blank
 1. Anasayfa
 2. Veteriner Hekimlik
 3. Mesleki Atasözler, Deyimler ve Alıntılar

Mesleki Atasözler, Deyimler ve Alıntılar

Veteriner Hekim atasözleri, geçmişten günümüze kadar gelen içinde mecazi anlamlar barındıran, eğitici ve öğretici olan, kısa ve özlü öğüt veren cümleler, özlü sözler, ile ilgili çeşitli kaynaklardan yıllar içerisinde toparlanmış ilham verici, mesleği yücelten bilgece düşünülerek öğüt niteliği kazandırılmış cümleler, Veteriner Hekimlik sözleri, espiriler, komik veteriner hekimlerden alıntılardan, deyimlerden ve seslenişlerden oluşan koleksiyon hazırlanmıştır.

Anonim ve sözleri söyleyenlerin belli olduğu, Veteriner hekim olmayı hayal eden ünlüler, hayvancılık ile ilgili söylenen atasözleri ve deyimler, Hayvan Sever sözleri ve alıntılarını yazımızda bulabilirsiniz. Tarihin önde gelen isimlerinden günümüzün haberciler, ünlüler, sporcular, politikacılar, yazarlar arasından söylenen alıntıları paylaşıyoruz

Sayfa da eksikliğini gördüğünüz, eklemek istediğiniz sözler için yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca Veteriner Hekimlik ile ilgili bildiğiniz öykü, roman, şiir, film, tiyatro, şarkı ve türkü gibi türleri de yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Veteriner hekimlik, hayvan sevgisi ve hayvanlar ile ilgili mesleki atasözler, deyimler, sloganlar, alıntılar, kısa, anlamlı en güzel ve özlü sözler, mesajlar güncellenmeye devam edecektir.

Veteriner Hekim Atasözleri

Çünkü bir tecrübe etsen senin aklın da yatar,
Bize insan hekiminden daha lazım baytar.

Mehmet Akif ERSOY

Denilebilir ki; insan hekimliği, veteriner hekimliği yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir.
Beşeri Hekimlik insan için, oysa Veteriner Hekimlik insanlık içindir.

İsmet İNÖNÜ

Bence dünyadaki en iyi hekim; Veteriner Hekimdir. Çünkü hastasına rahatsızlığını soramaz, bunu kendisi bilmek zorundadır.

Will ROGERS

“Medicina Hominem Curat, Veterinaria Humanitatem”
Beşerî hekim insanı tedavi eder, veteriner hekim insanlığı

Veteriner Hekimlik ile İlgili Sözler

Veteriner hekimliği; “sağlık alanı ile tarım alanına aynı düzeyde aynı değerde ve eş nitelikte hizmet verebilen ve bu yapıya sahip tek meslek” olarak tanımlanmışlardır.

WHO – FAO UZMANLARI

Dünyanın en iyi doktoru veteriner hekimdir. Hastalarına sorunun ne olduğunu soramazlar – sadece bilmeleri gerekir.

Will Rogers / Sanatçı, Oyuncu, Mizahçı ve Sosyal Yorumcu

Bazıları için veteriner hekim olmak bir geçim kaynağıydı. Bazıları için hayvanlara yardım etmek, ruhunun bir fotoğrafı, iradesinin ceketiydi.

Steven James Taylor / Amerikalı Besteci

Veteriner hekimlik mesleğinin yakın gelecekte tam onurlu bir şekilde tanınması, yeterli bağış ve vakıf talebinin kabul edilmesi ve yanıtlanması gerektiği aşikardır.

Pensilvanya Üniversitesi / Veterinerlik Fakültesi

Sonra, hayvanlara ve veteriner hekimlik sektörüne olan tutkumun, intihara meyilli insanlarla çalışma konusundaki kişisel arzumla tamamen uyumlu bir çıkış noktası olduğunu fark ettim.

Nadine Hamilton / Psikolog, Yazar

Bir veteriner hekime mesleğini sorduğunuzda, çoğu, bunun ödüllendirici, ancak zorlu ve talepkar bir kariyer olduğu yönünde cevap verecektir.

Nadine Hamilton / Psikolog, Yazar

Veteriner hekimler uzun zamandır hayvan refahının ve sağlığının koruyucuları olarak kabul edilmektedir.

Nadine Hamilton / Psikolog, Yazar

Aslında, gerçekten iyi bir veteriner hekim olmak, iyi bir insan doktoru olmaktan çok daha zeki bir insan olmayı gerektirir.

Tara Chadha / Yazar

Veteriner hekimlerin ayrıca hayvanlara yardım etme tutkusu göstermeleri gerekir.

Josh Hestermann / Zoolog ve Yazar

Hayvanları mutlu ve sağlıklı tutmak, veteriner hekimler, veteriner teknisyenler ve tüm ekibi için özel bir ayrıcalıktır.

Josh Hestermann / Zoolog ve Yazar

Veteriner hekimlik mesleğinin elbette üzücü bir hayatı var. Hayvanlar tamamen savunmasızdır: bize bağımlıdırlar ve onları hayal kırıklığına uğratmak affedilemez.

Robert M. Miller / Veteriner Hekim ve At Davranış Uzmanı

İyi bir veteriner hekim olmak için insanları sevmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kevin Fitzgerald / Veteriner Hekim

Yayımlanmadan önce yıllarca yazdım ve bırakabileceğimi hiç sanmıyorum. Bununla birlikte, ilk kitabımı satmadan önce de bir veteriner hekimim ve hala hayvan refahı nedenlerine yardım etmek için zamanımı gönüllü olarak veriyorum.

Bu, geri dönmekten mutlu olacağım bir kariyer – doktorumun ofisinde hala gizlice garip hikayeler yazarken.

James Rollins / Veteriner Hekim ve Yazar

Bir yazarın sesini ne yapar bilmiyorum. Onlarca şey. Elinde olmayanı yazanlar var. Çok akıcı olmalarına rağmen sesi duymazlar. Doktor, veteriner hekim veya müzisyen olmak, her şey gibi bir yetenektir.

