9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar

arkadaşlar gördüğüm bir vakayı anlatmak istiyorum anlatacağım konu hakkında bilgisi olan varsa lutfen yardım etsin..
    bir köyde bütün gebe hayvanlarda birden başlayan bir hastalık.iştahsızlıkla başlıyor daha sonra aşırı ıkınma var. ama kabızlık ıkınması gibi hayvanlar dışkılamaya çalışıyor nerdesin rektal prolabsus olacak. hayvanlar yemedikleri için dışkıda yok. rektum boş içinde az miktarda mukus var ince çizgi tarzında kan görülüyor. ve bol miktarda gaz var.ve arka ayaklarda paraliz yere düşünce kalkamıyorlar zorla kaldırıyoruz. ve ateş var. şimdiye kadar 6 ölü var. hastalık çekende 10 kadar hayvan var. ama gün geçtikce artıyor. müdahale olarak oral antibiyotik B 12 vitamini ağrı kesici yangı giderici yaptım vitamin mineral desteği yaptım ama nafile cevap alamadım. ölen hayvanların barsaklarına baktım herhangi bir lezyon yok içi mukus dolu sadece. cripto- ve cocsidioz geldi aklıma ama fazla kanama yok. siz ne düşünüyorsunuz. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

SLM ARKADAŞLAR BURDA BİR SORU SORMUŞTUM AMA HİÇ CEVAP YAZAN OLMAMIŞ. ÖNEMLİDE DEĞİL ZATEN HASTALIK ÇÖZÜLDÜ. TEŞHİS KUDUZ. BENDE SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM BENİM ELİME SALYA FELAN BULAŞTI ŞUAN KUDUZ TEDAVİSİ GÖRÜYORUM. BULAŞMA DA KESİN DEĞİL YA ÖNLEM OLSUN DİYE ZATEN BULAŞTI İSE KURTULMA ZORMUŞ. AKLINIZDA BULUNSUN ARKADAŞLAR BÖYLE BİR VAKA DİKKATLİ OLUN BENİM AKLIM BAŞIMA GELDİ DAHA TÖVBE ELDİVENSİZ DOKUNMAM. TABİ GEÇ KALMADIYSAM…..

öncelikle geçmiş olsun. insallah tahmin ettiginiz gibi kesin degildir salya olayı.
    Tavsiyeniz kulagımıza küpe olarak alınmıstır

kuduz un teşhisi laboratuvar da belli olduğundan söylediğin semptomlardan kuduz teşhisi koymak bir veteriner hekim ce zordur..
    siz hangi ildesiniz aceba…bu kuduzun çıkması ülkemiz için çok kötü oldu..çünkü avrupada kuduz hastalığının görüldüğü tek ülkeyiz…

kuduz çıktıktan sonra ne gibi bir önlem aldınız…

İŞTE KİTAPLARIMIZDA SIĞIRLARDA KUDUZLA İLGİLİ GEÇEN BÖLÜM…

Sığır larda kuduz belirtileri çok belirgin değildir. Böğürme, durgunluk, halsizlik, ani süt kesilmesi görülür. Şiddetli sancı vardır. Yutak felci nedeniyle su içemez, yemini ağzına alır fakat yutamaz, başını duvarlara vurur. Felç başladıktan 3-6 gün içinde hayvan ölür.

Geçmiş olsun insallah boyle bır sorun çıkmaz tek temennımız,,bu konuyu takıp edıyordum fakat yeterince fikrim olmadığı için yazmadım, teşhisi paylaştıgın için teşekkur edıyorum aslında gözlemlerini ve bu hastalıktaki tecrübelerini biraz daha açabılırsen fikir sahibi oluruz saygılar

s.a arkadaşlar. bilgi edinmeniz açısından konuyu iyica açıyorum tüm vakayı anlatayım inş. yardımcı olurum sizlere. bana gelen hasta sahibi yavru atmada sorun var diye gelmişti. yavru atamıyor yardımcı olurmusunuz diye. tabi daha önceden bir çok arkadaş muayene etmiş hatta sezeryanla yavruyu almışlar birinden. ben gittim bariz şekilde belli idi hayvan yavru atmaya değil dışkı için ıkınıyordu çünkü akıntı felan yoktu rektum sadece mukus dolu çizgi tarzında kan vardı. sindirim sistemi enfeksiyonu geldi aklıma tabi yemiyor içmiyor. böğürme yok sürekli dışkılamaya çalışma yerden zor kalkıyor arka ayaklarda hafif bir paraliz. tüm semtomlar bunlar. bir arkadaşımız yine kalp karaciğer barsaklar uterustan örnek alıp ünv. göndermiş ama sonuç çıkmamış teşhis konmamış. tabi 6 tane hayvan öldü biz otlakta bulaşıcı bir hastalık yada suda bir bulaşıcı hastalıktan yaklaştık su ve otlak değişti ama yine de iki hayvan daha öldü. en sonunda kafa erzuruma gönderildi kuduz teşhisi orda kondu. şimdi burdaki (ardahan) nerdeyse tüm meslektaşlarımız kuduz tedavisi görüyoruz. aman arkadaşlar dikkat edin kesinlikle eldiven kullanın valla psikloji öyle bozuluyor ki anlatamam. artı kuduz ve tetanoz aşısı öle acıtıyor ki 4 gün hiç kolumu oynatamadım berbat bişi. erkeğe bak demeyin sahiden acıtıyor. Allah sizlerden uzak etsin inş. unutmadan hepinize tavsiyem kuduzun sakin formunu iyice okuyun. Allaha emanet olun.

bilgilendirmeniz için cok teşekkürler,
    tekraR gecmiş olsun size.

ketozıs testı yaptınmı

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.