blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Türk Sineması geliyor!
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19480
  FeeLinG
  Üye

  Türk Sineması geliyor!

  Türk Sinemasının çıkış sürüyor. Önümüzdeki aylarda salonlar yerli filmlerle dolup taşacak. İşte patlama beklenen filmler…

  Çok değil, bundan beş yıl önce, söz Türk sinemasından açılınca, yaşı biraz geçkinler “Eskiden böyle miydi, onlarca film çekilirdi bir sezonda,” diye lafa girerdi. Ama artık bu lafların esamesi okunmuyor. Çünkü şimdi de onlarca film çekiliyor. Öyle ki özellikle bu yıl sinemacıların hızına yetişmek neredeyse imkânsız. Senaryoyu yazan, ekonomik desteği bulan, atıyor kendini sete. Oyuncular setler arasında mekik dokuyor.

  Sinemacılar, çalışkan karınca misali yazın ektiklerini bu sezon toplayacaklar. Malum sezon da açıldı, Türk filmleri üçer beşer vizyona girmeye başladı.

  Hız da kesmeyecekler.

  Bu ay itibariyle de gaza basıyorlar. Bizden söylemesi kasım, aralık, ocak, şubat ve martta yerli filmler sağanak gibi üzerimize yağacak.

  İşte önümüzdeki günlerde gösterime girecek yerli filmler

  A.R.O.G

  Yönetmen: Ali Taner Baltacı / Cem Yılmaz

  Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Hasan Kaçan, Nil Karaibrahimgil, Muhittin Korkmaz, Özkan Uğur, Zafer Algöz

  Gösterim tarihi: 5 Aralık Teaser’ı, fragmanları olay olan A.R.O.G’u izlemek isteyenler çoktan gün saymaya başlamıştı; Allah’tan az kaldı. Kısaca, Halıcı Arif’in uzaydan sonra yontma taş devrindeki macerası şeklinde özetleyebileceğimiz filmi kotaranlar derslerine iyi çalışmışa benziyor. Kahramanımızın bu dünyada ne yapacağını şimdilik bilmiyoruz. Ama “Devam filmlerinde ikinci filmlerin daha iyi olması normal değil. Ama A.R.O.G’un G.O.R.A’dan daha iyi olacağını söyleyebilirim,” diyen Cem Yılmaz’a güveniyoruz. Yılmaz “Her şeyin planladığımızdan daha güzel gidiyor olması, A.R.O.G’un çok başarılı olacağını düşünmemize neden oluyor.

  Açıkçası seyircinin izlemeye değer bulacağını düşündüğümüz bir film oluyor A.R.O.G: eğlenceli, absürd ve komik,” diyor. Haa filmden mesaj bekleyenler varsa hemen ufak bir tüyo verelim.

  Çünkü filmin vermek istemediği mesajı ele geçerdik: “Devir ne olursa olsun devirli olsun!”

  ISSIZ ADAM

  Yönetmen: Çağan Irmak

  Oyuncular: Cemal Hünal, Melis Birkan, Yıldız Kültür, Şerif Bozkurt, Gözde Kansu

  Gösterim tarihi: 7 Kasım Film 30’lu yaşlarında gönül ilişkileri düzensiz bir erkekle onu sorumluluğa davet eden bir genç kızın aşk hikâyesini konu ediniyor.

  Fragmandan anladığımız kadarıyla son yılların en sıkı romantik filmi var karşımızda, sevgililere duyurulur!

  GÜNEŞİN OĞLU

  Yönetmen: Onur Ünlü

  Oyuncular: Haluk Bilginer, Özgü Namal, Köksal Engür, Bülent Emin Yarar, Hümeyra, Görkem Yeltan

  Gösterim tarihi: 7 Kasım Ünlü, Polis’ten sonra ‘ışık hızıyla’ çektiği Güneşin Oğlu’nda Haluk Bilginer ile Özgü Namal’ı tekrar buluşturuyor. Yaşlı bir adamla genç bir kızın aşkını konu alan film Ünlü’ye göre: ‘Fantastik mavra’.

  SON CELLAT

  Yönetmen: Şahin Gök

  Oyuncular: Kadir İnanır, Atilla Saral, Jülide Kural, Erol Demiröz

  Gösterim tarihi: 7 Kasım 12 Eylül fonunda geçen film, idam mahkûmu savcı ile, hapisanede cellatlık yapmaya zorlanan köylünün trajik öyküsünü anlatıyor.

