blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Tanışma Forumu
 4. Veteriner Hekimliğinin artıları ve eksileri
 • Bu konu 66 yanıt içerir, 14 izleyen vardır ve en son 12 yıl önce cefrinnn tarafından güncellenmiştir.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 67)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25025

  merhaba arkadaşlar ben lise3 öğrencisiyim veteriner hekim olmak istiyorum.Kendimce veteriner hekimliğin artılarını ve eksilerini yazdım.Bi yanlışlık yapmışsam lütfen düzeltin ve isterseniz sizde düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz:)

  ARTILARI
  -küçüklüğümden beri veteriner hekim olmak istemem
  -veterinerlik üniversitelerinin çok iyi imkanlarının olması
  -derslerde lab.ortamında olmak
  -sürekli hayvanlarla içiçe olmak
  -hayvan sevgisi
  -çalışma ortamının iyi olması
  -iş imkanlarının iyi olması
  -veteriner hekimliğin geleceği olması

  :bravo: :bravo: :bravo:

  EKSİLERİ
  -ailemin veteriner hekim olmamı istememesi ve çevrenin baskısı
  -veteriner hekimliğin zor bir meslek olarak tanımlanması
  -hangi üniversiteye gideceğime karar verememem
  -veteriner hekimlik hakkında fazla bilgim olmaması ve aklımda soru işaretlerinin olması
  -derslerde böceklerle uğraşmak
  -iş imkanlarının az olması
  -bazende olsa 24 saat çalışmak, kendine vakit ayıramamak
  -sürekli pratik yapmak,bilgileri tazelemek
  -iş imkanlarının yerleşim yerlerine göre değişmesi mesela sultangazi de bi vet hek 700 tl maaş alırken kadıköyde en kötü vet hek 2.500tl alıyor
  -türkiyede veteriner hekimlere gereken önemin verilmemesi ve böylece veterinerliğin gelişememesi
  -bence artılarının az olması

  #96546

  Merhabalar Cefrinn,
  Uzun bir süredir forumlardaki aktifliğinden de anladıgım kadarıyla bu işi gerçekten yapmak istiyorsun. Üşenmeyip tek tek bu mesajı yazdıgın için düsüncelerinle ilgili bende sana üşenmeden tek tek alıntı yapacagım, vaktimin oldugu kadarıyla.

  [size=large]Veteriner Hekimliğin sana göre ARTILARI[/size]

  cefrinnn wrote:
  -küçüklüğümden beri veteriner hekim olmak istemem

  Hayvanlara karşı olan sevgin, sevdiklerine karşı duyduğun özen bu mesleği sana sevimli kılıyor diye düşünüyorum. Heleki daha önce hastalanan bir hayvanı bir veteriner hekim tarafından tedavisinin yapılıp iyileşmesine şahitlik yapmış olman bu mesleği sana daha cazip kılar diye düşünüyorum. Ancak anladığım kadarıyla Veteriner Hekimlik, görevleri ve çalışma alanları ile ilgili biraz kısıtlı bilgiye sahipsin.