Paula Fox / Yazar ve Çevirmen

Hayatınızı sanatınız yapın. Sanatçı olmanıza gerek yok. Sanat hakkında çok konuştuğumu biliyorum ama bununla çok geniş bir şeyi kastediyorum. Veteriner hekim olabilirsin, bu senin sanatın. Sanatınızı bulun; sevdiğin şeyi bul.

Gerard Way / Prodüktör, Müzisyen ve Şarkıcı

İyi veteriner hekimler hayvanlarla konuşur. Harika veteriner hekimler onların karşılık verdiklerini duyar.

Anonim

Veteriner hekimlik mesleği, ilaçların geliştirilmesinden ve gıda arzının korunmasından evcil hayvanların tedavisine ve vahşi doğada hayvan hastalıklarının araştırılmasına kadar çeşitli şekillerde katkıda bulunur.

Ulusal Araştırma Konseyi / National Research Council

Veteriner hekimlik mesleğinin hem insan hem de hayvan sağlığına çok önemli katkıları olduğu yadsınamazken, daha çeşitli ve kapsayıcı bir mesleğin başka ne gibi katkılar sağlayabileceği merak konusudur.

Lisa M. Greenhill / Veteriner Hekim

Doktor musunuz?” diye sordu. “Ben bundan daha iyiyim. Ben bir veteriner hekimim. Veteriner hekimler her şeyi yapar: beyin ameliyatı, kalp ameliyatı, laboratuvar analizi, çıkıklar...”

Matthew Reilly / New York Times En Çok Satan Yazar

Tıp mesleğinin veteriner hekimlik dalının gerekliliğini ve yüksek önemini kanıtlamak için hiçbir tartışmaya gerek yoktur.

Pensilvanya Üniversitesi / Veterinerlik Fakültesi

Veteriner hekimlik tıbbının geçmişi için özür dilemesine gerek yoktur; modern insan tıbbının daha yavaş çalıştığı, aynı yaygın önyargıların üstesinden geldiği ve şimdi eşit şeref ve eşit ödüle katıldığı aynı deneysellik ve yarı-bilim aşamalarından geçti.

Pensilvanya Üniversitesi / Veterinerlik Fakültesi

Çoğu veteriner hekim, çocukluklarında hayvanlara duydukları tutkuyu ya da onları veteriner hekimlik kariyerine devam etmelerine neden olan çocukluk evcil hayvanlarını mutlu bir şekilde anlatacaktır.

Nadine Hamilton / Psikolog, Yazar

Veteriner hekimler uzmandır, ancak her şeyi bilmezler. Veteriner hekimler hastalarına en yakın kişilerle konuşmak için çok zaman harcarlar.

Josh Hestermann / Zoolog ve Yazar

Uzun saatler, yüksek stresli durumlar ve bazı hastaların kaçınılmaz kaybı nedeniyle veteriner hekimlik işi zor olabilir.

Josh Hestermann / Zoolog ve Yazar

Veteriner hekim veya başka bir türde zoolog olmanın bir parçası, zooloji topluluğunun daha iyi olmasına yardımcı oluyor.

Josh Hestermann / Zoolog ve Yazar

Hayvanlarla çalışmak, düzenli itirazlara rağmen, ödüllendirici ve tatmin edici bir yaşam sağlar ve bu, çoğu veteriner hekimin mutlu insanlar olduğu gerçeğiyle doğrulanır.

Robert M. Miller / Veteriner Hekim ve At Davranış Uzmanı

Veteriner hekimler olarak hiçbir hayvandan korkmamamız gerekiyor. Ve örümceklerden korkarım. Hareket ettikleri şekilde beni ürkütüyorlar. Saçları ve salyaları var. Bu yanlış. Bir böceğin üzerinde saç olmamalıdır.

Kevin Fitzgerald / Veteriner Hekim

Bir veteriner hekim ve hayvan aşığı olarak, artık at yaralama uygulamasını tamamen durdurmanın zamanının geldiğini hissediyorum.

Ted Yoho / Amerikalı Politikacı, Veteriner Hekim ve İş Adamı

Köpeklerde denge oluşturabilecek her şey harikadır. Veteriner hekimler size çözümü verebilir ve bunun neden davranışa neden olduğunu söyleyebilirse, elbette. Bir hayvan için iyi olan her şeyi yapalım.

Cesar Millan / Köpek Eğitmeni

Bundan 10 ila 20 yıl sonra kesinlikle veteriner hekimlerin hekimlerin çoğunluğunun kadın olacağını düşünüyorum.

Richard Adams / Yazar

Veteriner Hekimler İle İlgili Alıntılar

Veteriner hekim olmak istiyordum. Hayvanlara bayıldım, dünyadaki her şeyi büyüttüm ve yapacağım şeyin bu olacağına karar verdim. Ama şarkı söyleyebilirdim.

Shirley Jones / Aktris ve Şarkıcı

Ben öğretmen olmak istiyordum. Çocukları seviyorum, bu yüzden çocuklarla uğraşmak istedim. Sonra veteriner hekim olmak istedim. Ama on ya da on bir yaşımda ağzımı açıp ‘Aman Tanrım, bu ne?’ dediğimde. Öğretmenliğin ve veteriner hekim olmanın beklemesi gerektiğini biliyordum.

Whitney Houston / Şarkıcı ve Oyuncu

Gerçekten istedim ama insanların nasıl komedyen olduklarını anlamadım. İçine doğduğun bir şey olduğunu düşündüm. Ben de veteriner hekim ya da mimar olmak istiyordum.

Bir grupta olmak istiyordum ve nedense bir grupta nasıl olabildiğini anlayabiliyordum çünkü gitarlarım vardı ve tüm arkadaşlarım müzik çalıyordu. Komedi gizli bir istekti ama peşinden koştuğum bir şey değildi.

