blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21735

  Yavru Kedide Diş Değişimi

  Yavru bir kedi 3,5 aylıktan itibaren süt dişlerini değiştirmeye başlar. Dökülen ve yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcıdır. 6-8 aylık olana kadar süt dişlerinin tamamı değişir. Çoğu zaman dökülen dişleri farketmek mümkün olmaz. Zaten dökülenlerin yerine çok kısa zamanda yenileri geldiği içinde çok fazla dikkat çekmez. Sadece bu dönemde bazen ateşli bazen iştahsız bazende yemeğini ağzından düşürme gibi belirtiler görülebileceği için belki dikkatinizi çekebilir.

  1 yaşına kadar diş kaşıntısı yoğun olduğu için elinizi, ayağınızı veya bulduğu her şeyi kemirme ve ısırma eğiliminde olacaktır. Kedi eğitmek köpekler kadar kolay olmasa da istemediğiniz davranış biçimlerini engellemek için sert ve kararlı bir ” hayır ” çoğu zaman işe yaramaktadır.

  1 veya 1,5 yaşından sonra dişlerde tartar oluşumu başlayacağından zaman zaman diş temizliği yaptırma ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Aşılamalar veya diğer işlemler için kliniğe gittiğinizde Veteriner hekiminiz gerekli kontrolü yaparak bunun zamanını size belirtecektir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.