blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Balık
 5. SOLUNGAÇLARI TAHRİP EDEN KOPEPODLAR:
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #16050

  SOLUNGAÇLARI TAHRİP EDEN KOPEPODLAR:

  Enfeksiyon Belirtileri:

  İlk aşamalarda enfeksiyonu teşhis etmek çok zordur. Parazitler balığı iyice sardığı zaman balık bir hayli zayıflar ve nefes almakta zorluk çeker. Ölü veya bayıltılmış bir balığın solungaç kapakçığını kaldırarak solungaç oyuklarında yuva yapmış olan parazitleri görebilirsiniz.

  Etkilenen Balıklar:

  Parazit olan kopepodların bir çok türü (özellikle kabuklular sınıfından olan bir grup) hem tatlı hem de deniz balıklarının büyük bir kısmının solungaçlarını istila etmektedir. En yaygın olan parazit Ergasilus sieboldi�dir. Tatlı su balıklarından ve Ringa balığında görülmüştür. Bu parazit türünün uzunluğu 1.7mm�ye kadar olabilir ve mavimsi bir rengi vardır. E.briani biraz daha küçüktür ve diğer tür gibi bir çok tatlı su balığının üzerinde yaşar. E.boettgeri sadece 0.75 mm uzunluğundadır ve tropik tatlı su balıklarında bulunur. E.minor�un mavi renk dokuları yoktur ve özellikle Yeşil sazan�da görülür. Caligus rapix genellikle deniz akvaryumlarında yaşayan ithal balıklarda bulunur. Solungaçlar kadar deriyi ve yüzgeçleri de etkiler.

  Enfeksiyon Ayrıntıları:

  Parazit olan kopepodların çok değişik şekilleri vardır. En yaygın olanı kancalı kurttur (Lernaea). Solungaçlarda parazit olarak yaşayan kopepodların vücudu asalak olmayan ve balık yemi olarak kullanılan kopepodların (Cyclop) vücutlarını andırır. Bunların antenlerinin şekli değişiktir ve kavrama özelliği vardır. Antenlerin her birinin ucunda geniş kancalar vardır ve solungaçların liflerini delerek tutunmak için kullanılırlar. Sadece dişi olanlar asalaktır. Yumurta kesecikleri ince vücudun arka ucunda bulunur. Asalak kopepodların hayat döngüsü, asalak olmayan türlerle aynıdır. Yumurtadan çıkan yavrular tam olarak gelişmeden önce, nauplii adı verilen kurtçuk dönemleri geçirir. Bütün kurtçuk aşamaları boyunca asalak değildirler. Ergasilus sieboldi türünde dişi, erkek tarafından döllenir ve erkek yaklaşık 14 gün sonra ölür. Döllenen dişi bir balığa asalak olarak yerleşir. Yumurta kesecikleri ilkbaharda gelişir ve ilk nauplii nesli yaz başında üretilir. Bunu sonbaharda daha büyük bir kitle izler. Kopepodlar canlı veya dondurulmuş yemlerle yada yeni balıklarla taşınabilir.

  Tavsiye Edilen Tedavi:

  Kopepodlara karşı en başarılı yöntem modern anti-parazit ilaçlar kullanmaktır. Çünkü bu asalaklar solungaç zarlarının arasına yerleşebilir ve tuz uygulamasından (tatlı su balıkları için) kaçabilirler. Asalakların tamamen yok edildiğinden emin olmak için uygun aralıklarla birkaç kere tedavi uygulamanızı öneririz.

  İkinci bir enfeksiyon olarak tahrip olmuş solungaçlarda mantar ortaya çıkabilir. Bunu da tavsiye edilen yolla tedavi edebilirsiniz.

  #86900

  güzel bilgi saol

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.