  FIRTINA

  Yönetmen: Kazım Öz

  Oyuncular: Cahit Gök, Havin Funda Saç, Selim Akgül, Asiye Dinçsoy

  Gösterim tarihi: 14 Kasım Fotoğraf filmi ile tanınan Kazım Öz, Fırtına’da 90’larda, özellikle İstanbul’daki üniversitelerde yaşanan Kürt öğrenci hareketine çeviriyor kamerasını.

  GİTMEK

  Yönetmen: Hüseyin Karabey

  Oyuncular: Ayça Damgacı, Hama Ali Khan, Mahir Günşıray, Savaş Emrah Özdemir

  Gösterim tarihi: 14 Kasım Hüseyin Karabey, Gitmek’te tiyatro oyuncusu Ayça Damgacı ile sinema oyuncusu Kürt Hama Ali Khan’ın yaşadıkları aşk öyküsünü filmleştirip başrolü de onlara emanet ediyor.

  Festival gediklisi filmin şimdiden uluslararası pek çok ödülü var.

  DESTERE

  Yönetmen: Gürcan Yurt

  Oyuncular: Peker Açıkalın, Önder Açıkbaş, Ali Çatalbaş, Tuna Orhan

  Gösterim tarihi: 21 Kasım “Oyun üüle oynanmaz, büüyle oynanır” sloganıyla Testere serisine Trakya dolaylarından selam gönderen filmin iyi bir komedi potansiyeli olduğunu söylemek mümkün. Çünkü filmin ‘beyni’ (senarist ve yönetmen) Robinson Crusoe ve Cuma’nın çizeri olan Gürcan Yurt. Mevzuya gelince; Destere adlı seri cinayetler işleyen bir katilin Trakya’nın bir köyünde yaşadıkları…

  OSMANLI CUMHURİYETİ

  Yönetmen: Gani Müjde

  Oyuncular: Ata Demirer, Ceren Soylu, Ruhsar Öcal, Sümer Dilmaç, Vildan Atasever

  Gösterim tarihi: 21 Kasım Kahpe Bizans’tan sonra epey bekleyen Gani Müjde, şartlar ve kafasındaki senaryo olgunlaşınca tekrar setlere döndü.

  ‘Cumhuriyet kurulmasaydı ne olurdu halimiz?’ varsayımından yola çıkan Müjde, politik alt metni de olan bir komedi ile seyirci huzuruna çıkacak.

  MURO…

  Yönetmen: Zübeyr Şaşmaz

  Oyuncular: Mustafa Üstündağ, Şefik Onatoğlu, Fırat Tanış, Eray Türk

  Gösterim tarihi: 5 Aralık Kurtlar Vadisi dizisinin karakterlerinden Devrimci Muro’nun kişisel macerasının anlatıldığı film, Pana Film’in sürpriz projelerinden biri.

  Devrimci parodisi olarak algılanan filmin Şaşmaz’lar elinden çıkması potansiyel tartışma konusu. Ama önce filmi izlemek gerek!

  ŞEYTANIN PAPUCU

  Yönetmen: Turgut Yasalar / Hilal Bakkaloğlu

  Oyuncular: Fatih Ürek, Aysun Kayacı, Barış Falay, Yılmaz Gruda

  Gösterim tarihi: 5 Aralık Çekimleri sırasında neredeyse her gün Fatih Ürek’i farklı bir kılıkla görmemize vesile olan film, yılın komedisi olma iddiasında. Konusu derseniz tam bir muamma.

  SADDAM’IN ASKERLERİ

  Yönetmen: Gani Rüzgâr Şavata

  Oyuncular: Gani Rüzgâr Şavata, Tuğba Özay, Yalçın Dümer, Yusuf Özpolat

  Gösterim tarihi: 12 Aralık Çekimleri sırasında bir ata yapılan zulümle gündeme gelen film, Saddam Hüseyin’in Irak devlet başkanı olduğu dönemde Kuzey Irak’ta Peşmerge köylerine yapılan baskınlara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

  SONBAHAR

  Yönetmen: Özcan Alper

  Oyuncular: Onur Saylak, Megi Aboulzade, Serkan Keskin

  Gösterim tarihi: 19 Aralık Yılın en iyi Türk filmlerinden biri olarak öne çıkan Sonbahar’da, adını ileride de sıkça duyacağımız yönetmen Alper Özcan unuttuğumuz ‘Hayata Dönüş’ operasyonlarını tekrar hatırlatıyor ve “Başka türlü bir hayat mümkün,” diyerek hapse giren ve malum operasyonda ciğerleri işas eden Yusuf’un son günlerine ortak ediyor seyirciyi. Altın Koza’nın galibi ve festival gediklisi filmi izleyen şanslı azınlık hâlâ etkisinde ama izlemeyenler filmin ‘giz’ini merak ediyor.

