blank
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18579

  Koyunlara zarar verdikleri iddiasıyla 50 köpeği zehirleyerek öldüren 3 kişiye, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince toplam 90 bin YTL para cezası verildi. Hayvanseverler kararı, kanunun uygulamasında devrim olarak nitelediler ve “Görevlerini devlet ciddiyeti içinde yapanları kutluyoruz” dediler.
  AVŞA Adası’nda koyun sürülerine zarar verdikleri için 50 köpeği zehirleyerek öldüren üç kişiye, her bir köpek için 600 YTL olmak üzere toplam 90 bin YTL para cezası verildi. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun, “Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların 3285 sayılı yasada öngörülen durumlar (karantina, salgın hastalık) dışında öldürülmeleri yasaktır” hükmünün fiili olarak uygulanmaya başlaması hayvanseverler tarafından ‘devrim’ olarak nitelendi. Köpekleri öldürenleri şikáyet eden HAYTAP’ın (Hayvan Hakları Federasyonu) Ulusal Örgütlenme Koordinatörü Nesrin Çıtırık, “Bu ceza Türkiye’de hayvan hakları hareketinde devrim niteliği taşıyor. Bu, devlet kurumlarının, görevlerini, devlet ciddiyeti içinde yapmış olmalarının muhteşem sonucudur. Hepsini yürekten kutluyoruz” dedi.
  HAYTAP üyesi Zeynep Tekin, rehabilite edilmeyen sokak köpeklerinin geçen mayıs ayının son günlerinde öldürülmesi üzerine, İçişleri Bakanlığı TBMM Dilekçeler Komisyonu, Balıkesir Valiliği, Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü, Balıkesir Belediyesi, Mahalli İdareler Bürosu ve Avşa Adası Belediyesi’ne dilekçe yazarak durumu bildirdi. Nesrin Çıtırık da köpek ölümlerini jandarmaya ve Marmara Savcılığı’na ihbar etti. Savcılığın talimatı üzerine jandarma operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 50 köpek ölüsüyle suçüstü yakalanan üç kişi koyun sürülerine zarar verdikleri gerekçesiyle, sokak köpeklerini zehirleyerek öldürdüklerini kabul etti.

  Bunun üzerine mahkemeye gerek kalmadan Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü, 5199 sayılı yasanın 6’ncı maddesinin 1’inci Fıkrası’nda ki “Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların 3285 sayılı yasada öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır” hükmüne aykırı hareketten köpek başına 600 YTL olmak üzere kişi başına 30 bin YTL, toplam 90 bin YTL ceza kesti. Bir ay içinde ceza ödenmezse, 6383 sayılı “Amme Alacakları Yasası” gereği para icra yolu ile tahsil edilecek.[hr]
  gerçektende bir devrim

  #52236

  GÜZEL BİR UYGULAMA OLMUŞ FAKAT… PARAYLA CANLAR GERİ GELMİYO MALESEF…

  #52243

  en azından geri kalanlara uygulanmaması için caydırıcı bir karar olur

  #52244
  dilara
  Üye

  verilen ceza az bile..:icon7:

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.