blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Veteriner Pomadlar ve Kullanım Alanları
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26798

  CAMPHRE

  Veteriner Deri İçin Antipruritik ( Topik ) – Antiseptik- Sikatrizan

  Merhem BİLEŞİMİ
  100 g’ da 10 g Kâfur ve 90 g Vazeline içermektedir. Hafif kirli-beyaz renginde ve kafurumsu kokudadır.

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Kafur etken maddesi, hiperemi oluşturan kontr-irritan bir maddedir. Orta derecede irkilteye sebep olur. Derideki duyu lifleri irrite edilerek, akson refleksiyle yerel olarak damarlarda genişleme görülür. Bölgede kan akımının artması, lökositlerin bölgeye gelmesine, beslenmenin artmasına ve işe yaramaz maddelerin venöz ve lenfatik sistemler aracılığıyla uzaklaştırılmasına sebep olur.

  ENDİKASYONLARI Hayvanlarda eklem ve kas ağrılarında, ödemli bölgelerde rezolitif amaçlı kullanılır. Dıştan sikatrizan ve analjezik etkileri nedeniyle kaşıntı, böcek sokmaları, yanık ve granulasyonu gecikmiş yaralara karşı kullanılır. Özellikle fizyolojik meme ödemlerinde ve yine teneffüs merkezini tembih amaçlı kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca Nevralji, Miyalji, Lumbago gibi hastalıklarda endikedir.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ Veteriner Hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; sabah akşam ovularak 3-4 gün kullanılır. İ

  #99988

  POMMADDE İODE İODURE

  Veteriner Deri İçin Antiseptik Rezolitif

  Merhem Bileşimi : 100 gramlık kutu içinde 10 gram Potasyum iodure, 2 gram İyot, 8,24 gram Su bulunur. Karakteristik iyodumsu kokulu; siyahımsı, koyu menekşemsi rengindedir.

  Farmakolojik Özellikler : Etkin maddeler olan iode ve potasyum iodure kuvvetli antiseptik, antimikotik ve rezolitif özelliklere sahiptir. Hücre proteinlerinin yapısını bozarak proteinlerin yumaklaşması ve çökmesiyle mikroorganizmaların kısa sürede ölmesini sağlayarak etkilerini gösterirler.

  Endikasyonları : Yüzeysel mantar hastalıklarında, bakterilerden ileri gelen deri hastalıklarında, Sporotrikoz ve Aktinomikozda kullanılır.

  Kullanım Sahası: Deri, tendo kılıfı ve eklem yüzeylerinde rezolitif, antiseptik ve iritan etkisi vardır ve bu amaçla haricen kullanılır. Ayrıca kronik deri hastalıklarının, apsenin, deri ve deri altı şişkinliklerin sağaltımında kullanılır.

  Kullanım Şekli ve Dozu : Veteriner hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; yaraya sürülmek suretiyle; 3-4 gün kullanılır.

  Hedef türler için özel klinik bilgiler ve uyarılar: Hastalarda iyoda karşı bazen aşırı duyarlılık oluşabilir. Değişik tipte döküntüler ve ateş meydana gelebilir.

  #99989

  SALICYLE

  Keratolitik– Hafif Antifungal Merhem

  BİLEŞİMİ 100 g’ da 10 g Salisilik Asid ve 90 g Vazeline içermektedir. Hafif kirli-beyaz renkli ve kokusuzdur.

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Salisilik asit, keratolitik, hafif antifungal, antiseptik ve antipiretik etkili bir organik asittir. Keratolitik etkili bu madde hücreler arası sementi yıkımlayarak, korneositlerin ayrılmasına ve aşırı keratinize bölgenin yumuşamasına yol açar.

  ENDİKASYONLARI Ekzama, akne, sukuamlı dermatozlarda bölgeye sürülerek kullanılır. Özellikle mantar enfeksiyonlarında ve siğillerde endikedir.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ Veteriner Hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; yaraya sürülerek 3 – 4 gün kullanılır.

  İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ Diğer ilaçlarla bilinen bir geçimsizliği yoktur.

  HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE UYARILAR Salisik asit sürekli kullanıldığında deride irkiltiye yol açabilir. %6’nın üzerindeki yoğunlukları dokuları yıkımlayıcıdır.

  #99990

  RİVANOL Merhem Veteriner Deri İçin Antiseptik

  Bileşimi : Sarı renkli 100 gram merhem 200 mg Rivanol (Etakridin) ihtiva eder.

  Farmakolojik Özellikler : Rivanol, sarı renkli ve antiseptik özellikte bir akridin boyadır. Bakteri DNA’sına bağlanarak etki eder. Özellikle Gram (+) olmak üzere bakterilere karşı etkilidir. İrin, kan ve serum gibi organik maddelerin bulunduğu ortamda da etkilidir.

  Endikasyonları Özellikle Gram-pozitif bakterilere karşı güçlü etkisi olan rivanol, deri ve mukozalar ile bu kesimlerdeki yara ve yanıkların sağaltımında geniş şekilde kullanılır. Bol akıntılı ve sızıntılı yaraların sağaltımında çok kullanılır. Meme çatlaklarında ve yaralarında Antiseptik olarak etkilidir.

  Kullanım Sahası : Hayvanların deri ve yaralarının antisepsisi için kullanılır.

  Kullanım Şekli ve Dozu : Veteriner hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; sabah ve akşam yaraya sürülerek 3 – 4 gün kullanılır.

  İlaç etkileşimleri: Akridin boyalarının etkisini hipokloritler engeller. Bu sebeple, iki madde grubu birlikte veya arka arkaya kullanılmamalıdır.