Tig Notaro / Komedyen, Yazar ve Oyuncu

Oldukça bağımsız bir çocuktum. Belki bir veteriner hekim ya da çevre avukatı olurum diye düşündüm.

Mark Parker / İş Adamı, CEO

Gençlik yıllarımda veteriner hekim olmak istiyordum. Planım buydu. Birkaç yaz veteriner hekim asistanlığı yaptım.

Dennis Quaid / Aktör ve Müzisyen

Sadece step dansı yapan bir balerin peri prenses veteriner hekim olduğum için beni kıskanıyorsun!

Daniel Handler / Yazar ve Müzisyen

Tufts’u seçmemin sebeplerinden biri, ülkedeki en iyi veteriner hekim okullarından birine sahip olmaları. Altı yaşımdan beri veteriner hekim olmak istiyordum.

Tracy Chapman / Şarkıcı ve Söz Yazarı

Cadılar Bayramı kostüm partisi için veteriner hekim kılığına girdim. Laboratuvar önlüğüm vardı. Hastalar için bir çift peluş hayvan aldım ve üzerlerine bandaj koydum.

Tracy Chapman / Şarkıcı ve Söz Yazarı

Büyüyüp veteriner hekim ya da yazar olmak istediğimden emindim. Aslında lisedeyken bir veteriner hekimde çalıştım, kafesleri temizlemekten ameliyata yardımcı olmaya kadar her şeyi yaptım.

KA Katherine Applegate / Çocuk Kitabı Yazarı

Annem bir kurtarma veteriner hekimiydi ve ben de hemşiresinin hayvanları yaralayarak sağlığına kavuşturmasına yardım ederek büyüdüm. Araba çarpmış bir geyiğe, kapana kısılmış tilkiye, yaralanan her neyse, herkes anneme getirirdi.

Johnny Iuzzini / Pasta Şefi

Hayatımda ya astronot, aktör, veteriner hekim ya da korsan olmak istediğim bir nokta vardı. Sadece uzayda olmanın gerçekten harika olacağını düşündüm, ama o zaman 20/20 vizyonuna sahip olmalısın, ki bende yok, yani orada.

Emily Bett Rickards / Oyuncu

Hayvanları severim ve bir hayvanat bahçesi veteriner hekimi veya sirkte çalışan bir veteriner hekim olma fikri her zaman ilgimi çekmiştir.

Kay Redfield Jamison / Klinik Psikolog ve Yazar

Modellik o zamanlar oldukça zordu. İlgi duyduğum bir iş bulamadım. Veteriner hekim olmak istiyordum.

Linda Blair / Aktris ve Aktivist

Sanırım benden beklenen büyümem, evlenmem, bir ailemin olması, muhtemelen ev dışında bir işimin olmamasıydı. Çocukluğumda veteriner hekim olmak istediğime dair cesur fikirlerim vardı… Bunu yapabileceğimden emin değildim.

Drew Gilpin Faust / Tarihçi

Yazar olmak istediğime karar vermek kadar aktif bir şey yapmadım. Birincisi, bir yazar gibi olup olmadığım konusunda nihai otorite olduğumu hissetmedim. (Ben ürkek bir ruhum.) Sadece hikayeler yazmaya devam ettim çünkü veteriner hekim olmak bana çok fazla diseksiyon gerektiriyormuş gibi geldi.

Kelly Link / Kısa Öykü Yazarı ve Editör

Evrensel bir sessizliğin ardından ilk konuşan Leo oldu. “Başka biri fark etti mi…” “Evet,” dedi Catherine. “Bundan ne çıkarıyorsun?” “Henüz karar vermedim.” Leo kaşlarını çattı ve içkiden bir yudum aldı. “Bea ile eşleştireceğim biri değil.” “Onu kiminle eşleştirirsin?” Leo, “Bilsem asılır,” dedi.

“Benzer ilgi alanlarına sahip biri. Yerel veteriner hekim, belki?” Seksen üç yaşında ve sağır, dedi Catherine. “Asla tartışmazlar,” dedi Leo.

Lisa Kleypas / Yazar

ABD’li yetkililer, köpekler için ilk anti-obezite ilacını onayladı. Veteriner hekim değilim ama köpeğiniz fazla yemek yiyorsa, kaseye biraz daha az mama koymayı deneyin. Ona gerçekten bir hap vermemiz gerekiyor mu? Köpek arabanızın anahtarlarını alıp McDonalds’a mı gidiyor?

Jay Leno / Stand-up komedyeni

Bir şeyi yapmak için birden fazla nedeniniz varsa (bir doktor veya veteriner hekim seçin, bahçıvan veya çalışan kiralayın, biriyle evlenin, seyahate çıkın), yapmayın. Bu, bir nedenin ikiden daha iyi olduğu anlamına gelmez, sadece birden fazla nedene başvurarak kendinizi bir şeyler yapmaya ikna etmeye çalışıyorsunuz demektir.

Açık kararlar (hataya karşı dayanıklı) tek bir nedenden fazlasını gerektirmez.

Nassim Nicholas Taleb / Yazar, Matematiksel İstatistikçi, Risk Analisti

Hayalim ya voleybolcu ya da veteriner hekim olmaktı.

Gisele Bundchen / Manken

Her zaman ya görüntü yönetmeni ya da veteriner hekim olmak istemişimdir.

Christopher Bollen / Roman ve Dergi Yazarı

Veteriner hekim olacağımı sanıyordum. Fen ve matematikte iyiydim ve hayvanları severdim.

Terry J. Lundgren / Macy’s Yönetim Kurulu Başkanı

Gençken, oyuncu olmam için ısrar eden herkesle dövüşürdüm. ‘Olmaz’ derdim. Veteriner hekim olacağım. Wetzel’s Pretzels’de çalışacağım.’

İrlanda Baldwin / Manken ve Oyuncu

Çocukken hayatımın yaklaşık bir haftası veteriner hekim olmak istiyordum. Ama ötenazi olayını öğrendim ve dedim ki, bunu yapamam, üzgünüm!

