blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Türk sığırlarının genine muhtaçlar
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19882
  dilara
  Üye

  Marmara Araştırma Merkezi görevlisi Dr. Evren Koban, Avrupa’daki sığırların et ve süt verimi arttırılırken, iklim konuşullarına ve hastalıklara dayanıklılık oranının düştüğünü söyledi.
  [size=large]Dr. Koban, “Avrupa’daki hayvanların dayanıklılıkları az olduğundan hemen hastalığa yakalanıyorlar. Avrupa Birliği’nin Türk sığırlarının genetik materyaline muhtaç.” dedi.[/size]

  Marmara Araştırma Merkezi’nden Dr. Evren Koban, TÜBİTAK’taki gelişmeleri aktarmak için Selçuk Üniversitesi’nde bir konferans verdi. Selçuk Üniversitesi BİLMER Seminer Salonu’nda konuşan Dr. Koban, Doç. Dr. Sezen Arınt’ın hayvan ırklarının korunmasıyla ilgili projesi hakkında salonu dolduran öğretim üyeleri ve öğrencilere bilgi verdi. Bu projede Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın önemli görevler aldığını belirten Koban, çalışmalara 2007 Mart ayında başlanıldığını, çalışmanın dünyada ilk olduğunu kaydetti.

  Avrupa’da bilim adamlarının evcil hayvanların verim özelliklerini iyileştirmeye çalıştığına dikkat çeken Dr. Evren Koban, sığırların et ve süt verimi arttırılırken bunun neticesinde dayanıklılık özelliklerinin kaybetmesinin bir problem olarak ortada durduğunu vurguladı.

  Avrupa’da verimi fazla diye birkaç sığırın yaygınlaştığını belirten Evren Koban, “Sığırlar Avrupa’dan tüm dünyaya yayıldı. Hal böyle olunca da onları etkileyecek bir hastalık tüm dünyayı etkileyecektir. Bu da oldukça büyük bir besin kaybına yol açacaktır. Türkiye’deki yerli hayvanların iklim koşullarına ve hastalıklara dayanıklılığı biliniyor. Mesela bizim yerli sığırlarda burusalla ve tüberküloz görülmüyor. Avrupa ırklarında bununla ilgili bir dayanıklılık yok. Hayvanlar çok hassas olduğundan dolayı çok çabuk hastalığa yakalanıyorlar. Verimli diye yurt dışından Türkiye’ye ithal edilen hayvanlar ülkenin iklim koşullarına dayanamıyor ve ölüyorlar. Bizim hayvanlarımız bu bakıma çok önemli. Bütün bu dayanıklılık genlerine ve dirençlerine sahipler. Projenin amacı bu genetik materyali bulmak, tanımlamak, tespit etmek ve daha sonra bu dirençliliği ihraç eder duruma gelmek. Avrupa Birliği bizim ırklarımızın genetik materyaline muhtaç.” diye konuştu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.