  cefrinnn wrote:
  -veterinerlik üniversitelerinin çok iyi imkanlarının olması

  Ne yazıkki bu anlamda seninle tam anlamda aynı fikirde değiliz. Heleki yurtdışındaki Veteriner Fakülteleri ve eğitiminin yanında… Türkiye’de bir çok Veteriner Fakültesi var yenileride kurulmaya devam ediyor. Hayvancılığın çok gelişmiş oldugu bazı ülkelere bakarsak 5-6 tane tam anlamıyla eğitim veren kaliteli fakülteler var. Bu konu hakkında söylenecek cok sey var ama konu bütünlüğünde konunun dısına gecmiş oluruz. O yüzden öncelikle sunu belirlemeni ve arastırmanı isterim.
  Veteriner Fakültesinden cıktıgında ne iş yapmak istiyorsun, hangi alana yönelmek istiyorsun. Bu belirlediğin alanda daha çok teorik ve pratik eğitimi alabilecegin fakülteyi seçmen senin için daha faydalı olacaktır.
  Büyük baş, küçük baş, kanatlı sektörü, gıda sektörü, Kedi & köpek, pet hayvanları, Üniversitede öğretim görevlisi, devlet dairelerinde çalışma vs vs. Bir cok alan var calısabilecegin ve uzmanlasabilecegin, sen ilk olarak üniversite sınavına hazırlan ve istedigin fakülteleri kazanabilecegin puanı almaya bak. Gerçi veteriner fakültelerinin puanları diğer bir cok alana göre cok düsük. En büyük hatada bu sanırım. Zor bir fakülte, eğitim bu puanlara göre kolay değil. Heleki hele bir kazanayım yata yatada geçerim denilecek bir fakülte ve eğitim anlayısı kesinlikle değil. Eğitim şartları olarak tıp fakültesinden tek farkı, tıp fakültelerinde sadece insan ile ilgileniliyor, burda hayvanların bir ton türü var, atından, eşeğine, ineğine, kedisine, koyununa, köpeğine, balığına, tavuğuna,kuşuna, arısına…… Daha saysam sayfa uzar heralde Şaka bir yana bu hayvan türleri ile ilgili dersleri alıyorsun çoğu fakültede eşit olarak. O yüzden tıp fakültesinde okuyan arkadaşlarla, bu konular açıldıgında iyi ve hoş sohbetler atışmalar geçiyor aramızda.

  cefrinnn wrote:
  -derslerde lab.ortamında olmak

  Dersleri teorik ve pratik olarak 2 farklı şekilde alıyoruz. İlk önce o ders ile ilgili teorik bilgileri alırız, daha sonra pratik olarak görürüz labaratuarlarda, kliniklerde, sahada vs.

  cefrinnn wrote:
  -sürekli hayvanlarla içiçe olmak

  Eğitim hayatı boyunca sürekli hayvanlarla içiçe olma gibi bir durum yok. tamamen sizin isteğinize ve ilginize kalmış birşey bu.

  cefrinnn wrote:
  -hayvan sevgisi

  Bu işte en önemlisi de bu heralde bana göre. Hayvan sevgisi olmayan, hayvanlara yaklasmaktan cekinen arkadaslarımız cok ilk geldiklerinde, tabi zamanla alısıyorlar ama

  cefrinnn wrote:
  -çalışma ortamının iyi olması

  Bana göre çalışma ortamının iyilğini kötülügünü, çalıştıgı ortam ve çalışanlar belirler. Bunu bir kriter olarak değerlendirmemiz nasıl olur bilemem ama.

  cefrinnn wrote:
  -iş imkanlarının iyi olması

  Yukarıdaki cevabımda da dediğim gibi iş imkanınız çok fazla. Burnum havalarda, ben o işi yapmam, yok bu başlangıc olarak kötü demediginiz sürece (ki daha iyi tekliflere diyecek hiç bişeyi olan yok) işsiz kalma gibi bir durum kesinlikle yok gibi. Geleceği her zaman parlak bir meslek Veteriner Hekimlik.

  cefrinnn wrote:
  -veterinerliğin geleceği olması

  Sanırım bunu diyeceğinizi tahmin ettimki yukarıdada cevaplamıstım.  [size=large]Sana EKSİLERİ[/size]
  cefrinnn wrote:
  -ailemin veteriner hekim olmamı istememesi ve çevrenin baskısı

  Ailenin Veteriner Hekim olmanı istememe sebepleri bence Veteriner Hekimlik ile ilgili eskiden kalma düsünceleri olsa gerek. Artık günümüz şartlarında gerek eğitim, gerekse mesleğimize gösterilen saygı daha farklı gördügüm kadarıyla. Baytar kavramından, Veteriner Hekim kavramına geçilmiş durumda. Her ne kadar daha katetmemiz gereken yolun çok olduğuna inansamda. Aile ve çevrenin bu baskısına, diyebileceğim tek şey neden istemediklerini söyleyip, onlarında senin yaptıgın gibi artı ve eksilerini bir kenara not edip, doğru bir sekilde degerlendirmeleri gerektigidir.
  Tek sorun bayan olduğun içinse, Veteriner Hekimlik yapan ve okuyan bayan ablalarının geldiği noktaları vs arastırman görmen olacaktır. Günümüzde bir çok yüksek yerde bayan veteriner hekimlerimiz var iş yapan. Veteriner Hekimliği sadece at, inek gibi büyük baş olarak düsünülmesinden kaynaklanan bir durum olsa gerek bu baskı. Ancak her ne kadar bu hayvanlarla ilgili eğitim de alsanız, mezun olduktan sonra illa bu hayvanlarla ilgileneceksiniz diye bir kaide yok.