Jim Carrey / Komedyen ve Sinema Oyuncusu

Önce veteriner hekim olmak istedim. Sonra onları uyutmak için ilaç vermeniz gerektiğini fark ettim ve bunun yerine bir sürü hayvan alıp evimde bulundurmaya karar verdim.

Paris Hilton / Sosyoelit, Oyuncu, Manken ve Moda Tasarımcısı

Bir köpeği ameliyat eden veteriner hekimin videosunu görene kadar veteriner hekim olmak istiyordum. Sonra piyanist olmak istediğime karar verdim.

Amy Lee / Şarkıcı, Söz Yazarı ve Müzisyen

Büyüyünce belki veteriner hekim olurum / Küçük hayvanlara bakarım / Midilliler ve muhabbet kuşları gibi / Ve onlara yemek veririm / Ve yavrular “yip, yip, yip” derler / Ve kedicikler “miyav, miyav, miyav” der / Ve teşekkür ederim veteriner hekim

Tift Merrit / Şarkıcı, Söz Yazarı ve Müzisyen

Veteriner hekim olmak ve Boston’da okula gitmek istiyordum. Pek öyle yürümedi ve sonunda ağabeyimin önerisiyle donanmaya katıldım. Bu gerçekten harikaydı – ve o zamanlar bunun farkında değildim – ama birçok liderlik ve takipçilik takım çalışması fırsatı sağladı.

Sunita Williams / Astronot ve Subay

Her zaman hayvanlarla ilgilendim ama küçükken hayvan davranışı hala yeni bir bilimdi. Veteriner hekim olmak mümkündü, biyoloji çalışmak mümkündü, ancak özellikle hayvan davranışlarını değil. 60’larda Jane Goodall bu yeni bilimin kurucusuydu.

Isabella Rossellin / Oyuncu, Yapımcı,Yazar ve Model

Köpeğinizi bir veteriner hekime uyutması talimatını verirseniz, normalde aynı kelimelerle karınızı veya kocanızı bir anestezi uzmanına götürdüğünüzden çok farklı bir şey ifade edersiniz.

Raymond Moody / Filozof, Psikiyatrist, Doktor ve Yazar

Gerçekten veteriner hekim olmak istiyordum ama matematik SAT’larımdan 410 aldım.

Meg Cabot / Roman Yazarı

Veteriner hekim olmak istiyordum ama organik kimyaya girdiğimde elim ayağım kaydı.

Amy Hempel / Kısa Öykü Yazarı ve Gazeteci

Sanırım filmi yapmasaydım Connecticut’ta bir veteriner hekim olabilirdim. Muhtemelen evli ve birkaç çocuklu olurdum. Muhtemelen böyle olacaktı. Ama [Exorcist] filmi yüzünden, başka birinin standartlarına göre normal bir hayatım yok.

Linda Blair / Aktris ve Aktivist

Serbest yazar olarak, çeşitli dergiler için yemek, şarap, tarih veya veteriner hekimlerin yaşam süresi gibi herhangi bir konuda uzman olmam istendi. Bu şeylerin herhangi birinde tamamen eğitimsizdim.

John Hodgman / Yazar, Oyuncu ve Mizahçı

Oyuncu olmadan önce veteriner hekim olacaktım! Çocukken biri olduğumu sanıyordum. Ben ‘Baba! kedicik istiyorum! Bir anneye ihtiyacı var!’ Ve babam çok saftı. Ne zaman yüzümden yaşlar süzülerek bu hayvanın sevgiye, yuvaya ihtiyacı olduğu konusunda yalvarırdım. Mağara yapardı.

AnnaLynne McCord / Oyuncu, Yazar, Yönetmen ve Eski Model

52 geniş izleme penceresine sahip Dev Okyanus Tankı, buradaki ana cazibe merkezidir. Dev bir yeşil deniz kaplumbağası olan Myrtle, köpekbalıkları, vatozlar ve 100’den fazla türle birlikte tankın en popüler hayvanlarından biridir.

Akvaryum Tıp Merkezi, ziyaretçilerin deniz canlılarını inceleyen ve tedavi eden veteriner hekimleri gözlemlemelerine olanak tanıyan, çalışan bir hayvan hastanesi sergisidir.

John Grant / Şarkıcı, Söz Yazarı ve Müzisyen

Ve veterinerlik hizmetleri için I.O.U. (borcum olsun) / İpin ucunda eve sürüklediğim her kayıp köpeği beslemek için / Ve köpek yavrusu sevgisinin acılarını iyileştirmek için.

Dave Concoran

Ben Veteriner hekim olmak istiyordum / Bu gezegeni kurtarmak / Ve her canlıyı / İşlerin değişmesi ne komik

