blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Zehirli Caretta Caretta korkusu
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25782
  FeeLinG
  Üye

  Zehirli Caretta Caretta korkusu

  Atakan ŞEN/İZMİR, (DHA)

  İZMİR’in Karşıyaka İlçesi’nde Caretta Caretta sahile vurdu. Kaplumbağanın zehirli olduğuna dair bir söylenti yayılınca kaplumbağaya dokunanlar kısa süreliğine paniğe kapıldı. Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden gelen ekipler Caretta Caretta’yı otopsi yapılmak üzere götürdü. Bugüne kadar bu tür kaplumbağalardan insanlara geçen zehir ya da hastalığın olmadığı vurgulandı.

  Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta türü kaplumbağalardan biri saat 01.00 sıralarında, Bostanlı sahilinde ölü bulundu. Kaplumbağayı denizin içinden karaya doğru çekenler durumu Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Bu sırada ölü kaplumbağanın zehirli olduğu yönünde söylenti yayılması üzerine kısa süreli panik oldu.

  Haber verilmesi üzerine gelen polis ekipleri, ölü kaplumbağayı veterinerin görmesi için Bostanlı Polis Merkezi bahçesine götürdü. Karşıyaka Belediyesi Veteriner Müdürlüğü’nden gelen ekipler tarafından buradan alınan Caretta Caretta otopsi yapılmak üzere hayvan barınağına götürüldü. Caretta Caretta’nın kesin ölüm nedeninin pazartesi günü Sasalı Havyvan Barınağı’nda ya da Ege Üniversitesi’nde yapılacak otopsi sonrası netlik kazanacağını belirten Veteriner Hekim Sercan Akacan, şöyle dedi:

  “Bugüne kadar Caretta Caretta türü kaplumbağalardan insanlara geçen zehir ya da hastalık tespit edilmedi. Ölü bir kaplumbağaya dokunmak elbette insanları öldürmez. Fakat bu kaplumbağanın neden öldüğünü henüz bilmiyoruz. Eğer denizdeki zehirli kimyasal atıktan dolayı öldüyse ve bu kimyasal hala deri ve kabuğundaysa bunun bulaşmayacağını bilemeyiz. Bu tür olaylarda vatandaşların bilinçsizce hayvanlara dokunması tabii ki pek sağlıklı değil.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.