blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Sığır rahminden kan geliyor!
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25741

  Selamun aleykum.

  Arkadaşlar merhaba,

  sığırlarımızdan birisinde (Holstein cinsi) bir rahatsızlık baş gösterdi. Yeni doğum yaptığı için ilk 4-5 gün içerideki kanı attığını düşündük ancak devam ediyor (8.ci gününe girdi bugün), şöyle ki; sığır pislemeye başladığında aynı anda rahminden bir miktar kan geliyor. Bu gün içerisinde yaklaşık 3 defa tekrar ediyor. Hayvanda bunun haricinde herhangi bir sıkıntı gözlemlenmiyor şu an için. Ateşi de normal görünüyor.

  Sizce sorun ne olabilir?
  Rahim içerisinde iltihaplanma vb gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
  Mevcut bulgular dahilinde bir tedavi önerebilir misiniz?

  #98530

  doğuma yardım girişimlerinde çoğu zaman hijyen gözardı edildiği için bir bulaşma söz konusu olabilir, (bununla beraber yavru zarının atılımı geciktiyse ki dogumdan 24 sonra zar hala düşmediyse patoloji olarak adledilir) bu durumda involusyonun gecikir, baglı olarak muhakkak gebelikle genişlemiş ve cogalmıs olan rahim dolaşımının steril (gebelik öncesi) duruma dönmesinin gecikmesine baglı olarak kanamaların görülmesi normaldir, doğum ile beraber cervix dediğimiz rahim girişi düz torba halini alır tam acılamadıgı ve dogum bu kanalın zorlanmasıyla gercekleştigi için yırtılmalar da olabilir, bir kaç sey daha sayabilirizz bunun üzerine..
  dogru olan hekim tarafından bu organın muayenesi rahim içi tabletler ve lugol ile lavajının yapılmasıdır..

  Ergin DİNÇ Vet. Hek.

  #98540

  Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim Ergin Bey, veteriner hekimimiz tarafından rahim içi iltihap olabileceği teşhisi konmuştu ancak ayrıca bir de ben sormak istedim. Zira veteriner hekimimizin yetkinliği konusunda kimi zaman şüpheye düşebiliyorum birkaç hatalı uygulamasını gördükten sonra.

  Sevgi ve selamlarımla,
  E.Burak Gezen

  #98859

  gecmiş olsun ben ben tam kullanmayı bilmiyorum nereye ne yazcamı falan yeni üye oldum ineğim doğum yapalı 10 gün oldu hala kendini toparlıyamadı ayağa cok zor kalkıyo çok az süt veryo çok iştahsız vitamin iğnesi tozu serum kullandık zayıfladı

  #98860

  iyi akşamlar;
  hayvanınıza metrit tedavisi uygulamanız gerekiyor

  Ergin DİNÇ Vet. Hek.

  #98862
  bumin
  Üye

  bir veteriner hekim çağırın derim metrit olabilir
  ketozis dediğimiz bir metabolik rahatsızlığı da andırıyor
  mutlaka muayene edilmeli
  geçmiş olsun

  #98979
  kargi19
  Üye

  kardeş hemen ecz.git surcalce(ınj) 100ml.,bekombin(ınj) 100ml.,devan(ınj) 20gr.,uygula daha sonra 20kg.patetesi haşla güzelce suyunu dök sogut azar azar hayvana ver,Humakkak bol miktarda yonca kuruotu yedir.Ateşi yüksekse antibiyotik kullan.. Örnek;Gentamin fort 100Gr.

  #98987

  bu nasıl tedavi kardeşimmm:)))
  bence bir veteriner hekim çagır guzel bir teşhis koysun bu durumun nedeni sadece metrit olmaya bilir..birde daha once yaptıgın tedaviyi tam yazarsan sevinirimm(vitamin mineral olarak ne kullandın serum ?)

  #98999

  Bencede vet_polat arkadaşıma katılıyorum veteriner hekimi çağır o gerekeni yapar zaten…

  #99171

  ketozis

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.