Jonathan Boone

Hayvanlar İle İlgili Atasözleri

 • Aceleci sinek süte düşer.
 • Aç ayı oynamaz.
 • Aç kurt bile komşusunu dalamaz.
 • Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır.
 • Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.
 • Ağacı kurt insanı dert yer.
 • Ağustosta ekilen darıdan, kocasından sonra kalkan karıdan, oğul vermeyen arıdan ve haram kazanılan sarıdan (altından) hayır gelmez.
 • Ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi vardır.
 • Ahlatın iyisini ayılar yer.
 • Ak koyunun kara kuzusu da olur.
 • Alaca keçiyi gören içi dolu yağ sanır.
 • Almadığın hayvanı kuyruğundan tutma.
 • Aptal ata binince bey; şalgam aşa girince yağ oldum sanır.
 • Arı bal alacak çiçeği bilir.
 • Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.
 • Arının evini yıkan balının tadıdır.
 • Armudun iyisini ayılar yer.
 • Aslan açlığa katlanır da, köpeklerin etrafında dolaştığı leşe tenezzül etmez.
 • Aslan yatağından, şahan oturağından belli olur.
 • Aslan yattığı yerden belli olur.
 • Aslandan korkulur bağlı bile olsa.
 • Aslanlar kendi tarihlerini yazana kadar, palavralardan oluşan avcıların tarihi, geçerliliğini sürdürecektir.
 • At at oluncaya kadar sahibi mat olur.
 • At izi, it izine karışmış.
 • At, avrat ve silah erkeğin namusudur.
 • Ata da soy gerek ite de.
 • Ata kibirli binen, eve yürüyerek döner.
 • Avcı kardeş, uçanı kaçanı yok edersen, önde köpek elde tüfek, belde fişek çok beklersin.
 • Ayı çocuklarını büyütmüş, duru su içmeye vakti olmamış.
 • Ayı yavrusunu severken öldürürmüş.
 • Aynı gökte uçarlar ama, karganın dünyası başka, şahinin dünyası başkadır.
 • Bakmakla öğrenilseydi, köpekler kasap olurdu.
 • Bakmakla usta olunsa, kediler kasap olurdu.
 • Balık baştan kokar.
 • Balık; çok konuşurum ama, ağzım su dolu demiş.
 • Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla.
 • Bazen hayvanın çığlığı, hayvanın kendisinden daha kötüdür.
 • Besle kargayı, oysun gözünü.
 • Binicisiz at her zaman attır, atsız binicide sadece insan.
 • Bir av gezisinde, hayvanı öldürmeden eti bölüştüremezsiniz.
 • Bir damla bal, bir varil ziftin çekemeyeceği kadar çok sinek toplar.
 • Bir eşek diğerine yük hayvanı der.
 • Bir hayvan korunmak için sana gelse bile, ona sığınak verirsin.
 • Bir hayvanı yemeye niyetlenmedikçe öldürmeyin.
 • Bir insan kaplanı öldürürse spor, kaplan insanı öldürürse yırtıcılık olur.
 • Bir insanı doyurmak istiyorsan ona her gün balık vermeyin, balık tutmayı öğretin.
 • Bir katır sürücüsü, hayvanlarının kokusunun farkında değildir.
 • Bir koyundan iki post çıkmaz.
 • Bir köpek yavrusu büyük bir hayvanla yüzleşmemelidir.
 • Boynuz kulaktan sonra çıkar ama kulağı geçer.
 • Bu günkü tavuk, yarınki kazdan iyidir.
 • Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş.
 • Bülbülün çektiği dili belası.
 • Büyük balık küçük balığı yutar.
 • Büyük öküz tarlayı eğri sürer.
 • Çanakta balın olsun, arı Bağdat’tan gelir.
 • Çobanın gönlü olursa, tekeden süt çıkarır.
 • Çobansız koyunu kurt kapar.
 • Dağlar asla birbirinden bu kadar uzak değildir ama hayvanlar birbirini bulur.
 • Denizdeki bin balıktan tavadaki bir balık daha iyidir.
 • Denize düşen yılana sarılır.
 • Derdinde olmayan deveyi göremez.
 • Deveyi yardan (hendekten) atlatan bir tutam ottur.
 • Enik it, ürümesini pek bilmez.
 • Erkeğin aklı inek ile danada, kadının aklı sürme ile kınada.
 • Eşeğe cilve yap demişler, çifte atmış.
 • Eşeği düğüne çağırmışlar, ya su ya da odun lazım demiş.
 • Eşeğin büyüğünü ahırda unuttuk.
 • Eşeğin kuyruğunu kalabalıkta kesme, kimi uzun der kimi kısa.
 • Eşeğin yükü sahibinin sırtına.
 • Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır.
 • Eti tadan çoban köpeğinden hayır gelmez.
 • Gelin ata binmiş, ya nasip demiş.
 • Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar.
 • Gönülsüz köpek av avlamaz.
 • Gözü danede olan kuşun, ayağı tuzaktan kurtulmaz.
 • Her deliğe elini sokma, ya yılan çıkar ya çıyan.
 • Her horoz kendi çöplüğünde öter.
 • Her koyun kendi bacağından asılır.
 • Her kuşun eti yenmez.
 • Her tür hayvan evcilleştirilebilir ama insanın dili değil.
 • Hiç çoban koyunu güder miydi dağda, olmasaydı gözü süt, yoğurt ve yağda.
 • Hiçbir hayvan kendi türüne işkence etmez.
 • Horozu çok olan köyün sabahı geç olur.
 • İftira eşek arısına benzer, onu ilk vuruşta öldüremeyeceksen hiç dokunma daha iyi.
 • İneğin önündeki ot, çocuğun önünde süttür.
 • İnek çiftçinin kumbarasıdır, anında süt, yoğurt ve peynir alabilirsin.
 • İnsan göre göre, hayvan süre süre alışır.