  cefrinnn wrote:
  -veterinerliğin zor bir meslek olarak tanımlanması

  Evet çalıştığınız ortama, iş imkanlarına göre göreceli bir durum. Sahada çalışacam diyorsanız zor bir meslek. Labaratuarlarda kalıcam, Devlette çalışacam diyorsanız diğerine göre daha rahat olursunuz. Ama şöyle düşününki hiç bir meslek kolay olmasa gerek. Zoru başarmanın verdiği haz daha iyi olsa gerek. Zaten zor olanı başardıktan sonrada her sey daha kolay olacaktır hayatında.

  cefrinnn wrote:
  -hangi üniversiteye gideceğime karar verememem

  Bununla ilgili karar vermenden önce su anda ilk işin derslerine ve sınavına daha iyi konsantre olup hazırlanman olması gerek. Zaten sınavdan cıktıktan sonra, yada sınavı kazandıktan sonra neye karar verip veremeyecegini belirlemen cok uzun sürmez merak etme.
  Sen sınavına konsantre ol yeter. Gerisini hallederiz burdaki diğer arkadas ve meslektas abi, ablalarınla.

  cefrinnn wrote:
  -veterinerlik hakkında fazla bilgim olmaması ve aklımda soru işaretlerinin olması

  Soru işaretleri için, cekinmeden konu altında sorabilirsin. O kadar tanıtımını ve anlatımını yapmaya calısıyoruz sitede ama demekki daha cok yol katetmemiz gerek

  cefrinnn wrote:
  -derslerde böceklerle uğraşmak

  Böceklerle uğraşmak…
  Bize derslerde böcek besletmiyorlar. Yada ne bileyim al bunu eğit, oynat, gezdir falanda demiyorlar. :w00t: Yukarıdaki mesajımda da belirttim eğitimin büyük kısmı teorik derslerle geçer. Uygulamada, pratik derslerde de çoğunu görerek öğrenirsin. Ve çoğuda ölüdür, ve kavanoz vs içindedir. korkma bişey olmaz. Şehir efsanelerinden korkma :bye:

  cefrinnn wrote:
  -iş imkanlarının az olması

  Bu konuda sana katılmıyorum. Hala aklında soru işaretleri varsa dön yukarıdaki yazdıklarımı oku. Yada daha ayrıntılı olarak anlatmaya calısayım:
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Veteriner hekimler, büroda çalıştıkları gibi salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde sık sık köylere gitmek zorunda da kalabilirler. Hayvanların bulunduğu ortamlar nemli olup havada rahatsız edici koku vardır. Ayrıca hayvanlardan gelebilecek herhangi bir saldırı ile karşılaşabilirler. Veteriner hekim normal çalışma saatleri dışında, resmi tatil günlerinde de çalışmak zorunda kalabilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Veteriner hekimler, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Merkez ve Hayvan Islahı ve Üretim Kurumlarında, Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri Bölge Laboratuarlarında, Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu, Yapağı ve Tiftik A.Ş, Yem Sanayiinde, belediyelerde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Laboratuarlarında, ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde, ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde, halk sağlığı ve çevre sağlığıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilir ve kendi kliniklerini açabilirler. Ve daha benzeri bir cok alanda iş imkanı bulabilirsin.