  Aslında bu gizde acı, hüzün, sevgi, yenilgi var, ama en çok da Türkiye gerçeği. Alper de bunu açık açık söylüyor ve “Yaşadığım, gördüğüm, tanık olduğum hayatları anlattım,” diyor.

  KİRPİ

  Yönetmen: Erdal Murat Aktaş

  Oyuncular: Mazhar Alanson, Güven Kıraç

  Gösterim tarihi: 19 Aralık Mumya Firarda gibi, oyuncuları Nurgül Yeşilçay ile Teoman’ın bile unutmak istediği bir filmi çeken Aktaş, bu sefer iki azılı düşmanın birbirleriyle mücadelesini anlatıyor.

  USTA

  Yönetmen: Bahadır Karataş

  Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Fadik Sevin Atasoy, Hasibe Eren, Şevket Çoruh

  Gösterim tarihi: 19 Aralık Bahadır Karataş, ilk uzun metraj filmine bir otomobil tamircisi olan Doğan Usta’nın uçma tutkusunu konu ediyor.

  YAĞMURDAN SONRA

  Yönetmen: Görkem Turgut

  Oyuncular: Serhan Yavaş, Pelin Batu, Turan Özdemir, Demir Karahan

  Gösterim tarihi: 26 Aralık Sezonun diğer 12 Eylül filmi… Darbe sonrasında hapse düşen bir yazar ile yasak aşk yaşayan evli bir kadının ilişkisi anlatılıyor.

  KADRİ’NİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT

  Yönetmen: Onur Tan

  Oyuncular: Şafak Sezer, Alp Kırşan, Ahmet Mümtaz Taylan, Esin Civangil

  Gösterim tarihi: 16 Ocak Sevgilisi tarafından terk edilen Cem’in dostu Kadri ile çıktığı tatilde yaşadıkları…

  SÜT

  Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

  Oyuncular: Başak Köklükaya, Melih Selçuk, Şerif Erol, Orçun Köksal, Tülin Özen

  Gösterim tarihi: 2 Ocak 2009 Semih Kaplanoğlu, ‘Yusuf’ üçlemesinin ikinci halkasında ana karakterinin ilk gençlik yıllarına gidiyor. Kaplanoğlu taşraya daha gerçekçi bakıyor ve sosyal dokunun değişimine dikkat çekiyor.

  HAYAT VAR

  Yönetmen: Reha Erdem

  Oyuncular: Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu, Levend Yılmaz

  Gösterim tarihi: Ocak 2009 Hayat Var’ın konusunu ‘Dedesi ve babasıyla yaşayan Hayat’ın, ergenliğe adım attığında yaşadıkları’ şeklinde özetlemek mümkün. Ama yeterli mi derseniz, değil elbette. Çünkü kamera arkasında Reha Erdem var. Geçen yıl İstanbul’da çekilen film ilk olarak Antalya’da gösterildi ve Erdem’in başyapıtını çektiği konusunda fikirbirliğine varıldı.

  AYAKTA KAL

  Yönetmen: Adnan Güler

  Oyuncular: Mehmet Aslan, Oğuzhan Yıldız, Sinem Kobal, Irmak Ünal

  Gösterim tarihi: Ocak 2009 Gençlerin sorunlarına eğilen film, devlet lisesinde okuyan gençlerle özel okulda okuyan öğrenciler arasındaki sınıf çatışmasını odaklanıyor.

  NEFES

  Yönetmen: Levent Semerci

  Oyuncular: Konservatuarlardan seçilen 40 genç oyuncu

  Gösterim tarihi: 20 Şubat Filmde, Güneydoğu’daki Karabal tepesinde, 2635 metrede konuşlanmış röle istasyonunu korumakla görevli 40 kişilik bir timin öyküsü anlatılıyor.

  GÜZ SANCISI

  Yönetmen: Tomris Giritlioğlu

  Oyuncular: Murat Yıldırım, Beren Saat, Belçim Bilgin Erdoğan, Tuncel Kurtiz

  Gösterim tarihi: Şubat 2009 Uzun bir aradan sonra sinema için setlere dönen Giritlioğlu, 6-7 Eylül olayları fonunda yaşanan bir aşk öyküsünün anlatıldığı Güz Sancısı’nın çekimlerini bitirdi. Filmde geniş kitlelere seslenmeyi amaçlayan Giritlioğlu, özellikle genç kuşağın yakın tarihimizle ilgili bilgi eksikliğini gidermeyi amaçlıyor.

