1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Veteriner Hekimlere Sorun
  4. Tavshanim hastalandi coook uzgunum((((((
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
  • Yazar
    Yazılar

merabalar..yardiminiza ihtiyacim var..lutfen yardim edin..3 aydan beri evde buyumeyen tiplerden olan 2 tane tavsan besliyorum..fakat tavsanlarimsan biri hastalanmish..eski aktivliyini itirmish,cok halsiz,koshmuyor,yemek yemiyor,hep karanlik yerler ariyor kotltugun arkasina saklanib sakin sakin oturuyor..bu 3 gunde yemek yemediyi icin cook zayiflamish..yashadigim yerde veterenere goturdum fakat anlamadi..istahsi acilsin die vitamin bide antyibyotik yapdi fakat durumu ayni..diger tavsanda hasta olana bakiyo o da yemek yemiyo…yardim ederseniz cook sevinirim lutfen yardim edin(((yardiminiza cook ihtiyacim var((

PIONISTKA wrote:
    merabalar..yardiminiza ihtiyacim var..lutfen yardim edin..3 aydan beri evde buyumeyen tiplerden olan 2 tane tavsan besliyorum..fakat tavsanlarimsan biri hastalanmish..eski aktivliyini itirmish,cok halsiz,koshmuyor,yemek yemiyor,hep karanlik yerler ariyor kotltugun arkasina saklanib sakin sakin oturuyor..bu 3 gunde yemek yemediyi icin cook zayiflamish..yashadigim yerde veterenere goturdum fakat anlamadi..istahsi acilsin die vitamin bide antyibyotik yapdi fakat durumu ayni..diger tavsanda hasta olana bakiyo o da yemek yemiyo…yardim ederseniz cook sevinirim lutfen yardim edin(((yardiminiza cook ihtiyacim var((

Geçmiş Olsun ..
    Takdir edersiniz ki muayene eden veteriner hekim en doğru kararı vermiştir..Buradan sanal ortamda teşhis koymak ve tedavi önermek imkansızdır..
    Genel olarak şunları söyleyebiliriz..
    Sindirim sistemi bozukluklarında genellikle hayvanlarda dışkıda değişiklikler olur..ishal, kabızlık , dışkıda pis koku , dışkı üzerinde kan , parazit vs… gibi belirtiler görülür ve buna göre tedavi yapılır..
    Solunum sistemi hastalıklarında ise çabuk yorulma ,burun akıntısı,hapşırma,sık solunum yapma, iştahsızlık ,gözde çapaklanma ,gözlerde kanlanma ve zayıflama gibi semptomlar görülür ve buna yönelik tedavi yapılır..
    Dolaşım sistemi bozuklukları pek dışarıdan gözlenmez..sadece hayvnın bazı bölgelerinde şişliklerle kendini belli eder..mesela göz çevresi,ayaklar gibi bölgeler şişmeler görülebilir..
    Bazı deri hastalıklarındada bu tür zayıflama,iştahsızlık vs görülebilirbunun yanında tüy dökülmesi ,deride kızarıklık kaşıntı gibi semptomlar görülebilir..
    Ağız ve diş sorunları içinde; ağız muayenesi yapılarak sounun giderilmesi gerekir..Bu bölgedeki enfeksiyonlardada iştahsızlık görülür ve davamında zayıflama ve kondisyonda düşüklük görülür..
    yani muayene edilerek teşhis konması ve buna yönelik tedavinin yapılması gerekir..rastgele tedavi yapılması uygun değildir..

tshkr ederim cevablandirdiginiz icin..sizin yazdiklarinizin hic birini hiss etmedim tavshanimda amma agzinda ola bilir problemi cunki 3 gun once evimizin onundeki bahceye cikartmishdim..orda bi sheyler yemish qaliba..agzinda sorun ola bilir..yashadigimiz yerde veterenar bakmiyo..kendimiz aradan kaldira bilirmiyiz bu sorunu?

PIONISTKA wrote:
    tshkr ederim cevablandirdiginiz icin..sizin yazdiklarinizin hic birini hiss etmedim tavshanimda amma agzinda ola bilir problemi cunki 3 gun once evimizin onundeki bahceye cikartmishdim..orda bi sheyler yemish qaliba..agzinda sorun ola bilir..yashadigimiz yerde veterenar bakmiyo..kendimiz aradan kaldira bilirmiyiz bu sorunu?