 • İnsanın alacası içine, hayvanın alacası dışına.
 • İnsanlar şimdi düşmanlıklarını kediye çevirselerdi, evcil kedinin vahşi bir hayvana dönüşmesi çok uzun sürmezdi.
 • İti an çomağı hazırla.
 • İyi cins ata hafif bir darbe, akıllı insana da ufak bir söz yada işmar yeterlidir.
 • İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.
 • Kabukta dolaşan böcekler meyvenin tadını alamazlar.
 • Kaçan balık büyük olur.
 • Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu
 • Karga kekliği taklit edeyim derken yürüyüşünü şaşırmış.
 • Karga, kekliği taklit edeyim demiş; kendi yürüyüşünü şaşırmış.
 • Kargalarla yarenlik eden güvercinin tüyleri beyaz kalır, ama kalbi kararır.
 • Karıncadan ibret al, yazdan kışı hazırla.
 • Kart kuşu yolmak zordur.
 • Kavak gibi ağaçlar döndü iğdeye, geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye.
 • Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.
 • Keçi gibi inatçı.
 • Kedi beslemeyen, fareleri besler.
 • Kedi ulaşamadığı ciğere murdar dermiş.
 • Kedi uzanamadığı ciğere mundar der.
 • Kedinin boynuna ciğer asılmaz.
 • Kedinin usluluğu sıçan görünceye kadar
 • Keklik nohuttan hoşlanır, ama birlikte tencereye atıldığı nohuttan değil.
 • Kesimi bekleyen tosun gibi….
 • Komşunun sıpası tay gibi, anası kızına ay gibi.
 • Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.
 • Kork Nisanın beşinden öküzü ayırır eşinden.
 • Koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa
 • Koyunu kurttan kurtaran çoban; koyuna göre kurtarıcı, kurda göre ise özgürlüğüne engel olan insandır.
 • Koyununuz yoksa tilkinin vahşi bir hayvan olduğunu bilemezsiniz.
 • Köpek ile yatan pire ile kalkar.
 • Köpeksiz köye kurt iner.
 • Kötü köpek sürüye kurt getirir.
 • Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur.
 • Kurt puslu havayı sever.
 • Kurtla ortak olan tilkinin hissesi, ya tırnaktır ya bağırsak.
 • Kuşu kuşla avlarlar.
 • Maymun yoğurdu yemiş, artığını ayının yüzüne sürmüş.
 • Mıh ol nal kurtar, nal ol at kurtar, at ol yiğit kurtar ve yiğit ol vatan kurtar.
 • Mide derdi olmasaydı, hiçbir kuş tuzağa düşmezdi ve belki de avcı da tuzak kurmazdı.
 • Nefes nefese bir hayvanın tutunmayacağı ağaç yoktur.
 • Oğlaklar, koyuna alışır ama keçi kuzuyu kabul etmez.
 • Ormanda fil olmasaydı, bufalo harika bir hayvan olurdu.
 • Öğrenmeden yaşlanan insan öküz gibidir, yalnızca gövdesi büyür.
 • Öküz öldü ortaklık bitti.
 • Öküzün dünyası gözünün görebildiği yerdir.
 • Öldürürsen yılanı sen öldür, elin öldürdüğü yılan tez canlanır.
 • Ölme eşeğim ölme, yaz gelince sana arpa vereyim.
 • Ölmüş eşek kurttan korkmaz.
 • Önce farenin şerrini defet, sonra buğday yetiştirmeye devam et.
 • Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.
 • Paça ıslanmadan balık tutulmaz.
 • Sağlık, mutluluk ve başarı; bir yudum süttür anahtarı.
 • Sopa yiyen sıpa gelir mi sapa.
 • Sular yükselince balıklar karıncaları, çekilince de karıncalar balıkları yer.
 • Sürüden ayrılanı kurt kapar.
 • Süt bebeğin maması, gencin enerjisi ve yaşlının sağlığıdır.
 • Süte ihtiyacı olan hayvanın önünde eğilir.
 • Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek içer.
 • Şahin, sinek avlamaz.
 • Tanrı karıncayı yok etmek isteyince, ona kanat takar.
 • Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.
 • Tavşanı tazı tutar, çalımı avcı atar.
 • Tek arı ne petek ne bal yapar.
 • Tilki, kümesi iyi biliyor diye bekçi yapılmaz ki.
 • Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır.
 • Tilkinin kurnazı kendi kuyruğunu yermiş
 • Tilkinin üç şarkısı varmış, üçü de üzüm üstüne.
 • Tufana binen kişi ya hayvana sahip değildir ya da ona değer vermez.
 • Tuttuğu balık ürküttüğü kurbağaya değmez.
 • Ufak at civcivler de yesin.
 • Ustanın gözü hayvanları şişmanlatır.
 • Ya uçan kuşun ya döner taşın olsun.
 • Yabandan alma düveyi, götürür gider boğayı.
 • Yağmurlu gün tavuk su içmez.
 • Yaralı hayvanın üzeri sineklerle kaplıdır.
 • Yarasanın gözü kamaşacak diye, güneş kendisini gizlemez.
 • Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir.
 • Yemliğe dikkat edin ve hayvanları sulukta sulayın.
 • Yılan bile toprağı iktisatla yalar.
 • Yılana yumuşak diye el sunma.
 • Yılanın başı küçükken ezilir.
 • Yılanın sevmediği ot, deliğinin ağzında biter.
 • Yumuşak atın tekmesi pektir.
 • Yüksek tepelerde hem yılana hem de kuşa rastlayabilirsiniz, bunlardan biri sürünerek, biri uçarak yükselmiştir.
 • Yürük at yemini kendi arttırır.
 • Zavallı koyun sürüsü, çobanı da besler, köpeği de kurdu da.
 • Zemheride yoğurt isteyen cebinde inek taşır.

