blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Yaralı akbaba İstanbul'a getirildi
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19518
  dilara
  Üye

  [size=medium]Rize’nin Ardeşen ilçesinde yaralı olarak bulunan kızıl akbaba, tedavisi için İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar’da bulunan Veterinerlik Fakültesi’ne gönderildi. Rize’den bir otobüs firmasıyla 18 saatlik yolculuğun ardından Bayrampaşa Otogarı’nda 2 öğrenci tarafından teslim alınan yaralı akbaba, tedavisinin ardından tekrar doğaya salıverilecek.

  Geçen hafta sonu Işıklı Köyü’nde vatandaşların yaralı olarak bulduğu “kızıl akbaba”, tedavisinin yapılması için Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edilmişti.

  Burada yapılan tetkiklerde akbabanın sağ kanadında parçalı kırık tespit edildi. Orman müdürlüğü yetkilileri, tedavi için İstanbul Veterinerlik Fakültesi ile irtibata geçerek akbabanın tedavisinin yapılmasını istedi. Kanadında kırık olan akbaba daha sonra bir kafes içinde otobüse bindirilerek İstanbul’a gönderildi.

  18 saat otobüs yolculuğu yapan akbaba dün öğlen saatlerinde Bayrampaşa İstanbul Otogarına getirildi. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Kasım Berber ve Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü (VAŞAK) Başkanı Ümit Kahraman tarafından karşılanan akbaba, fakülteye ait bir araçla Avcılar’daki İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne getirildi.

  Akbabayı teslim alan Ümit Kahraman, yaralı akbabanın tedavi sürecinin ardından Rize ya da uygun başka bir bölgede vahşi doğaya salıverileceğini belirterek “Kanat bölümünde belirlenen kırıklar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Özsoy’un da katılacağı bir operasyonla platin ya da plaka konularak tedavi edilecek”diye konuştu. [/size]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.