blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Patron tuvalete gideni izleyecek!
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18992
  dilara
  Üye

  [size=large]Günde 3 kereden fazla tuvalete gitmeyin, maaşınızdan kesilir! :rozpacz:[/size]

  İnternet sitelerinden birinin üzerinde hareket eden ilanın üzerine, “Bakalım neymiş bu” diye tıkladım; Perkotek Personel Devam Kontrol Teknolojileri şirketinin reklamıParmak izli personel devam kontrol sistemleri, gözle tanıma, yüz tanıma vs gibi hizmetler veren şirket, diğer ürünlerini de tanıtıyordu. Teknoloji gelişti, parmak tanıma, retina tanıma sistemlerine yabancı değiliz neyseki. Ama Perkotek’in şirketlere verimlilik artırmak için yaptığı öneri, doğrusu şaşırtıcıydı.

  Ürünlerin listelendiği bölümdeki Tuvalet Takip Sistemi, Kartlı ve Parmak İzli WC Sınırlandırma Sistemi, çok inovatifti. Perkotek özetle diyor ki, “İş yerlerinde patronların hedeflerinden biri de personelin mesai saatleri içinde maksimum performansla çalıştırılması ve azami verim sağlanmasıdır. Peki içeride bulunduğu zaman ve özellikle tuvalette kaybettiği vakit! “

  Tanıtım yazısı “Hayır gülmeyin, biz üçün beşin hesabını yapmıyoruz da demeyin. Biz yapıyoruz” diye devam ediyor ve herkes için faydalı bir hesapla olay sayılara dökülüyor. İşyerinde 100 personel var, her personel günde 20 dakika ekstra olarak tuvalette vakit harcıyor diyelim. Bu, günde 2 bin dakika kayıp anlamına gelir, 22 iş günü ile çarpma ve personelin saat ücretinin 3 YTL olduğundan hareketle, aylık 2.199 YTL zarardasınız demektir.” Tanıtım yazısındaki söyleniş şekliyle, bu tutar, “İşçilerin hakları olmadan işverenden aldığı zamandır.”

  Yazının sonunda, tuvalet kontrol sisteminin çok talep görmesi sayesinde ucuzladığı ve sistemin kendisini yaklaşık 1-2 ayda amorti ettiği duyuruluyor. Biraz daha bilgi almak için tam üç gün boyunca şirket yetkilisini aradık, ancak sekreterinden “İlgilenseydi size geri dönerdi” karşılığını aldık. Bu nedenle sistemin kuruluş maliyetini öğrenemedik!

  Takip sistemi çalışacak maaştan kesinti yapılacak

  – Tuvaletin girişine ve çıkışına kart okuyucu ya da parmak izi terminalinin montajı yapılır.
  – Kapıya elektronik kilit takılır.
  – Çalışan kişilere Proximity kart verilir yahut sistemin parmak izlisini almışsanız personelin parmakları sisteme tanıtılır. Kart okuyucu cihazlar bilgisayara kablo ile bağlanır ve bilgisayara tuvalet sınırlandırma yazılımı yüklenir.
  – Müşterinin istemiş olduğu toleranslara göre parametreler girilir. Örneğin ilgili personel mesai saatleri içerisinde bir günde maksimum 3 kez girebilir ve içeride 5 dakikadan fazla kalamaz şeklinde parametreler girilirse ilgili kişi dördüncü kez tuvalete girmek istediği zaman okuyucu kapıyı açmayacaktır. Program personelin toleransları aşan yani kaytardıkları zamanı toplar isterseniz günlük isterseniz aylık olarak raporlar. Perkotek Personel Devam Kontrol Sistemimiz kullanılıyorsa bu kesintiler WC Kesintisi adlı bordro alanında gözükür ve maaşından otomatik olarak düşer.

  #54035
  dilara
  Üye

  [size=large]en ilginç işten kovma bahaneleri! :070: [/size]

  Kilo alana kapıyı gösteriyor

  İş dünyasında giyim kuşam kuralları artık bankalar ve büyük holdingler ile sınırlı kalmıyor. New Jersey’de Borgata Hotel Casino & Spa adlı bir otel, estetik kaygıları nedeniyle çalışanlarının kilosunu bile kontrol altına tutmaya çalışabiliyor. İşe alındıkları gündeki kilolarının yüzde 7 üzerine çıkan çalışanlar aldıkları bu kiloyu 90 günde kaybetmemeleri halinde hemen işten çıkartılıyor.

  70 milyon dolar tazminat

  Uygulama nedeniyle işini kaybeden 36 yaşındaki Renee Gaud ve 28 yaşındaki Trisha Hart adlı iki eski garson da kovulduktan sonra açtıkları davanın sonucunu bekliyor. Eski çalışanlar oteli seks ve cinsiyet istismarı yapmakla suçlayarak 70 milyon dolar tazminat talep ediyor. Garsonlarının yaptığı suçlamaya karşın otel yetkilileri de estetik bir iş yaptıklarını belirterek kendilerini, “Biz hamile olana kilo alma demiyoruz. Ama çalışanlarımızın görünüşü bizi yansıtıyor. Kilo alan garson bizi iyi temsil edemez” diye savunuyor.

