blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. TVHB Suni Tohumlama Talebi
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19763
  dilara
  Üye

  TVHB suni tohumlama kampanyasının işlevsel olarak yapılması için fax kampanyası başlattı.

  Bilindiği gibi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, hayvancılık destekleme sistemini 2008 yılında değiştirilerek, hayvan başına destekleme sistemine geçmiş ve suni tohumlama için yapılan doğrudan desteklemeleri kaldırmıştır.

  Bunun sonucu, 2008 yılında suni tohumlama yapılan hayvan sayısı, 2007 yılına göre çok büyük miktarda azalma göstermiştir. Hayvan başına yapılan destekleme sistemi suni tohumlama çalışmalarını olumsuz yönde etkilemiştir.

  Suni tohumlanma için doğrudan verilen destek, dar gelirli yetiştiricinin suni tohumlama yaptırması konusunda çok büyük bir teşvik unsurudur. Çünkü, veteriner hekim, suni tohumlama için yetiştiriciden ücret talep etmeksizin tohumlama yapmaktadır. Buna bağlı olarak da suni tohumlama sayısı artmıştır.

  Ülkemiz hayvancılık sektörünün en büyük problemi olan düşük verimli hayvanların ıslahı için, kaliteli tohumlarla suni tohumlama yapılması yegane çözüm yoludur. Bu nedenle, suni tohumlama uygulamalarının yaygınlaştırılması ve tohumlanan hayvan sayısının arttırılması zorunludur.

  Suni tohumlama için doğrudan verilen desteklemelerle sağlanan başarının yeniden sağlanması ve geliştirilmesi için, suni tohumlama desteklemesinin yeniden uygulamaya konması gerekir.

  Bunun sağlanması için, belirtilen gerekçeleri dile getirilen bir faks metninin Tarım ve Köyişleri Bakanlığına gönderilmesi konunun yeniden değerlendirilmesine katkı sağlayacağı bildirilerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığına konuyla ilgili taleplerin iletilmesi istendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.