Hayvanlar İle İlgili Deyimler

 • Arı gibi çalışmak
 • Aslan gibi
 • Aslan parçası
 • Ayı gibi
 • Bülbül gibi şakımak
 • Deve kini
 • Devede kulak
 • Devlet kuşu
 • Dut yemiş bülbüle dönmek
 • Eşek şakası
 • İt gibi çenilemek
 • Karınca kararınca
 • Keçileri kaçırmak
 • Kedi gibi dört ayağı üstüne düşmek
 • Kukuman kuşu gibi düşünmek
 • Kuş sütü ile beslemek
 • Kuş uçmaz, kervan geçmez
 • Kuşun sütü eksik
 • Leyleği havada görmek
 • Örümcek kafalı
 • Sinek avlamak
 • Tavşana kaç, tazıya tut demek
 • Tekeden süt sağmak
 • Turnayı gözünden vurmak
 • Yılan hikayesi

Hayvan Sevgisi ile İlgili Sloganlar

 • Hayvan alın evinize misafir katın.
 • Hayvan da can taşır.
 • Hayvan güzeldir, sevmesi daha güzeldir
 • Hayvana işkence suçtur.
 • Hayvanı sevmeyen insan sevemez.
 • Hayvanın lüzumu var, hayvanlığın lüzumu yok.
 • Hayvanlar en iyi dostumuzdur.
 • Hayvanlar en uysal dostlarımızdır.
 • Hayvanlara karşı acımasız olan iyi bir insan olamaz.
 • Hayvanlara zarar vermeyelim, sonra biz zarar görmeyelim.
 • Hayvanları koruyalım, mutlu bir gelecek sağlayalım.
 • Hayvanları koruyalım, sevgimizi çoğaltalım.
 • Hayvanları koruyun temiz hava soluyun.
 • Hayvanların sevip de süsleyen bir insan her yerde her zaman sevilir.
 • Hayvanların yaşam alanlarını yok etmeyelim, nesilleri tüketmeyelim.
 • Hayvansız dünya olmaz.
 • Karıncalardan ibret al yazdan kışa hazırlan.
 • Köpekleri uysallaştıran da insandır, katil yapan da insandır.
 • Nesilleri tükenmekte olan hayvanlara sahip çıkalım.
 • Onlar için bir kap su koy, su gibi aziz ol.
 • Yaşamak güzeldir, yaşatmak daha da güzeldir.

Hayvan Sevgisi İle İlgili Alıntılar

Açıkçası, hayvanlar düşündüğümüzden daha çok şey biliyor ve bildiğimizden daha çok şey düşünüyor.

Irene M. Pepperberg

Ağzında bal olan arının, kuyruğunda iğnesi de vardır.

John Lyly

Arının evini yıkan balın tatlılığıdır.

Genceli Nizami

At, sahibine göre kişner.

Cervantes

Atlar her zaman uysal olsalardı, ağızIarına gem vurmak kimsenin aklına gelmezdi.

VoItaire

Bağı süsIeyen büIbüIdür; fakat incirini kargaIar yer.

GenceIi Nizami

Balığa, denizden başkası azaptır.

Mevlana

Beni köpekler asla ısırmaz. İnsanlar ısırır.

Marilyn Monroe

Bey arı olmadan, petek oğul tutmaz.

Ahmet Kutsi Tecer

Bir fazlaca felsefeci ve bir fazlaca kedi çalıştım. Kedilerin bilgeliği sonsuz üstündür.

Hippolyte Taine

Bir hayvanın gözleri mükemmel bir dil konuşma gücüne haiz.

Martin Buber

Bir kedi onu ne zaman çağırırsanız yanınıza gelir; tabi eğer yapacak daha iyi bir şeyi yoksa.

Bill Adler

Bir köpeğin, bir kedinin veya herhangi bir başka hayvanın dostluğunu kazanmak sessiz yaşanan bir ayin gibidir; onların bakışlarında gizli olan cevaplara insan ancak bu şekilde ulaşabilir bence.

Pakize BARIŞTA

Bir köpek seni dünyada seni sevdiğinden daha fazlaca seven tek şeydir.

Josh Billings

Bir milletin büyüklüğü ve ahIaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi iIe değerlendirilir.

Mahatma Gandhi

Bir yengece, doğru yürümesini asIa öğretemezsiniz.

Aristophanes

Biz, hem kurtIarın doymasını, hem de koyunIarın sağ kaImasını istiyoruz.

Lev ToIstoy

Bütün hayvanlar arasında yalnızca kedidir yaşamı seyreden. Var olmanın döner dolabını mesafeli bir konumdan izler. Kedide sempatik olma kaygısı yoktur. Yalnızca yaşar, uzak, dingin ve bilge.

Andrew Lang

Büyük ahlaksızlıklar için büyük aptallar lazımdır. Bütün insanlar suçlu değildir ama bütün hayvanlar masumdur.

Şanışer

En iyi arkadaşımız hayvanlardır. Ne soru sorarlar, ne kusur kabahat bulurlar.

George Elliot

Hangi kabadayı fare, kedinin boynuna çıngırak takabiIir.

MihayIoviç Dostoyevski

HavIamasını biImeyen köpek, sürüye kurt getirir.

Türk Atasözü

Hayatı boyunca iyi oImaya çaIıştı. Çoğu kere başarısız oIdu. Ne de olsa bir insandı. Bir köpek değiIdi.

CharIes M. SchuIz

Hayatımı tamamen hayvanIara yardım etmeye adamamın sebebi; hali hazırda onlara zarar vermeye kendini adamış bu kadar çok insanın oIması.

Buddy Greyhound

Hayvan severler hususi bir insan cinsidir, ruhu eli bol, empati dolu, bir ihtimal birazcık duygusallığa eğilimli ve bulutsuz bir sema kadar büyük yüreklere haiz.

John Grogan

Hayvanı seversen o da sevildiğini bilir.

Anonim

HayvanIar, insanIar için ne iyi arkadaştır, ne sual sorarlar, ne de insanı tenkit ederIer.

George EIiot

Hayvanlar mülk ya da bir şey değil, şefkatimize, saygımıza, dostluğumuza ve desteğimize layık olan canlılar, yaşamın özneleridir.

Marc Bekoff

Hayvanlar, insanlar için ne iyi arkadaştır, ne sual sorarlar, ne de insanı tenkit ederler.

George EIiot

Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz.

Arthur Schopenhauer

Hayvanlara karşı acımasızlık; ne gerçek eğitim, ne de gerçek bilginlik ile bağdaşır.

A.Von Humboldt

Hayvanseverler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli.

John Grogan

Her insanın kalbinin bir köşesinde az da olsa hayvan sevgisi vardır.

Anonim

Her kim aç bir hayvanı beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.

Charlie ChapIin

Her kim bir köpeği tekmelerse aynı zamanda kendi ruhunu cehenneme doğru tekmelemiş olur.

Will Judy

Her su bulunan yerde kurbağa olmaz; ama kurbağa sesinin geldiği her yerde su vardır.

WoIfgang Van Goethe

Her şey aynı nefesten alır: Hayvanlar, insanlar, ağaçlar… Hayvanlar olmazsa insanlar ne yapar? Tüm hayvanlar gitse insanların ruhu büyük bir yalnızlığa boğulur; insanlar yalnızlıktan ölür.