Eğer ağzında problemden şüpheleniyorsa eczanelerden bulabileceğiniz insanlar için ağız yaralarında kullanılan spreylerden kullanabilirsiniz..

tekrardan cook tshk edrim..Allah razi olsun sizde!!soylediklerinizi deniycem ve sonucunu size bidirecem)

merhabalar..tekrar yardiminiza ehtiyacim var..solediyiniz agiz spreyini bulamadik..doktorun masleheti ile piperazina adipinat ilacini kullaniyoruz..belki parazi vardir diee.fakat tavshanin 1 deri 1 kemik kalmish..cook zayiflamish((..yemek yediriyorum..bi kac isiriktan sonra cekilib bi kenarda duruyo…cok az yiyor…boyle giderse olurmu?[hr]
    altina serdiyimiz kumashi yiyor..eve biraktigimizda da gedib supurgeyi yiyor..cok ishtahsiz fakat balkona biraktigimizda toz buldumu tozu yalamaya bashliyor…birde her zaman yemek istediyinde gelib parmaklarimizi yaliyodu fakat shimdi dilini bile cikrtmiyo…

PIONISTKA wrote:
    merhabalar..tekrar yardiminiza ehtiyacim var..solediyiniz agiz spreyini bulamadik..doktorun masleheti ile piperazina adipinat ilacini kullaniyoruz..belki parazi vardir diee.fakat tavshanin 1 deri 1 kemik kalmish..cook zayiflamish((..yemek yediriyorum..bi kac isiriktan sonra cekilib bi kenarda duruyo…cok az yiyor…boyle giderse olurmu?[hr]
    altina serdiyimiz kumashi yiyor..eve biraktigimizda da gedib supurgeyi yiyor..cok ishtahsiz fakat balkona biraktigimizda toz buldumu tozu yalamaya bashliyor…birde her zaman yemek istediyinde gelib parmaklarimizi yaliyodu fakat shimdi dilini bile cikrtmiyo…

Dostum anlattığın belirtiler Allotriophagia …nedeni hayvanın çeşitli mineral ve vitaminlerce eksik kalmasına bağlı : Örneğin Vit-d,Vit-b,kalsiyum,fosfor,bakır gibi eksiklikler bu duruma neden olabilir..Bu sorunu giderebilmek için düzenli olarak ya iğne olarak ya da oral yolla verilebilecek bu sorunu düzeltmeye uygun preparatlar kullanılmalıdır..Veteriner hekim kliniklerinde veya petshoplarda bulabilirsiniz..

yemek olarak her shey yedizdiriyorz..yeshillikler,yeshil fasulye,havuc,elma,potates,domates,salataliklarin kabugu,ekmek,

ne kadar dengeli beslemeye çalışsanızda eksik bir yönden besleme yapmış olabilirsiniz..ya da vücutta bu gıdalardan vitaminleri ayrıştıracak mekanizmalarda bozukluk meydana gelmiş olabilir..o zaman mutlaka parenteral yollardan vitamin ve mineral yönünden desteklenmesi gerekir..

bu hastalikdan ölürmü tavshanim((((?

ne yazıkki evet..vücudun normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için bu vitaminleri alması lazım..alamazsa vücuttaki depoları tüketmeye başlar..giderek zayıflar..en sonunda karaciğer kendini bitirir ve ölüm gerçekleşebilir..

Insanlara verilen normal vitaminler verile bilirmi?cunki burda veterenar doktor bulamiyoruz..insanlara verilen normal vitaminlerdise tavshanlara verilen dozasi ne kadar olmali?

kullanabilirsiniz…vitabiol şurub belki evinizdede vardır ..suyuna karıştırarak kullanabilirsiniz ..eğer içmezse damla şeklinde ağzına damlatabilirsiniz..suyuna katacaksanız 5-10 damla..ağzına damlatırsanız 5 damla sabah-öğle-akşam deneyebilirsiniz..

cok tshk ederim..deniyecem)[hr]
    bu hastalik insana gece bilirmi?

PIONISTKA wrote:
    cok tshk ederim..deniyecem)[hr]
    bu hastalik insana gece bilirmi?

Daha hayvanınızın tam hastalığı ortaya çıkmadı..Sadece belirtilere göre vitamin eksikliğine bağlı bir problem olabilir düşüncesi var..bu durum insanlara geçici bir durumu yoktur..

Ama tavşanlar ve insanlar arasında ortak seyreden hastalıklar vardır..Bunlara teşhis koyabilmek için laboratuvar teşhisi gereklidir..

Bu hastalıklar:
    tripanozomiyazis
    listeriyozis
    tularemi
    tüberküloz
    pseudotüberküloz
    toxoplazmozis hastalıklarını sayabiliriz.. Bu hastalıkların teşhisi ise labaratuvar muayenesi ile olur ancak ..

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.