blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27556
  FeeLinG
  Üye

  Yavru kaplumbağa operasyonu

  Kıbrıs Güzelyurt kumsallarında 3 yuvada mahsur kalan 151 deniz kaplumbağası yavrusu ölmek üzere iken kurtarıldı.

  Mehmet Miras – NTV
  KKTC- Kuluçka dönemini tamamlayan, ancak yuvadan çıkamayarak, denize ulaşmayı başaramayan yavru deniz kaplumbağalarını KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma ekipleri denize ulaştırdı.

  Ancak 32 caretta caretta yavrusu yuvaları çöktüğü için göçük altında kaldı ve denize ulaşamadan öldü.

  151 tane chelonia mydas türü yeşildeniz kaplumbağası ise denize ulaşmayı başardı.

  KKTC Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Yuvadan çıkan yavru deniz kaplumbağaları ay ışığı ve dalgaların ışığını takip ederek, denize ulaşabiliyor. Sahilde görülen ışıkların kapatılması veya perdelenmesi gerekiyor.” dedi. Bakan Üstel, yuvadan çıkan yavruların denize ulaşmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Bin yavrudan 3–5 tanesi 25–30 yıl sonra tekrar doğduğu yere gelerek yuva yapabiliyor. Çalışmalarımızla ne kadar yavru caretta denize gönderebilirsek, o kadar anne carettaların kumsallarımıza geleceğini garanti altına alıyoruz.“ dedi.

  Bakan Üstel, “Deniz kaplumbağalarının üreme alanlarında otel ışıklarının olması durumunda üremek için kumsallarımıza gelen carettalar ve yumurtadan çıkacak olan yavrular yanlış yöne gidebiliyor. Yavru çıkışlarının başladığı bu günlerde özellikle turizm tesisleri yöneticilerinden sahilde görülen ışıkları kapatmalarını ya da perdelemelerini rica ediyorum. Turizmle iç içe olan bu canlılar eko turizminde bir parçası onlarında yaşam alanlarını daraltmayalım” diye konuştu

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.