blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19356
  FeeLinG
  Üye

  Zülfü Livaneli, Türk özgün müzik sanatçısı, politikacı, yazar ve yönetmendir. Gerçek adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. 20 Haziran 1946’da Konya-Ilgın’da doğmuştur.

  Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

  Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: “Yer Demir Gök Bakır”, “Sis” ve “Şahmaran”. Valencia Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ve 1989’da Montpelier Film Festivali’nde “Altın Antigone” ödülüne layık görüldü. “Sis”, “En iyi Avrupa Film Ödülü”ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya’da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

  Ekim 1986’da Cengiz Aytmatov’un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City’de toplanan Issyk – Kul Forumu’nda yer aldı.

  Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

  1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı “Nazım Türküsü” adlı albümde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

  “Arafatta bir çocuk”, “Geçmişten Geleceğe Türküler”, “Sis”, “Orta Zekalılar Cenneti”, “Diktatör ile Palyaço”, “Sosyalizm öldü mü”, “Engereğin Gözündeki Kamaşma” ve “Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm” ve “Mutluluk” ve Leyla’nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

  Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım’la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Şimdilerde müzikle uğraşmamaktadır. Yayınlanmış 2 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

  1994 ve 1999 yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olan ancak seçilemeyen sanatçı, 2002 genel seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi. 2004 yılından partisinden istifa eden sanatçı, şu anda bağımsız milletvekilidir[hr]
  MUTLULUK

  ISBN:975-14-0900-4
  SAYFA SAYISI:343
  ÖZELLİĞİ:13.5×19.8cm
  28. Basım
  TÜRÜ:Roman

  Yayınevleri
  Remzi Kitabevi (Türkiye,2002)
  Potakis (Yunanistan,2005)
  F.Clarkson (İsveç,2005)
  Gallimard (Fransa, 2006) [Yalnız Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir. Kaydolmak İçin Tıklayınız…]
  St. Martin’s, USA, 2006
  Felicita, Gremese (İtalya, 2007)

  Kitabın Özeti

  Günümüz Türkiye’sinin içinden bıçak gibi geçen bu romanda üç kişiyle tanışıyoruz. Van gölü kıyısında, tecavüze uğramış olan on yedi yaşındaki Meryem, evlerinin ‘izbe’ denilen ambarına kilitlenmiş durumda yazgısını düşünmektedir.

  İstanbul’un tanınmış profesörlerinden Harvard mezunu ve varlıklı İrfan Kurudal, Boğaz’a bakan evinde yaşamını kökten değiştirme planları yapmaktadır. Cemal ise gabar dağlarında PKK takibinde, ateş altındadır.

  Yaşam bu üç kişinin yolunu garip bir rastlantıyla birleştirir ve birbirlerinin ruh fırtınalarını daha yakından tanırlar.

  Mutluluk hem bir dönem romanı; hem kentiyle kasabasıyla, İstanbul’u ve Ege’siyle bugünkü Türkiye’nin tanıdığı, hem de anlattığı kişilerin psikolojik derinliklerine ulaşan bir başyapıt. Meryem’i, İrfan’ı ve Cemal’i hiçbir zaman unutamayacaksınız.[hr]
  İşte geldik gidiyoruz
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Biraz çakılından aldık
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Biraz masmavi tuzundan
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Sonsuzluğundan birazcık
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Birazcıkta kederinden
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Birşeyler anlattın bize
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Denizliğin kaderinden
  Hoşçakal kardeşim deniz

  Biraz daha umutluyuz!
  Hoşçakal kardeşim deniz
  Biraz daha adam olduk
  Hoşçakal kardeşim deniz
  İşte geldik gidiyoruz
  Hoşçakal kardeşim deniz[hr]
  SEVDALI BAŞIM

  Ah benim sevdalı başım
  Ah benim şair telaşım
  Ah benim sarhoşluğum
  Ah çılgın yüreğim
  Sus artık uslandır beni

  Kaç okyanus geçtim böyle
  Kaç denizde yitip gittim
  Kırılmış direkler yırtık yelkenlerle
  Kaç seferden yorgun döndüm

  Ah benim yaralı ruhum
  Ah benim insan kusurum
  Ah benim isyanlarım
  Ah yalnızlıklarım
  Gel artık uslandır beni

  Ah benim iyimser yanım
  Ah benim aldanışlarım
  Ah benim kavgalarım
  Ah pişmanlıklarım
  Sus artık uslandır beni

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.