blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Yumurtalarda da melamin çıktı
 • Bu konu 1 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce dilara tarafından güncellenmiştir.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19407

  Çin’i son aylarda sarsan ve 4 bebeğin ölümüne, 50 binden fazla bebeğin hastalanmasına neden olan melamin kimyasalının ülkedeki yumurtalarda da görüldüğü açıklandı.

  Hong Kong hükümetinden yapılan açıklamada, ana kıta Çin’den ithal edilen yumurtalarda aşırı derecede melamin bulunduğu belirtildi. Yapılan incelemede melamin oranının yasal limitin iki katı olduğu ve melaminin tavukların beslenmesinde verildiğinin sanıldığı dile getirildi.

  Yetkililer, Çin’in kuzeyindeki Dalian şehrinde bulunan Hanwei Enterprise Group şirketinden ithal edilen yumurtalarda bulunan melaminin ardından, Çin’den ithal edilen tüm yumurtalarda pazartesinden itibaren inceleme yapılacağı ifade edildi.

  Çin’deki melamin skandalının ardından Hong Kong yönetimi 23 Eylül 2008’de yürürlüğe koyduğu bir kararla ürünlerdeki melamin miktarının limitini milyonda 2,5 olarak ayarlamış ve bunun üstünde melamin bulunan ürünlerin tüketilmemesi istenmişti. Melaminden dolayı Hong Kong’da 5, Macao’da1 çocuk hastalanmıştı.

  Çin’deki skandal, yapılan soruşturma neticesinde aralarında bazı şirketlerin kazanç oranlarını artırmak için sütü sulandırması ve bunun neticesinde ortaya çıkan protein azlığını ortadan kaldırmak için melamin maddesini katmalarıyla ortaya çıkmıştı. Melamin böbreklerde taş oluşmasına neden oluyor.

  (CİHAN)

  26.Ekim.2008 16:17:57

  #72176
  dilara
  Üye

  [size=medium]Melamin nedir, neden süte katıldı?

  Çin’de en az 6 çocuğun öldüğü, yaklaşık 300 bininin hastalandığı zehirli gıda skandalında 1 kişi idam, 1 kişi tecilli idam, 1 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.Tecilli idama mahkum olan sanığın cezası bir süre sonra ömür boyu hapse çevrilebilecek.

  Bu cezaların, melaminli süt skandalının ilk mahkumiyetleri olduğu, daha onlarca mahkumiyet kararının gelebileceği belirtiliyor. Ayrıca maddi tazminat davaları da sürüyor. Peki, gıda maddelerinde kesinlikle kullanılması yasak olan melamin nedir?

  Melamin, bir Alman bilim adamı tarafından 1830’lu yıllarda ayrıştırılan, beyaz toz halinde bulunan, zamk ve plastik yapımında kullanılan kimyasal bir maddedir.

  Bu kimyasal süt veya süt tozuna neden eklenir?
  Uygun özellikleri taşımayan veya çok fazla su katılmış süt, melamin eklendiğinde, protein düzeyi ölçümlerinde sınavı geçiyor. Yani aslında protein düzeyi düşük olmasına rağmen sanki yüksekmiş gibi görülüyor. Çünkü protein düzeyi, sütün azot seviyesiyle ölçülüyor ve melamin azot yönünden zengin bir kimyasal.

  Melaminin katıldığı zehirli sütten kimler etkilendi?
  Çin’de en az 6 çocuk bu yüzden öldü, yaklaşık 300 bin çocuk hastalandı. Hastalananların yüzde 80’den fazlası 2 yaşın altındaydı. En savunmasız olanlar, sadece sütle beslenen küçük bebeklerdi.

  Kimler süte melamin kattı?
  Bu işin sorumluları arasında, sütü çiftliklerden mandıra şirketlerine ulaştıran aracıların bulunduğu belirtiliyor. Bugün mahkum olanlar, piyasada ucuz süt tozu ile tanınan Sanlu firmasının üst düzey yetkilileriydi. 22 Çin firmasının melaminli süt ürünleri sattığı ifade ediliyor.

  Melaminli süt ürünlerini hangi ülkeler aldı?
  Çoğunluğu Asya ve Afrika ülkeleri olmak üzere 20’den fazla ülke ve bölge, bu ürünlerden aldı; Bangladeş, Butan, İngiltere, Brunei, Burundi, Kanada, Çin, Fransa, Gabon, Gana, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tanzanya, Togo, Vietnam ve Yemen. Skandalın patlak vermesiyle bu ülke ve bölgeler, ürünleri toplattı ve satışını yasakladı. [/size]

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.