  cefrinnn wrote:
  -bazende olsa 24 saat çalışmak, kendine vakit ayıramamak

  Yanıldığın bir yanlıs nokta da bu olsa gerek. Tamam çalışma saatleri çok esnek, belirli bir saatiniz yok. Ancak meslektaslarımızın cogu aktif, faal insanlar , diğer meslek gruplarına göre. iş imkanları ve gelir seviyesi yüksek insanlar veteriner hekimlerin çoğu.
  Bu çalışma saatleri biraz sizin azim ve hırsınızı ilgilendiren bir durum olsa gerek sadece.

  cefrinnn wrote:
  -sürekli pratik yapmak, bilgileri tazelemek

  Bu bir eksi avantaj değil gerekliliktir tüm meslek grupları için. İnsan kendini geliştirmesse, neyi geliştirebilirki. Sadece kişinin değil toplumun da kendini sürekli güncellemesi, geliştirmesi gerek….

  cefrinnn wrote:
  -iş imkanlarının yerleşim yerlerine göre değişmesi mesela sultangazi de bi vet hek 700 tl maaş alırken kadıköyde en kötü vet hek 2.500tl alıyor

  İş imkanlarınızı sadece ama sadece kendiniz belirlerisniz. Veteriner fakültesini okurken kendinizi ne kadar geliştirdiginiz, meslek hayatınızda da o kadar etkili olacaktır. 700 TL ye calısan veteriner hekimlere kötü demiyorum, ama işinizde iyi biri olursanız, aranan kişilerden olursanız 5.000 – 10.000 Tl maaş aylık gelirinizin olması da doğal bir sonuç olacaktır.

  cefrinnn wrote:
  -türkiyede veteriner hekimlere gereken önemin verilmemesi ve böylece veterinerliğin gelişememesi

  Bu söylediğin kavram tamamen bir tartısma konusu bana göre. Veteriner Hekimlere verilecek önemi, hem veteriner hekimler, hem de Veteriner Hekimlikle iligli birimlerin öne cıkarması gerek diye düsünüyorum.
  Misyon, vizyon sahibi kişilerin geregi kadar hatta daha fazlası önem tasıdıgı bir toplumda, meslektaslarımızı kötülemek, bir kac iş daha fazla yapabilmek için olmadık işlere olmadık düsük fiyatlarda işler yapma pahasına, Veteriner hekimlik misyonunu düsürenler oldugu müddetce, dedigin kavramdan uzak kalır.
  Ancak son yıllarda, Veteriner Hekimlik mesleği gayet iyi bir noktada olsa gerek. Saygın meslek grupları arasında yer almaktadır.
  Dediğim gibi bu sadece belirli yörelere, bölgelere, kişilere göredir, değişken bir kavram sadece saygınlık. Kişi kendi saygınlığını kendisi belirler. En kötü, en pis işi bile yapsan da bir saygınlık kazanabilirsin toplumca. En iyi mesleği yapıpta hiç sayılmayan sevilmeyen biriside olabilirsin. Bu sana bağlı..

  cefrinnn wrote:
  -bence artılarının az olması

  3 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü bir sınav sistemi ile buralara geldik :w00t: O yüzden artı, eksi kavramı nedense hep farklı oluyor.
  Senina artın bana artı gelmiyor, benim artım senin için bişey ifade etmiyor.
  Sabit yaşam koşullarının olacağı bir dünyada yaşamadığımız için bu konu tamamen seni alakadar ediyor.
  Eğer gerçekten bir işi canı gönülden yapmak istiyorsan, 10 tane – eksisi olmasına rağmen bir tane istek artın, azmin belki o 10 eksiyi birden götürebilir.
  Yada hep kafanda acaba birilerini dinleseydimde bu meslege atılmasaydım, su iş bana daha yatkın kolay gelecek diyorsan da, gider meslek gruplarınında artılarını, eksilerini incelemeni öneririm.
  Sadece hayvan sevgim var deyip de veteriner hekim olmak için ugrasılması mantıklı olmasa gerek. Başka bir meslegi yaparkende hayvan besleme, sevme gibi ilgi alanların olabilir.
  Bu işi yapmak istiyormusun, yoksa hobi olarakmı görüyorsun. Yada her ikisidemi.
  Aile desteği de illaki çok önemli bir faktör. Sonuçta yaşadığın yerden ayrılıp farklı bir sehirde ailenden uzak kalarakta okuma imkanın olacak belkide.
  Belkide Türkiye’den dısarı acılıp, yurtdısına gitmek isteyeceksin, bunlarda mümkün ve yasanılan seyler.

