blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. VETERİNER FAKÜLTESİ HAYVAN HASTANESİNDE 3 BİN HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20320

  VETERİNER FAKÜLTESİ HAYVAN HASTANESİNDE 3 BİN HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ

  Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde Türkiye’de Önemli Yarışlara Katılmış Atlardan, Maymunlara, İguanalardan Kuzulara Kadar Yaklaşık 3 Bin Hayvanın Tedavisi Yapıldı.

  Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde Türkiye’de önemli yarışlara katılmış atlardan, maymunlara, iguanalardan kuzulara kadar yaklaşık 3 bin hayvanın tedavisi yapıldı. Çoğunluğu İç Anadolu illerinden olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerinden çok sayıda hayvanın tırnak, ağız, diş bakımı, göz, mide ve kalp ameliyatı da yine fakültede gerçekleştiriliyor.
  Acil servisi, günün her saati nöbetçi veterineri ve ambulans hizmetleri sunan hayvan hastanesi yoğun ilgi görüyor. Afyonkarahisar, Adana, Karaman, Kırşehir gibi illerden çok sayıda hayvan tedavi için buraya getiriliyor. Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Arıcan, hayvan hastanesinin 24 saat hizmet verdiğini söyledi. Hastanede birçok ameliyatı gerçekleştirebildiklerini kaydeden Prof. Dr Arıcan, kendilerine en çok küçük evcil hayvanlarla ilgili müracaatların yapıldığını kaydetti. Gelen hayvan sayısının her geçen yıl arttığını dile getiren Mustafa Arıcan, “2007 yılında 2 bin hayvanı tedavi ettik. 2008 yılında rakam 3 bine ulaştı. Bize gelen hayvanların sayıları bin 750 köpek, 540 kedi, 275 inek,293 buzağı, 78 koyun, 29 at ve 12 keçi. Yine maymun, iguana ve değişik kuş türleri gibi hayvanlarında tedavisi gerçekleştirildi.” dedi.

  Hastaneye getirilen hayvanlardan büyük çoğunluğunda tırnak hastalıklarının dikkat çekici olduğu bilgisini veren Dekan Yardımcısı Arıcan, ineklerde ise meme rahatsızlıklarının fazla olduğunun altını çizdi.

  BUZAĞI VE ŞAHİNE ACİL MÜDAHALE

  Hayvan hastanesine götürülen bir şahin ve doğum sonrası göbek bağında sorun oluşan bir buzağıya acil müdahale yapıldı. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan Şahin’in bir bacağı ve kanadı kırıldı. Yaralı şahini hayvan hastanesine getiren işadamı İlhan Sert “Yaralı şahini arkadaşım sanayi bölgesi civarında yol kenarında bulmuş. Bana getirdi. Ben de bir haftadır işyerimde bakıyorum. Sağ ayağı ve kanadında yaralar oluşmuş. Tedavi için Veteriner Fakültesi’ne getirdim. Hocalarımız, kanadı ile ayağını tedavi edecekler. Sağ ayağı kangren olduğu için kesilecek. Kanadındaki yaralardan dolayı da artık uçamayacak. Uçmasa da ben onu yaşatmak istiyorum.” diye kouştu.

  Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Arıcan, yırtıcı kuşların birçoğunun trafik kazasında yaralandığını, tedavilerini yaptıklarını, ancak yaşama şanslarının az olduğunu söyledi. Sağ ayağı kangren olan şahinin ayağını keseceklerini anlatan Prof. Dr. Arıcan, kanadında da yaralar oluştuğunu, kanadını da operasyonla alacaklarını ifade etti.

  Prof. Dr. Arıcan, “Özellikle kış aylarında yırtıcı kuşlar, trafik kazası yada başka nedenlerden dolayı yaralanıyor. Yaralı hayvanın tedavisi zamanında yapılmayınca iyileşmesi de zorlaşıyor. Fakülte olarak tedavilerini yapıp, sahiplerine teslim ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  Öte yandan doğum sonrası göbek bağında sorun oluşan bir buzağının ultrasonu çekildi. Ardından genel cerrahi uzmanı veterinerler tarafından buzağı anestezi verilerek uyutuldu ve ameliyata alındı. (CİHAN)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.