blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim?
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 12 yıl önce Vet-Aday tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28167

  Teknoloji gündemi aslında firmaların sürekli savaşlarına konu oluyor. Xbox ile PlayStation, Kinect ile Move, iOS ile Android, Samsung ile Apple, Facebook ile Google+ gibi çekişmelere şahit olsak da internet ile birlikte süregelen bir savaş daha bulunuyor. Tabii ki tarayıcı savaşları.
  Eskiden alternatiflerin azlığı sebebiyle çok daha sert geçen tarayıcı savaşları, artık kullanıcıların zevklerine göre tercih ediliyor. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari ve Opera yaygın olarak kullanılan tarayıcılar. Peki geride bıraktığımız 2011 yılında bu savaşı kim kazandı merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

  2011’in en çok kullanılan tarayıcısı
  Aslında 2011’in iki kazananı var diyebiliriz. Bunlardan ilki konumu itibariyle Internet Explorer. Farklı sürümleriyle ve Windows işletim sisteminde dahili gelmesi sebebiyle de yüksek kullanıcı kitlesi barındıran IE, 2011 yılında açık ara en çok kullanılan tarayıcı oldu.Yılın diğer kazananı ise istikrarlı yükselişiyle Chrome oldu. 2011’e üçüncü sıradan giriş yapan Chrome, ivmesini düşürmeden çıkışını sürdürdü ve yılın son iki ayında Firefox’u geçerek ikinci sıraya yerleşti. Ancak 2011 yılının genel grafiğine baktığımızda Chrome’un kullanıcı sayısındaki artış diğer hiçbir tarayıcıda bulunmuyor.

  2011’in ay bazında taracıyı kullanım oranları
  Safari kullanıcıları artıyor
  Firefox ise yılı istikrarlı bir düşüş ile kapattı. Çok fazla olmasa da Firefox’u bırakan kullanıcıların sayısı, yeni kullanmaya başlayanlardan çok daha fazla anlaşılan. Tüm sene ikinci götürdüğü yarışı, yılın son aylarında Chrome’a yenilerek üçüncü olarak tamamladı.
  Listedeki diğer iki tarayıcı Opera ve Safari ise seneyi kendi çizgilerinde ilerleyerek devam etti. Safari, yıl sonuna doğru Mac satışlarının artmasıyla hafif bir ivme kazansa da rakiplerinden oldukça uzak. Zaten Safari ve Opera’nın kendilerine has kullanıcı kitlesi bulunuyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.