  Karar senin, biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya calısırız yinede.

  Ama ilk hedefin 10 kere demişimdir yine söyleyeyim,
  Önündeki derslerin ve hazırlanman gereken üniversite sınavın olsun.
  Diğer düsündüklerinle ilgilenilmek, soru işaretlerini gidermek en basiti olsa gerek.

  Saygılarımla,
  Mehmet AKIN

  #96547

  Sevgili kardeşim;

  Veterinerlik değil,VETERİNER HEKİMLİĞİ…

  Konu başlığını düzelttim,mesajlarındaki veterinerlik ifadelerini de sen düzeltirsin.

  Veteriner hekim olmak isteyen biri öncelikle temel kavram olan VETERİNER HEKİMLİĞİ ifadesini bilmeli.Diğer tuğlaları, bu ifade ve bu ifadenin saygınlığını koruyarak yine bu ifadenin üzerine öreceksin…

  Sana veteriner hekimi olman yolunda başarılar dilerim.

  #96550

  öncelikle sana cevap vermek istiyorum the professor diğerlerine tek tek cavap vereceğim
  ben veteriner in ne demek olduğunu biliyorum.üniversitelerde falan veterinerlik fakültesi olarak geçiyor diye veterinerlik yazdım.Ayrıca teşekkür ederim yanlışımı düzelttiğin için [hr]
  mehmet abicim çok çok teşekkür ederim valla bu kadar açıklayacağınızı tahmin bile edemedim.bende tek’er tek’er açıklamak istiyorum yazdıklarınızı

  küçüklüğümden beri veteriner hekim olmak istemem demiştim sizde bi hayvanın tedavisine şahitlik etsen iyi olur demişsiniz.Ben hiç şahit olmadı.Ama veteriner hekim olma isteğimi açıklamak istiyorum.
  Küçükken evimin önüne bi sokak köpeği gelmişti her tarafı yanmıştı.Hatta kirpikleri bile yanmıştı.kalçasının üstünde kocaman bi yara vardı ve orayı yaladıkça yara daha da büyüyordu.ne kadar baksakta yemek versekte köpek günden güne ölüyordu resmen bende keşke veteriner hekim olsam da bu köpeği düzeltsem demiştim.İşte vet hekimlik hayalim böyle başladı.Ama köpeği kurtaramadık.Belediyeciler gelip köpeği vurdular:sm_cry:
  [hr]
  veterinerlik üniversitelerinin çok iyi imkanlarının olması demiştim Benim düşünceme katılmamışsınız doğru yolu gösterdiğiniz için teşekkürler.Aslında benim üniversiteler hakkında fazla bir bilgim yok.birde hangi alanı istediğimi sormuşsunuz.Önceden evcil hayvanları istiyodum.Ama araştırdıkça gerçekten birçok alan çıkıyor ortaya….ben tam karar vermedim ama sanırım pet evcil hayvan seçeceğim.Gönül isterdi jokey olmak ya da atlarla uğraşmak ama en iyisi buna üniversitede karar vermek böylece seçim yapmak daha kolay olur:bravo:[hr]
  -derslerde lab.ortamında olmak demiştim sizde 2 ye ayrılır demişsiniz.teorik ve pratik olarak ben bunları biliyorum.sadece lab.ortamını sevdiğim için artıların yerine yazdım.

