blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25276
  GULEC
  Üye

  Arkadaşlar merhaba, 150 baş hoştayn sığır olan bir işletmenin idarecisiyim. Veteriner sağlık teknikeriyim ve sözleşmeli hekimle çalışmaktayız. yaklaşık iki ay önce üçer aylık sürelerle aşılamalar yapılmasına rağmen şap salğını işletmemize girdi. zorlu bir mücadeleden sonra atlatabildik. Çok ciddi olmasada kayıplarımız oldu ancak bizi çok yordu. Asıl sorun şapı atlatan hayvanlar antibiyotiğe karşı çok hassaslaştı. Penisilin (amoksisilin), Enroflaksasin ve gentamisin içerikli antibiyotikler hep allerji yapıyor. Doğum yapan hayvanlar plasenteyi atmada zorlanıyor. Bu durum nekadar surer antibiyotik kullanmak gerektiginde ne yapmalıyız.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Herkese şimdiden teşekkür ederim.

  #97469

  Öncelikle geçmiş olsun…

  Öncelikle şap hastalığının suşunun belirlenmesi ve ona göre bir dahaki aşılama periyodunda çıkan suşunda aşılama programına alınmasıyla işe başlamalısınız…

  Allerjik reaksiyonlarınız nasıl gelişiyor onu bilemiyorum..
  Eğer sadece enjeksiyon yerinde şişme şeklinde allerjik reaksiyonlar gelişiyorsa elle masaj şeklinde bunlar giderilebilir..

  Ama daha büyük semptomlar görülüyorsa başka uygulamalar gereklidir..
  Özellikle aşılamalar ve yüksek miktarda kullanılan antibiyotikler ve geçirilen hastalıklar ; hayvanlarda histamin mekanizmasında bozukluklar meydana geçirmiş olabilirler..
  Bu nedenle uygulamalar esnasında mutlaka antihistaminik maddeler kullanılmalıdır..

  Bunun yanında allerjik reaksiyonları engelleyen ve vücut direncini artıran (savunma sistemini) vitaminlerinde düzenli aralıklarla (15 günde bir veya ayda bir) uygulanması yerinde olacaktır..

  Savunma sistemini artıran vitaminler B1,B2,B6 ,SELENYUM,C,A VE D vitaminleridir..Bunlarında düzenli kullanılması eş düşürme gibi sekonder semptomların ortaya çıkmasını engelleyecektir..

  #97629

  Allerji derken nasıl semptomları kastediyorsunuz.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.