blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Veteriner Hekimlik Bizim İçin Bitmiştir Artık
 • Bu konu 2 yanıt içerir, 3 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce firtapia tarafından güncellenmiştir.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20649

  14 Şubat 2009 Cumartesi 13:20

  Devlet Bakanı Başesgioğlu, kamuya 21 bin personel alınacağını, sözleşme ve boşalan kadrolara takviye ile de 60-70 bin kişi alınacağını açıkladı.

  “İŞ GÜCÜ PLANLAMASINA İHTİYAÇ VAR”

  Türkiye’nin bir insan kaynakları planlamasına da ihtiyacı olduğunu, bu çerçevede genç nüfusun iyi yetiştirilmesi, donatılması ve sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdam edilmesi zorunluluğu bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Yoksa tek başına genç nüfusa sahip olmak bir şey ifade etmiyor. Önümüzdeki 10 yıl, 20 yıl içerisinde Türkiye’de trendi yükselecek meslekler neler olabilir, bunları tespit edip, artık üniversitelerimizin bizim bu alanlara göre öğrenci yetiştirmesi lazım.

  Yani bir ülke önümüzdeki süreçte kalkınma modeli için hangi mesleklere öncelik verecekse, hangi alanlara ihtiyacı varsa o alana ilişkin insan
  yetiştirmesi lazım.

  Yoksa artık demode olmuş, güncelliği kalmamış mesleklerde inatla insan yetiştirmenin bir mantığı yok. Ama şimdi bizim bugün maalesef bazı mesleklerde birçok diplomalı işsizimiz var. Onun piyasada karşılığı yok, kamuda da karşılığı yok. Kamu, ’20 bin veteriner alırım’ demiş ve orada bitmiş. Ama bizim hala üniversitelerimiz bu güncelliği kalmayan alanlarda öğrenci alıyorlar, kontenjan artırımına gidiyorlar.”

  Başesgioğlu, bu sorunun mutlaka YÖK ve diğer ilgili kurumlarla birlikte ele alınması gerektiğini, ülkenin insan kaynakları ve iş gücü planlaması yapma ihtiyacıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Başesgioğlu, buna ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile DPT’de çalışmalar bulunduğunu belirtti.

  http://www.haberajans.com/70-bin-yeni-memur-alinacak-haberi-89080.html

  [size=large]………..yorumsuz[/size]

  #73763
  ImraHor
  Üye

  çok çok çok doğru ve yerinde bir açıklama…inşaallah dikkate alınır ama nerdeee

  #73882

  öncelikle veteriner hekimim demekten gurur duyduğumu belirtmek isterim. bu gibi açılamaları duymak beni çok üzüyor…ama mesleğimizi bu duruma gelmesinin nedenleri arasında ;yanlış politika uygulamalrı,kontrolsuz çoğalan veteriner fakültelerin yanında kendi meslektaşlarımızında mesleğine ,hekimliğine sahip çıkmaması olduğunu düşünüyorum…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.