Kızılderili Reisi Seattle

Hiç bir şey yavru bir kediden daha oyuncu, yaşlı bir kediden daha ciddi olamaz.

Thomas Fuller

Hiçbir hayvan, kendi türüne işkence yapmaz.

H. VeIdet VeIidedeoğIu

İnsan doğası gereği politik bir hayvandır.

Aristo

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.

AnatoIe France

İnsan; ruhunun bir parçası olan hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.

Anatole France

İnsanın gerçek yüzünü görebilenlerin birer hayvansever olması kaçınılmaz.

Arthur Schopenhauer

İnsanın insanlardan kaçışıdır, hayvan sevgisi.

Aziz Nesin

İnsanlar hakkında psikolojik romanlar yazmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir.

Aldous Huxley

İnsanları tanıdığımdan beri, hayvanları severim.

Schopenhauer

İnsanoğlu, hayvanlara hükmetmeye kalkışma, onlar günahsızdır; oysa sen, büyüklüğüne rağmen yaşadığın yeryüzü toprağını çürütüyor, arkada sadece bu çürümenin izlerini bırakıyorsun.

Dostoyevski

İri bir at, gücü doIayısıyla değil, huyu dolayısıyla övülür.

Confucius

Kargalar ötmeye başlayınca, bülbüller susar.

Mevlana

Kedi evden dışarı çıkınca, fareler oyuna başlarlar.

John Florian

Kedi, sevgilisinde muhakkak tırmık izi bırakır.

Henry de MontherIand

Kedilerden nefret edenler bir sonraki hayatlarına fare olarak geri döneceklerdir.

Faye Resnick

Kedileri eğitemezsiniz onlar sizi eğitir. –

Allen ve Ivy Dodd

Kedinin duygusal dürüstlüğü tamdır. İnsanlar çeşitli nedenlerden duygularını saklayabilirler ama bir kedi asla.

Ernest Hemingway

Koyunlar çoban için değildir çoban koyunlar içindir.

Sadi Şirazi

Koyunun bulunduğu yerde kurt eksik olmaz.

Honore de Balzac

Köpeğe verilen kemik hayır işlemek değildir. Hayır, sen de köpek kadar açken köpekle paylaştığın kemiktir.

Jack london

Köpek düz yazıdır, kedi ise bir şiir.

Jean Burden

Köpekler son derece hoş yaratıklardır; hiç soru sormaz ve eleştirmezler.

George Eliot

KurtIar bir atı öIdürmek için birIeşince, atın öIüsü biIe, en güzeI parça için kurtIarın birbirini yemesine yoI açar.

Bernard Shaw

KurtIarın içinde, ceyIan masumiyetiyIe ömür sürüImez.

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kurtlar birbirine düştüğü zaman aralarında koyun rahat eder.

Sadi Şirazi

Kuş uçtuktan sonra, kafesin kapısını kapamak ne işe yarar.

Theodor Fontane

Kuş, insafsız eIIerin yıkacağından korksa da yine yuvasını kurar.

KaIman Mikszath

Kuşlar doğa adlı annenin güzel çalgıcılarıdır.

Gavin Douglas

Merhamet edenlere Rahman da merhamet eder. Yeryüzündeki hayvanlara karşı merhametli olunuz ki, semadakiler de size merhamet etsin.

Hz. Muhammed

Ne kadar azca para ve ne kadar azca mal sahibi olunursa olsun, bir köpeğe haiz olmak sizi varlıklı eder.

Louis Sabin

Ne kadar çok insanIa tanışırsam, köpeğimi o kadar, daha çok seviyorum.

Rus Atasözü

Ruhunda hayvan sevgisi olmayan insandan uzaklaş.

Anonim

Tazılar, kendileri için koşar; ama avı efendileri için yakalarlar.

William Shakespeare

Unutma ki hayvanlar kendi hayatlarını yaşamak için doğmuşlardır, sana hizmet etmek için değil! Onları kullanma, onları sömürme. Bırak kendi hayatlarını yaşasınlar.

Mehmet Murat İldan

Yavru kediden daha cesur bir kâşif yoktur.

Jules Champfleury

Zevk ve acıyı, mutluluğu ve ıstırabı hissetme kabiliyetleri esas alındığında, insanlar ve hayvanlar arasında fark yoktur.

Charles Darwin

Ayrıca Bakınız

Veteriner Hekimlik ile ilgili sizin de bildiğiniz duyduğunuz atasözleri, deyimler ve özlü sözler varsa mesaj altından bizlere yazarsanız konu güncellemeye devam edecektir.

Kaynaklar

 1. Atasözleri, Deyimler, Alıntılar Anonim olarak, sosyal medya paylaşımları, internet siteleri veri tabanlarından toplanmıştır.
 2. Türk Dil Kurumu Sözlükleri – https://sozluk.gov.tr/
 3. 6343 Sayılı Kanun Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği İle Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun – https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.6343.pdf
 4. Resmi Gazete – 02.02.2008 tarih ve 26775 sayılı “Doktorluk, Hemşirelik, Ebelik, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık ve Mimarlık Eğitim Programlarının Asgari Eğitim Koşullarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik” https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/02/20080202-9.htm
 5. Resmi Gazete: KAMU DIŞINDA GÖREV ALAN VETERİNER HEKİMLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR TEBLİĞ https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/07/20150713-9.htm
 6. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Yönetmeliği – https://www.mevzuat.gov.tr/anasayfa/MevzuatFihristDetayIframe?MevzuatTur=7&MevzuatNo=10644&MevzuatTertip=5
 7. VeterinerHekimiz.Biz internet sayfası ile sosyal medya ağlarından iletilen bilgiler ile VeterinerHekim sayfalarından alıntılar
 8. Veterinarian Sayings and Veterinarian Quotes, Quotes and Sayings About Veterinarian, Animal Lover Sayings, Livestock Sayings Veterinarium

Veteriner Hekim

Üyelik Tarihi:  8 October 2021