blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Suşehri’nde ‘Tularemi Paniği
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce dilara tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20692
  dilara
  Üye

  [size=medium]SİVAS’ın Suşehri İlçesi’nde halk arasında ‘tavşan ateşi’ olarak bilinen ‘Tularemi’ hastalığı şüphesiyle 5 kişi hastaneye kaldırıldı. İçme sularından bulaşmış olabileceği düşünülen hastalık nedeni ile tarama yapılarak, evlere klor tableti dağıtıldı.

  İlçeye bağlı Aşağı Sarıca köyünde, geçen hafta içinde çok sayıda kişinin yüz ve vücutlarının bazı bölgelerinde şiş ve buna bağlı kızarıklıklar oluştu. Yapılan ilk incelemelerden sonra Tularemi hastalığına yakalandıkları sanılan Aşağı Sarıca Köyü’nden 18 yaşındaki Emre Bucak, 15 yaşındaki Hasan Gültekin, Şükrü Ay ve Muazzez Ay ile Altınyayla İlçesi Başören Köyü’nden Abdurrahman Çakmak, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılarak enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Hastalık belirtisi görülen Reyhan Çalışkan, Türkan Yüksel, Zülhan Aygün, Yosma Çalışkan ve Fatih Aras’a ise köyde tedavi uygulandığı belirtildi. Hastalardan alınan örneklerin tahlil için Ankara’ya gönderildiği bildirildi.

  EVLERE KLOR TABLETİ DAĞITILDI

  Olay sonrasında Suşehri İlçesi Sağlık Ocağı ekipleri köyde tarama işlemi yaptı. Ekipler tarafından köydeki içme sularından tahlil için numuneler alındı. Çevre Sağlık Teknisyeni Kadir Keleş, hastalığa yakalanan köylülere evlerinde kullandıkları suya katmaları için klor tabletleri dağıttı ve nasıl kullanacaklarını anlattı. İçme ve kullanma sularında önlem aldıklarını belirterek köylülere hiçbir şekilde suya temas etmemelerini söyledi. Keleş, daha sonra hastalık hakkında bilgi verererek hastalığın av hayvanlarından ve kemirici hayvanlardan bulaştığını, bu nedenle yabani hayvan eti yenmemesi gerektiğini söyledi. Açıkta bulunan ve şüpheli görülen dere suyu da geçici olarak kullanıma kapatıldı. Köylülere bir müddet hazır su alıp kullanmalarını yada suyu kaynatıp içmeleri uyarısında bulunuldu. Alınan su numunelerinin tahlil için Sivas’a gönderileceği ve sonuçların bir hafta içerisinde netlik kazanacağı bildirildi.

  İNSANDAN İNSANA BULAŞMIYOR

  Üniversite hastanesinde tedavi altına alınan kişilerin boyunlarında şişlik ve vücutlarında kızarıklık olduğu belirtilirken, henüz kesin hastalık teşhisi konulmadığı ve tahlillerden sonra durumun netlik kazanacağı bildirildi. Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bakır, henüz kesinleşmiş bir tanı olmadığını kaydederek, bu hastalığın genelikle sulara karışan mikroptan insanlara bulaştığını ve insandan insana bulaşma gibi bir özelliği bulunmadığını, sadece labaratuvar ortamında kan yoluyla bulaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bakır, tahlil sonuçlarına göre hastalara gerekli tedavilerin uygulanacağını açıkladı. Hastanede tedavi gören Emre Bucak, çok su kaybı yaşadıklarını ve boğazında şişlik oluştuktan sonra ilçeye giderek muayene olduklarını, daha sonra ise hastaneye gönderildiklerini söyledi.

  TULAREMİ HASTALIĞI

  Hayvanlardan bulaştığı bilinen Tularemi, birdenbire hızla yükselen ateş, şiddetli baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishalle ortaya çıkıyor. İnsandan insana bulaşmayan bu hastalık, fare, sıçan, sığır, kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının veya leşlerinin suya karışması sonucu ortaya çıkıyor. Ayrıca, hastalık kene, sivrisinek gibi hayvanların ısırmasıyla da insanlara bulaşabiliyor. [/size]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.