blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Türklerin bulduğu yeni yılan türü...
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19719
  ImraHor
  Üye

  [size=large]Hatay da yeni bir yılan türü kaşfedildi…[/size]

  Adnan Menderes Üniversitesinden (ADÜ) bir ekip, Hatay’ın Dörtyol ilçesi yakınlarında TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında yaptıkları arazi çalışmaları sırasında yeni bir yılan türü keşfetti.

  ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ve çalışma arkadaşları, TÜBİTAK tarafından desteklenen, “Eirenis” cinsi yılanların Türkiye’deki dağılımının araştırıldığı 2006 yılındaki arazi çalışmaları sırasında, Hatay’ın Dörtyol ilçesi yakınlarında incelemelerde bulundu.

  Bu bölgede aynı türden iki yılan yakalayan ekip üyeleri, laboratuvar ortamında yaptıkları incelemeler sonucu, bu yılanların bilimsel olarak tespit edilmiş yılan türlerinden farklı olduğunu keşfetti.

  Türkiye’de ve dünyada yeni bir yılan türünü keşfetmenin mutluluğunu yaşayan Prof. Dr. Olgun, yaptığı açıklamada, ilk kez Türkler tarafından bir sürüngen türü keşfedildiğini belirtti.

  Daha önce Türkiye’de yaşayan kurbağa, kertenkele, kaplumbağa ve yılan türlerinin ya sadece yabancı araştırıcılar ya da Türk ve yabancı araştırmacıların ortak çalışması sonucu keşfedildiğini anlatan Prof. Dr. Olgun, şunları söyledi:

  “ADÜ Zooloji Müzesinde yaptığımız ayrıntılı incelemeler sonucunda yakaladığımız iki yılanın ağzındaki diş sayısının az olduğunu (6-8 tane), baş plaklarından birinin geniş ve kısa olduğunu tespit ederek bu türün araştırma yaptığımız ‘Eirenis’ cinsinden farklılık gösterdiğini belirledik.

  Yaptığımız araştırmalar sonucu söz konusu yılanların ‘Rhynchocalamus’ cinsine ait yeni bir tür olduğunu ve dünyada ‘R. Arabicus’ ve ‘R. Melanocephalus’ olmak üzere iki yakın akrabasının bulunduğunu tespit ettik.”

  Buldukları yeni türde vücudun sırt tarafında 17, karın bölgesinde 163-173 arasında pul bulunurken diğer iki yakın akraba türde bu sayıların sırasıyla 15 ve 180-240 arasında değiştiğini anlatan Prof. Dr. Olgun, ayrıca başın üstü ile baş altındaki renk ve desen farklılığının, yeni türde oldukça değişiklik gösterdiğini anlattı.

  YENİ TÜRE PROF. DR İBRAHİM BARAN’IN ADI VERİLDİ

  Prof. Dr. Olgun, yakalanan yılanların Türkiye’de yeni bir tür olduğunu, dolayısıyla sadece Türkiye’de yaşadığının ortaya çıktığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Türkiye ve dünya için yeni olan bu yılana kurbağa ve sürüngen bilimine uzun süredir emek veren, Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baran’ın adını verdik. Böylece yılanın bilimsel adı ‘Rhynchocalamus Barani’ oldu.

  İnsanlara zararı olmayan zehirsiz bu yılan türüne ait iki örnek, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesinde daha sonraki araştırmalara ışık tutması için koruma altına alındı.

  30 santimetre uzunluğundaki bu yılanın ilk kez Türk araştırmacılar olarak benimle birlikte Araştırma Görevlisi Aziz Avcı, Dr. Çetin Ilgaz, Dr. Nazan Üzüm ve doktora öğrencisi Can Yılmaz tarafından bulunması ayrı bir anlam ifade ediyor.”

  “TÜRK EKİBİN BAŞARISI, DÜNYAYA DUYURULDU”

  Rhynchocalamus Barani’ye ait bilgileri içeren makalenin 29 Ocak 2007 tarihinde uluslararası bilimsel çalışmaların yer aldığı “Zootaxa” dergisinde yayımlanmasıyla Türk ekibin başarısının dünyaya duyurulduğunu anlatan Prof. Dr. Olgun, Rhynchocalamus Barani’nin yeni bir yılan türü olarak kabul edildiğini vurguladı.

  Prof. Dr. Olgun, bu türün, Türkiye’de yaşadığı tahmin edilen 46 yılan türüne 47. tür olarak eklendiğini de kaydederek “Türk araştırmacılara gerekli desteğin verilmesi durumunda yapılabileceklerin bundan daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu çalışma bunun iyi bir kanıtı oldu. TÜBİTAK’a bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

  #62045

  BU KADAR ZENGİNLİĞİMİZ ARASINDA İLK KEŞİF OLMSI ÇOK İLGİNÇ..

  #62064
  ImraHor
  Üye

  evet bu konuda çok haklısınız…

  #62108
  dilara
  Üye

  hatay’da her yol başında bir yılan mutlaka vardır:D

  biraz daha araştırsalar kim bilir ne türler bulacaklar..

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.