blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Egzotik ve Vahşi Hayvan
 5. Soreks'ler Köstebekler,Kirpiler ve Akrabaları
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19640

  İNSANDAN kaçmayı tercih ettikleri için, soreksierin, köstebeklerin ve akrabalarının çoğunu pek az tanırız. Bunlardan bazıları ağaçların üzerinde yaşarlar, kimi, yüzer, fakat çoğu toprağın altında kendilerine yuva yaparlar. Hele köstebek gibi bazılarının hemen bütün hayatı toprağın altında geçer. Bunlar o kadar küçük, hatta minik yaratıklardır ki onları tesadüfen görsek bile çoğu zaman sıçan veya fare zannederiz.
  Bu küçük hayvanların başlıca karakter özellikleri muazzam bir iştah, büyük cesaret ve kavgacılıktır. Hepsi son derece sinirlidir. Anî bir korku veya şok bazılarının hayatına mal olabilir. Hızlı yaşar, az uyurlar. Esasen hayatları kısadır.
  Bu grubun bazı üyelerine, Avustralya hariç bütün ılımlı ve tropikal bölgelerde rastlanılır. Başlıca besinleri böceklerdir. Başka hayvansal besinler ve bitkilerle beslenenleri de bulunur. Ufak ve son derece keskin olan çok sayıda dişleri ve uzun bir burunları vardır. Pençelerle silâhlı yassı ayaklarının üzerinde hızlı hızlı yürürler. Vücutları genellikle kürkle kaplıdır. Yalnız kirpinin kürk yerine dikenleri vardır. Hem kürklü, hem dikenli böcekçillere de rastlanır.
  Memelilerin en ilkelleri arasında yer aldıkları için, böcekçiller enteresan bir konudur. Beyinlerinin kıvrımı yoktur. Dişleri de en eski memeli fosîllerdeki gibidir. Bunların köprücük kemiği bile sürüngen atalarının omuz kemerine benzer.

  #61478

  soreks…

  #61514
  ImraHor
  Üye

  ne güsel az uyuyorlarmış bizde ömrümüzün 3 te 1 ini uyuyarak geçiriyoruz yaklaşık 20 yıl.paylaşım için teşekkürler

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.