blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Duyurular ve Etkinlikler
 4. Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28214

  Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik

  GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
  Sayı : 0800/34 06.01.2012
  Konu: Oda üyelik belgesi

  GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
  (Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü)

  İlgi: Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik

  İlgide kayıtlı yönetmelik veteriner tıbbi ürünlerin üretimi, ithalatı, ihracatı, kullanımı, ambalajlanması, etiketlenmesi, tanıtımı, nakliyesi, depolanması ve satışına ilişkin tüm uygulamaları düzenlemektedir.
  Bu düzenlemeler veteriner hekime mesleki ehliyeti gereği birçok yasal sorumluluk yüklemektedir. Veteriner hekim, mesleğini 6343 sayılı “Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği İle Odaların Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun” çerçevesinde icra etmektedir.
  Kanununun 17. Maddesi; kamu kurum ve kuruluşları dışında çalışan veteriner hekimlerin, mesleklerini icra ederken bölge veteriner hekimleri odasına kayıt olmalarını hükme bağlamıştır. Bu nedenle; veteriner hekimlik mesleği gereği görev yapan veteriner hekimlerin, bölge veteriner hekimler odasına kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur. Ancak, ilgide kayıtlı yönetmelikte mesleklerini icra edecek olan veteriner hekimlerden, odaya üye olduklarına dair belge talep edilmemektedir.
  Türk Veteriner Hekimleri Birliği kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olup, yasa gereği verilen görevler arasında, veteriner hekimliği mesleğinin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak, veteriner hekimlerin mesleklerini icra ederken deontoloji kurallarına ve yasalara uygun olmayan davranış ve uygulamaları nedeniyle gerekli cezai işlemleri uygulama yetkisi de yer almaktadır. Bu cezai hükümler arasında “meslekten geçici olarak men cezası” da bulunmaktadır. Meslekten geçici olarak men cezası alan veteriner hekim bu süre içerisinde mesleğini icra edemez. 6343 sayılı yasa bu konuda cezai müeyyideler içermektedir.
  6343 sayılı yasanın uygulanmasından Bakanlar Kurulu sorumlu olup, yasa hükümlerinin uygulanması ve takibi öncelikli olarak kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğundadır. Ve bu yasal bir zorunluluktur.
  Sağlık Bakanlığı benzer yönetmelikler gereği (Beşeri tıbbi ürünlerin üretim yerleri, ecza depoları gibi) görevlendirilen Mes’ul Müdürlerden (tabip veya eczacı) bağlı oldukları odadan oda kayıt belgesi veya meslekten yasaklama cezası olmadığına dair belge talep etmektedir. Bunun da gerekçesi aynıdır.
  Belge istenmemesi yasalara aykırı uygulamalara neden olacaktır. Bu nedenle bu yönetmelik çerçevesinde görev alacak veteriner hekimlerden oda üye kayıt belgesi istenmesinin yönetmelikte yer alması hususunda gereğini arz ederim.

  Dr. Mehmet ALKAN
  Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.