blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Süt ve süt ürünlerinde ölümcül hile!
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19481

  Süt ve süt ürünlerinde ölümcül hile!

  Süte, un ve nişasta katılarak daha yağlı görünmesi sağlanıyor. Sütte yapılan bu akıl almaz hileler ölüme götürüyor. İşte temel besin sütün bilinmeyenleri…


  Gözümüzü açar açmaz tanıştığımız süt ve süt ürünleri, 7’den 70’e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri barındırıyor. Büyüme ve gelişmenin temel yapı taşını oluşturuyor, içerisinde kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunuyor. Ancak, yapılan akıl almaz hilelerle, büyümenin temeli süt ve süt ürünleri öldürücü bile olabiliyor. Süte un ve nişasta karıştırıldığını söyleyen Medical Park Göztepe Hastanesi Diyetisyeni Hülya Çağatay, süt ve süt ürünlerinde yapılan hilelerin, besin zehirlenmelerinin en önemli nedeni olduğunu, yapılan hilelerin ölümlerle sonuçlanan rahatsızlıklara bile sebep olduğunu söyledi.

  BAKTERİLER YOK OLUYOR

  Diyetisyen Hülya Çağatay, akıl almaz hileleri ise şöyle sıraladı:

  * Sütü daha yağlı kıvamda göstermek için un ve nişasta katılıyor.

  * Bakteriyel faaliyeti önlemek için formaldehit, borik asit, hidrojen peroksit gibi bakteri öldürücü özellikte maddeler katılıyor. Bu maddeler zararlı bakterileri yok ederken yararlı olanları da yok ediyor.

  * Ayrıca sütün uzun süre kesilmeden kalabilmesini sağlamak amacıyla bir diğer başvurulan hile yöntemi ise çoğunlukla sütün pişirilmesi oluyor.

  RENGİNE DİKKAT EDİN

  * Eğer sütün renginde morarma varsa ya da kokusu keskinse muhakkak bozuktur.

  * Sütün hileli olup olmadığını vatandaşın anlaması oldukça zor. Fakat sütün içine su karıştırıldığında rengi açılır, kokusu ve tadı değişir. Tüm bunlardan üründe hile olup olmadığını, ayırt etmeye çalışabiliriz. Ancak her ne olursa olsun tam olarak emin olabilmeniz mümkün değildir.

  Uzun ömürlü süt almayın

  Dr. Hülya Çağatay: Pastörize günlük süt tüketin. Uht sütleri yani kutudaki uzun ömürlü sütleri ve pazarlarda satılanları önermiyoruz. Çünkü, cam şişedeki günlük sütte insan vücudu için yararlı olan bakteriler bulunmakta. Bu bakteriler uht sisteminde yaşamaz. Günlük sütten yoğurdunuzu, hatta yine aynı sütten çok sağlıklı olan ve kalsiyum içeriği yüksek olan çökeleğinizi de kendiniz yapabilirsiniz.

  Kapaklara dikkat!

  Paketli ürün alacaksanız, en çok dikkat edilmesi gereken husus, ürünün kapağının bombe yapmış olmaması ve kutuların hava yapıp şişmiş olmaması. Şişme, koku gibi durumlar mikroorganizma üremiş olduğunu gösterir.

  Yılda 12 litre tüketiyoruz

  Peynir ve süt pazarı hakkında bilgi veren Türkiye, Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan, şunları kaydetti: 3 Türkiye’de kişi başı ambalajlı süt tüketimi 6 yılda 2’ye katlandı. 3 Ambalajlı süt pazarı yıllık yüzde 9 büyüyor. 3 Yıl sonunda toplam ambalajlı süt pazarının 978 milyon litre olacağı öngörülüyor. Bir bu kadar daha açıkta süt satıldığı tahmin ediliyor. 3 Türkiye’de yıllık süt tüketimi yaklaşık 12 litreyken, Avrupa’da bu rakam 3 katı civarında.

  Ambalaj açılmazsa 4 ay taze kalıyor

  Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, günlük 2 bin 100 ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin ve komşu coğrafyanın en büyük süt ve sütlü ürünler üreticisi olduklarını söyledi. Tütüncü, ambalajlı ürün tercih edilmesini ve paketlenen sütün, ambalajı açılmazsa 4 ay tazeliğini koruduğunu kaydetti. Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, günlük 2 bin 100 ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin ve komşu coğrafyanın en büyük süt ve sütlü ürünler üreticisi olduklarını söyledi. Tütüncü, ambalajlı ürün tercih edilmesini ve paketlenen sütün, ambalajı açılmazsa 4 ay tazeliğini koruduğunu kaydetti.

  Aklınızda bulunsun…

  Kaynayınca besinler ölüyor

  * Diyet sütlerin besin değeri daha mı azdır?

  Gıda Güvenliği Derneği (GGD): Hayır, değildir. Diyet sütlerde yağ miktarı azaltıldığı için daha düşük kalorilidir.

  * Hayvanların aldığı hormonlu yemler sütü etkiler mi?

  GGD: Evet, etkiler. Fakat Türkiye ve AB’de hormon kullanımı yasaktır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Kalıntı İzleme Sistemi kapsamında düzenli olarak numuneler alıp analizler yaparak hayvan yemlerinde hormon kullanılıp kullanılmadığını tespit eder.

  * Laktik asit insan sağlığına zararlı mıdır?

  GGD: Hayır değildir, süt asiti olarak da bilinir. Her insanın vücudunda oluşan tabii bir organik bileşiktir.

  * Sokak sütü ne kadar süre kaynatılmalıdır?

  GGD: Kaynatma yöntemiyle sütün içindeki tüm bakteriler yok edilemediği için kesin bir süre vermek mümkün değildir. Aksine kaynatma yöntemi sütün besin değerinin azalmasına da neden olmakta.

  (Takvim)

  #60023

  pastörize süt iyi güzelde emekçi çok eziliyor.sütü vatandaştan alıyorlar 50 ykr en ucuz pastörize süt 125 ykr.
  tamam ticarettir kar edeceksin ama bu kadarınada pes.üretici tüm emek veren yem veren,veteriner hekim masraflarını karşılayan fakat üreticiden çok kazanan aracılar ve firmalar.olmaz böyle iş arkadaşlar.zaten ufak işletmeler bu sayede yıkılıyor.
  ne güzel firmalar sütü üreticiden 75 ykr alsalar da halka da 100ykr şa içse fena mı olur.
  ayrıca bu fiyatlar olursa süte hile hurda da yapmazlar
  selamlar

  #60889

  üretici süt fiyatları çok düşük yem maliyetleri yüksek…

  #61456
  ImraHor
  Üye

  bilgilendirme için teşekkürler iyi bir konuya değinmişsin

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.