  United Airlines’a dava

  United Airlines da daha önce kilo konusunda ayrımcılık yapmakla suçlanmıştı. Uçaklarında zarif kadın-güçlü erkek isteyen havayolu şirketine bazı kadın çalışanları dava açmıştı. United Airlines kilonun ayrımcılık standartları arasında yer alamayacağını savunmuş ancak davayı kaybetmişti.

  Uzun sakal Pakistan’da pilotu işinden etti

  Pakistan’ın hava kuvvetleri sakallı bir pilotu göreve uygun olmadığı gerekçesiyle işten çıkardı. İslamcıları harekete geçiren bu uygulamaya gerekçe olarak pilotun ’sakalını kes’ uyarısına uymaması gösterildi. Dava sürerken Savunma Bakanı işten çıkartma uygulamasını, “Uzun sakal ile oksijen maskesi kullanabilmeye imkan yok. Bu da pilotun görevini hakkıyla yerine getirememesine yol açabilir. Uyarının ardından işten çıkartmak zorunda kaldık” diyerek savundu.

  Ku Klux Klan dövmesi davayı kaybettirdi

  Indıana’da Ku Klux Klan Şovalyeleri Kilisesi’ne üye olduğunu söyleyen Sheldon Swartzentruber çalıştığı Gunite Corp. adlı şirkete dini ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava açtı. İnancının göstergesi olarak kolunda bir dövme taşıdığını ve şirketinin görünüş ve giyim kuralları gereğince bu dövmeyi saklamasını istediğini dile getiren Swartzentruber davayı kazanamadı. Giyim yönetmeliğine göre şirketin herhangi bir dini ayrımcılık hedeflemediğini savunan mahkeme kararında, “Şirket çalışanına dövmesini kapatarak çalışma hakkı tanıyorsa, bu dini ayrımcılığa girmez” açıklaması yaptı.

  Ronald’dı, Tracy oldu görevinden alındı

  Amerika’da sınır koruma görevlisi olarak çalışan Ronald Sturchio, cinsiyet değiştirme operasyonuna hazırlanırken sosyal yaşamına kadın olarak devam etmek istediğine karar verdi. Bu kararının ardından bir gün işe giderken elbise giyince başı derde girdi. Açtığı ayrımcılık davasının ardından Sturchio şu an telefon operatörü olarak çalışmayı sürdürüyor.

  Sakallı müzisyen Disney’e dava açtı

  Disney Stüdyolarında çalışmak için kısa bir dönem için işe alınan Sukhbir Channa, dini inanışı nedeniyle uzun sakal bırakıp cüppe giymesi nedeniyle Disney görünüşüne uyum sağlamayışı gerekçe gösterilerek işten atıldı. 2006 yılında aynı iş için yeniden başvuruda bulundu. Ancak, aynı gerekçe ile işe kabul edilmedi. 24 yaşındaki Channa, şovu sırasında şapka taktığını ve türbanını gizlediğini söyleyerek dava açtı. Disney bu tavrı nedeniyle Channa’ya 1 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

  NBA’de de giyim yönetmeliği var

  Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA bile oyuncularına yönelik bir kıyafet yönetmeliğine bağlı bulunuyor. Kural gereği, saha kenarında oturan basketbolcular, kendi istedikleri tarzda giyinemiyor. Kot pantolon, tişört veya forma giyerek saha kenarında oturan, taktıkları takıları herkesin görebileceği şekilde kıyafetlerinin üzerinden çıkaran oyuncuların görüntü kirliliğine neden olduğunu ve gençler için kötü örnek teşkil ettiğini düşünen NBA yetkilileri, oyuncuların ’rahat ama şık’ kıyafetler giymesi ve kesinlikle takı takmaması şartı arıyor.

  ’Bu kadın maço’ dediler şirkete ortak etmediler

  Şirketlere açılan davalar arasında en geniş yeri kadın erkek arasındaki ayrımcılık suçlamaları tutuyor. Bu davaların geçmişi ise oldukça eskilere dayanıyor. 1982 yılında çalıştığı Amerika’nın en büyük muhasebe firmalarından Price Waterhouse’a ortak olmak için başvuruda bulunan Ann Hopkins, maço tavırları yüzünden red edildi. Hopkins’in mahkemeye başvurmasının ardından Prive Waterhouse kendisini “Ann iş arkadaşları arasında sevilen biri değildi. O nedenle işten çıkarttık” diyerek savundu.

  Gece kulübü makyaj yapmayan kadını attı

  Otel ve kumarhane zinciri Harrahs’ın koyduğu “Tüm kadın barmenler makyaj yapacak” kuralı bazı kadın çalışanların cinsiyet ayrımcılığı suçlamaları üzerine mahkemeye taşındı. 49 yaşındaki Darlene Jespersen’in davasını inceleyen San Francisco mahkemesi ruj ve rimelin, kadın ayrımcılığı malzemesi olmadığına karar verdi. Makyaj yapmadığı için işten çıkarıldığını iddia eden davacının şikayetini de haksız buldu.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.