  BOZKIRDA DENİZ KABUĞU

  Yönetmen: Ahmet Uluçay

  Oyuncular: Amatör oyuncular

  Gösterim tarihi: Mart 2009 Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi ile sinema yapmak için ‘samimi olmak’ gerektiğini gösteren Ahmet Uluçay, sağlık sorunlarına inat ikinci filmini bitirdi. Yönetmen, Çoban Yakup’un, kara sevdasını anlatacak.

  HAYATIN TUZU

  Yönetmen: Murat Düzgünoğlu

  Oyuncular: Levent Ülgen, Güzin Çorağan, Görkem Kanbolat, Şener Kökkaya, Erol Demiröz

  Gösterim tarihi: 6 Mart Film, Bitlis’te tekdüze yaşamlarını renklendirmeye çalışan bir ailenin dramı olarak özetlenebilir. Senaryonun Ender Özkahraman’a ait olduğunu belirtelim.

  SICAK

  Yönetmen: Abdullah Oğuz

  Oyuncular: Ebru Akel, Cem Özer, Hazım Körmükçü

  Gösterim tarihi: 6 Mart Abdullah Oğuz, Mutluluk’la başlayan Meryem üçlemesinin ikinci halkasında bir çiftin aldatma olayından sonra hayatlarını yeniden gözden geçirmelerini anlatıyor.

  NOKTA

  Yönetmen: Derviş Zaim

  Oyuncular: Mehmet Ali Nuroğlu, Serhat Kılıç, Settar Tanrıöğen

  Gösterim tarihi: Mart 2009 Derviş Zaim’in yönetmenlik konusunda birikimini damıttığı Nokta’nın zorlu yolculuğunu, filmin oyuncusu Mehmet Ali Nuroğlu “Kısa bir sürede, tamamen gerilla gibi çalışarak küçük bir ekiple, filmi kotardık,” diyerek açıklıyor. Ama başka türlüsü de düşünülemezdi zaten.

  Çünkü film bir başlıyor, kamera kesintiye uğramadan hikâye akıp gidiyor. Bunun elbette bir mantığı var.

  Cenneti Beklerken’de minyatür sanatından yararlanarak yeni bir görsel anlatımın kapılarını aralayan Zaim, Nokta’da hat sanatından feyz alıyor ve tarihi bir Kuran’ı satmak isteyen Ahmet’in yaşadığı vicdan azabını, kamerasını bir hat sanatçısı gibi kullanarak resmediyor. İstanbul ve Antalya’da en iyi yönetmen ödülü alan Zaim’in yönetmenliğini izleyen herkes takdir edecektir.

  PANDORA’NIN KUTUSU

  Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

  Oyuncular: Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal, Övül Avkıran

  Gösterim tarihi: Mart 2009 San Sebastian Film Festivali’nde Altın İstiridye kazanan Pandora’nın Kutusu, Alzheimer hastası bir kadının ve onun çocuklarının yaşadıkları üzerine kurulu olsa da ‘kutu’dan, kaybedilen bir kuşağın sorunları, hayata karşı güçlü duramayan insanlar, garip bir orta sınıf ahlakı gibi insana dair çok soru çıkıyor. Toronto’da dünya prömiyeri yapan sonra San Sebastian’a giden film her ne kadar Antalya’da umduğunu bulamasa da festival yolculuğuna tam gaz devam edecek gibi gözüküyor.

  HER ŞEYİN BİTTİĞİ YER

  Yönetmen: Ezel Akay

  Oyuncular: Okan Bayülgen, Meltem Cumbul

  Gösterimi: Mart 2009 Ezel Akay, ülkenin belki de en önemli gündem maddesi olması gerekirken, nasıl olsa bir şey olmaz mantığı ile hep görmezden gelinen deprem konusuna, gerçek bir hikâyeden yola çıkarak dikkat çekmeye çalışıyor. Çekimlerine 17 Ağustos’ta başlayanan film, 1999 depreminde göçük altında kalan Sami Dündar’ın yaşadıkları üzerine kurulu.

  GÖLGESİZLER

  Yönetmen: Ümit Ünal

  Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Arzen Gürzap, Altan Erkekli ve Ahmet Mümtaz Taylan

  Gösterim tarihi: Nisan 2009 Ümit Ünal, biraz da sonradan keşfedilen yazarlardan Hasan Ali Toptaş’ın aynı adlı romanını sinemaya uyarlıyor. Filmin çekimleri tamamlandı. Bir köyde aniden kaybolan insanların öyküsünün anlatıldığı yapımın ilk gösterimi yüksek ihtimalle önemli bir uluslararası film festivalinde yapılacak. Film, sezonun önemli sürprizlerinden olacak gibi

  Kaynak: Sabah

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.