5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    aysegul yetkin
    Katılımcı

arkadaşım bana bir tavşan hediye etti ve elim kadar minicik bişey. 2 gün çk iyiydk ama 2. günün akşamı durgunlaştı sonra baktım hapşryo burnu akıo ve nefesi ötmeye başladı. hasta oldğunu anladm bütün gece başnda durdum sardım sıcak tuttum. snra arkadaşıma msj attım veterinere gidip bana ilaç getirdi bi şurup öğrendiğime göre antibiyotikmiş insanlara verilen toz şuruplardan onu suyla karıştırıp verdim tavşanıma ama ağzını bile açmaya hali yok yerinde bile duramıyodu verdim sonra birden böyle kasılmaya başladı son nefesini veriyo sandım resmen daha kötü oldu veterinere götrdk ve üşütmş yada yanlş beslenmeden böyle oldu dedi iğne yaptı ve yarına kadr bekliceimizi söledi tavşanım hala yaşıo ama ölü gibi bedeninde hiç bi kıpırtı yok yan yatırdık nefes alıo ama yemek falan yiyemio :'( ne yapıcam açlıktan ölcek sanırım ağzını kıpırdatmaya hali yok ölmesin lütfen daha çok kçük bana yarm edin yardımmmmmm ltfen

detay
    Üye

Tavşanınız için üzüldüm. Veteriner hekiminiz gerekeni yapmıştır, emin olabilirsiniz. Bebek tavşanların sindirim ve bağışıklık sistemleri çok hassastır. Bu nedenle çevre koşullarına ve beslenmesine çok dikkat etmek gerekir. Bebeklerin beslenmesi konusunda edinebildiğiniz kadar bilgi edinin ve eğer varsa hatalarınızı bulmaya ve tekrar etmemeye çalışın. Özellikle ishale neden olan çok sulu sebzeleri yedirmekten kaçının. Elinizde varsa önüne yeterli miktarda kutu ot koyun. Bu arada pelet yemleri suyla karıştırıp püre haline getirip yedirmeyi deneyebilirsiniz. Bu gece de yem yemezse yarın mutlaka serum verilmeli.

Geşmiş olsun.

aysegul yetkin
    Katılımcı

çok teşekkür ediyorum… evet bizde öyle mama haline getirip veriyoruz. yiyor suyunuda veriyoruz. ama hala hareketsiz kıpırdamadan yatıyor bu kaç güne kadar böyle devam eder grip bu kadr uzun sürebilir mi ? çok üzülüyorum.. nasıl yatırrsam öyle yatıyo hiç yönünü falanda değiştiremiyo elini falan oynatamıyo sizce ne kadr devam eder..

detay
    Üye

Merhaba, enfeksiyon teşhisi size mi veteriner hekiminize mi ait? Hekiminize aitse uygun ilacı kullanmış ve sizin de kullanmanız için bir yada bir kaç ilaç reçete etmiş olmalı. Gözle görülür bir gelişme yoksa hekiminizle irtibata geçmeli ve durumu kendisine aktarmalısınız. İlaç kullanıyorsanız bu kadar zaman içinde mutlaka cevap vermeliydi. Benim önerim eczaneden calpol pediatrik süspansiyon temin edin ve kg/02 ml şeklinde (yani 1 kg ise 0.2 ml, 500 gram ise 0.1 ml kullanacaksınız. Daha az kullanmanız gerekiyorsa içme suyuyla ilacı inceltebilirsiniz.) sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez oral yolla içirin. İkinci dozdan sonra ilk mesajınızda belirttiğiniz semptomlar ortadan kalkacaktır. Eğer kalkmazsa antibiyotik kullanmak gerekir.

Tekrar geçmiş olsun.

lincocin ampul 1 adet,insülin enjektörü ile sabah akşam 0,1 ml im,
    %5 dekstoz 100 ml, sabah akşam deri altı 20 ml,
    izolayt 100 ml sabah akşam 20 ml deri altı,
    Bemiks ampul sabah akşam 0,1 ml im,
    yemeğini yedirmeye çalış
    ılık yerde beklet
    ……geçmiş olsun……..

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.