blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Yanıkara Hastalığından 7 Büyükbaş Hayvan Telef Oldu
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18772


  Yanıkara Hastalığı Olarak Bilinen Hayvan Hastalığı Nedeniyle Düzce’nin Konuralp Beldesine Bağlı Beçiyörükler Köyünde 7 Büyükbaş Hayvan Telef Oldu.

  Yanıkara hastalığı olarak bilinen hayvan hastalığı nedeniyle Düzce’nin Konuralp beldesine bağlı Beçiyörükler köyünde 7 büyükbaş hayvan telef oldu.

  Düzce’nin Konurapl beldesine bağlı Beçiyörükler köyünde son günlerde yaşanan büyükbaş hayvan hastalıkları nedeniyle hayvanlar telef oluyor. Hayvanları telef olan çiftçi İlyas Alçınoğlu, yanıkara hastalığına yakalanarak ölen 3 hayvanın ardından Düzce Tarım İl Müdürünü arayarak kalan diğer hayvanlarının kurtarılması için çağrıda bulundu. Alçınoğlu, köylerinde hayvan ölümleri nedeniyle 12 bin YTL’lik bir zarar olduğunu belirtti.

  Tarım İl Müdürlüğü ekipleri İlyas Alçınoğlu’nun geriye kalan hayvanlarını yanıkara hastalığından korumak için aşı yaptı. Hayvan Sağlık Şube Müdürü Veteriner Hekim Orhan Özer, 20 kadar köyde bu tür hastalıkların çıktığını söyledi. Özer, “Gerekli aşıları yaptık, bir yıl boyunca etkili olacak olan bu aşı hayvanları koruyacak. Yanıkara hastalığı insanlara bulaşmaz sadece hastalıklı hayvanın eti yenildiğinde zehirlenmelere yol açar. Biz de gelen şikayetler ve taleplere cevap verebilmek için gerekli yerlere ekip yolluyoruz. Vatandaşlarımız bizleri daha erken aramalı.” şeklinde konuştu. Özer, sonbahar mevsimi ile birlikte hayvanlara şap aşısı yapılması gerektiğini hatırlatarak, vatandaşların ve muhtarların aşı için gelen ekiplere yardımcı olmalarını istedi.

  #53236

  DAHA ÇOK GERİ KALMIŞ ÜLKELERDE GÖRÜLEN BİR HASTALIKTIR..
  NERELERDE OLDUĞUMUZUN BİR KANITI

  #53263
  dilara
  Üye

  daha önceden önlem alınsa iyi olur..

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.