blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28022

  Pneumovagina:

  Kısraklarda oldukça sık sığırlarda ise daha nadir görülür.
  Genital kanalın hava emmesi sonucu görülür. Rima vulva vulva dudaklarını tam olarak kapatamaz.
  Hayvan adım atarken hastalığa özgü patognomik bir ses çıkarır.

  Nedenleri
  Güç doğumlar, prenium bölgesi yırtıkları yapılan episiyotomilerin düzgün dikilmemesi yaşlı olmak, fazal sayıda doğum yapmış olmak ve östrogenik etkilerde pneumovagianya neden olur.

  Semptomları
  Vagina tabanında köpüklü eksudat görülür. Vaginitis meydana gelir.
  İlerleyen olgular cervisit, metritis, vaginitise neden olur böylece infertilite şekillenir.

  Sağaltım
  En önemli sağaltım operasyondur. Coslick operasyonu yapılır. Anestezi %2 lik adrenalinsiz lidokain solüsyonu ile yapılır.
  Kuyruk yukarıya sabitlenir. Ortamın dezenfeksiyonu yapılır. Vaginal irrigasyon yapılır.
  Anestezi yerel olarak uygulanır, Olgu eskimiş ise yumuşatılır intrauterin antibiyotik uygulaması yapılır. Vulva dudakları üstten 2/3 oranında dikilir. Alt 1/3 idrar akışını sağlamak amacı ile bırakılır.
  Vestibulum ile vulvanın birleşim yerinden (mukoza ile derinin) !cm kadar içeriden mukoza tarafından iğne batırılarak 5ml submukozal anestezik sağ ve sol tarafa verilir. Anestezi uygulanan noktalar kabarır daha sonra buralar ensize edilerek taze yaralar oluşturulur çünkü eskimiş yararla dikiş atılmaz. Bu yara dudakları karşılıklı olarak basit ayrı veya dikey u dikişi ile dikilir.
  Döllenme suni tohumlama ile yapılması önerilir. Ama özellikle döllenme işlemi aşım yolu ile yapılmak isteniyorsa hayvan östrusta iken dikilen kısım açılır ve aşıma izin verilir daha sonra tekrar kapatılır. Doğum zamanı tekrar açılır ve doğumdan sonra yine aynı şekilde kapatılır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.