  #99991

  TRİKOFİTİ POMADDE

  Veteriner Antifungal Keratolitik Merhem

  BİLEŞİMİ 100 gr kutu içerisinde 6 ğr Benzoik asit 3 ğr Salisilik asit içerir.

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Benzoik asit ve Salisilik asit antifungal ve keratolitik etkili maddelerdir. İki madde genellikle kombine olarak kullanılır ve farmakolijide Whitfield’s merhemi olarak bilinir.

  ENDİKASYONLARI İlaç hariçen antifungal ve keratolitik olarak kullanılır.

  İSTENMEYEN ETKİLER Fazla miktarda ve uzun süre kullanıldığında deride hafif irkilti ve kızarmaya yol açabilir.

  DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER,ÖNERİLER VE ANTİDOTU Uzun süre devamlı kullanıldığında kızarıklık oluştuğu taktirde ilaç uygulanması kesilmelidir.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ İlaç;at,sığır,dana,tay,koyun,keçi,köpekve kedilerde haricen kullanılır.Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmedikçe, hastalık lezyonunun bulunduğu bölgeler hafif kazınıp,temizlendikten sonra 3-4 gün arayla günde 2-3 kez sürülerek uygulanır.

  #99992

  Çinko oksit, Borik asit, Bizmut subnitrat, Lanoline içeren Pomadlar

  100 gramlık kutu içinde 10,34 gram Çinko oksit, 6,89 gram Borik asit, 6,89 gram Bizmut subnitrat, 6,89 gram Lanoline bulunur.

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ Çinko oksit hafif astrenjan, antiseptik ve ağrı kesici, Borik asit hafif antiseptik, Bizmut subnitrat astrenjan etkileri olan maddelerdir.

  ENDİKASYONLARI Zayıf antiseptik, absorban, astrenjan, hafif yerel sedatif etkilidir. Ekzama, kaşıntı, eklem şişkinlikleri ve diğer deri hastalıklarında kullanılır.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ Veteriner Hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; hasta bölgeye ovularak kullanılır günde 2-3 kez 2-3 gün haricen kulanılır.

  UYARILAR Uzun süre devamlı kullanıldığında deride irkilti ve kızarıklığa neden olabilir

  #99995

  Ichthyol Merhem

  Antiseptik – İrritan – Astrenjan – Emolien

  Bileşimi: %15 Ichthyol ihtiva eder. Lokal antiseptik, astrenjan, emolien (yumuşatıcı) ve irritan etkiye sahiptir.

  Kullanım Sahası: Tüm hayvanlarda, lokal antiseptik hassası sebebiyle ekzama, furonkuloz, psoriasis ve aknede haricen kullanılır. Deri üzerinde hafif irritan tesiri sebebiyle apselerin olgunlaşmasına yardımcı olur. Mastitislerde memelerin derisi üzerine yumuşatıcı olarak sürülebilir

  Kullanım Şekli ve Dozu: Haricen deri üzerine sürülerek kullanılır. Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmedikçe hastalıklı bölgeye sürülmek suretiyle, 3-4 gün uygulanır.

  #99996

  Hydrocortisone Acetate İçeren Pomadlar :

  Hydrocortisone Acetate ihtiva eder. Beyaz renkte yağlı bir merhemdir.

  Kullanım Sahası / Endikasyonlar: Merhem, spesifik olmayan nitelikteki ve alerjik kökenli tüm deri hastalıklarında yerel olarak tatbik edilir. Diğer taraftan pruritisler ve yangısal reaksiyonlarda, ciddi ve yaygınlaşmış durumlar hariç çeşitli dermatitlerde başarı ile kullanılmakta ve güçlü terapötik etki göstermektedir.

  Büyük ve küçükbaş hayvanlar:

  Merhem antialerjik etkisi sayesinde ürtiker, anjionörotik ödem ve temas dermatiti gibi alerjinin yüzeysel belirtilerine karşı kullanılabilir. Ayrıca dış kulak dermatitisinde, kesik, sıyrık, yanıklarda, sinek ve böcek ısırmalarında etkilidir.

  Merhem ayrıca enfekte akut mastitislerde memenin aşırı derecede şişmesini önlediğinden sığır, koyun, keçi mastitislerin başlangıçlarında haricen tatbik edilebilir.

  Kedi ve Köpeklerde: Küçük hayvanların alerjik dermatitis, temas dermatitis, ıslak dermatitis (hot spots), seboreik dermatitis, yalama ganulomu, piyodermatit, dış kulak iltihap ve dermatitlerinde, kesik, sıyrık, yanıklarında, cilt kaşıntılarında, sinek ve böcek ısırmalarında kullanılır. Ayrıca kedi ve köpeklerin artrit başlangıçlarında etkilidir.

  Atlar: Atların terlemeden ileri gelen kaşıntılı ekzema, diğer ekzematöz ve seboreik dermatitlerinde, böcek ısırmalarından ileri gelen alerjik reaksiyonlarında ıslak dermatitis (hotspot) ,haşere sokmalarında etkilidir. Atların artrit başlangıçlarında kullanılır. Yarışlardan sonra atlarda görülen ayak şişmelerine faydalıdır.

  Kullanım Şekli ve Dozu: Merhem, hastalıklı deri bölgesine günde 2-3 kez bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak takriben;

  Kedi ve köpekler için 0,5-1 cm, Büyük ve Küçük Baş Hayvanlar için 1-3 cm, Atlar için 3-5 cm sıkılır ( iki tatbikat arası 6 saat olmalıdır), masaj yapılarak yayılır.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.