  -sürekli hayvanlarla içiçe olmak demiştim sizde Eğitim hayatı boyunca sürekli hayvanlarla içiçe olma gibi bir durum yok yazmışsınız görünce çok korktum nasıl yok diye…Ama devamını okuyunca içim rahatladı[hr]
  -hayvan sevgisi demişim sizde en önemlisi bu demişsiniz evet bencede en önemlisi birde üniversitede falan hayvanları ilk kez gördüklerinde şaşırıyolar demişsiniz.Benim için sorun olmaz diye düşünüyorum.yeter ki hayvan olsun

  -çalışma ortamının iyi olması demişim sizde oradaki çalışanlara bağlı demişsiniz tabiki bağlı ama çalışma ortamında hep hayvanlar olduğu için bence iyi belki gelen hayvan sahipleriyle tartışabiliriz ya da sorun çıkabilir diye düşünüyorum.O yüzden sorun olcağını düşünmüyorum

  -iş imkanlarının iyi olması demişim sizde iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağımı söylemişsin.Ama bazı vet.hekimler iş bulamazsın aç kalırsın zor meslek diyolar.Sizin sözünüze güveniyorum.ben hayvanlar olduktan sonra her işi yaparım.Öyle burnu kalkık bi kız değilimdir mesela yok bu hayvanın pisliği ben elimi süremem gibi şeyler söylemem.

  [hr]
  -veteriner hekimliğin geleceği olması demişim sizde geleceği parlak bi meslek demişsiniz yani hayvanlar olduğu sürece veteriner hekimler hep olacaktır.Bu bakıma iyi ama inşallah dahada iyi olur

  #96551

  şimdide gelelim vet hekimliğin eksilerine
  -ailemin veteriner hekim olmamı istememesi ve çevrenin baskısı demişim sizde neden istemediklerini sor demişsiniz.ben zaten bu konu açıldığında soruyorum babama göre pis meslek anneme göre gitme ne yapcan hayvanları bi bayana göre değil hemşire doktor falan ol diyolar.Aslında fazla takmıyorum.Ama insan ailesininde seçeceği meslek konusunda yanında olmasını istiyo işte :(birde çevre baskısı demişi hele onu sormayın gitsin roman yazabilirim.çevremde hep garip karşılandım.Hayvanları sevmem yok o neymiş öyle meslek mi olur saçma sapan şeyler işte çoğu arkadaşım elne daha hayvan almamış abarmayayım hayvanın ne olduğunu bilmiyorlardı.hayvanları sevmiyorlardı.kendimi övmek gibi olmasın ama ben öğrettim hayvan sevmeyi…mesela arkadaşlarla okula giderken önümüze bi sokak köpeği çıksa kaçacak delik aralarken ben köpeği severdim.alıştılar artık hep etrafımda hayvan var du bi kız bende ellim ne yapıyo diye diye ancak hayvanlara dokundular.Yinede bazı kişiler tarafından garip,salak,aptal hayvanları sevince,kurtarınca dünyayı mı kurtarcan laflarını duydum.Yanlış anlaşıldığım çok oldu.mesela bugün geometri hocasına veteriner hekim olcam dedim.Bakın arkadaşınız farklı bi meslek istiyo beden eğitimi olarak anlamış aslında anlatacak bu konuyla ilgili çok anım var da en iyisi burda bırakmak [hr]
  veterinerliğin zor bir meslek olarak tanımlanması demişim sizde çalışaacğım alana bağlı demişsiniz daha tam karar vermedim ama hayvanları sevdikten zorluklarında üstesinden gelinir.

  -hangi üniversiteye gideceğime karar verememem demişim sizde önündeki sınava konsanter ol çalış demişsiniz.Ben zaten çalışıyorum.Tamam geçen sen derslerim biraz kötüydü.ama bu sene öyle olmayacağım.Daha iyi olacağım.Birde önceden ygs lys vardı.şimdi sınav değişmiş galiba pek bir bilgim yok.İşte kafamı karıştıran bu birde üniversitelerin eğitimi hocaları yurtları nın nasıl olduğunu bilmemem hangi üniversiteye gidiceğime karar verememem oluyor ama yinede çok çalışıyorum[hr]
  -derslerde böceklerle uğraşmak demişim sizde korkmaböceklerle bişi yapmıyoruz demişsiniz ben bunları biliyorum.ölü olduğunu biliyorum.ama ne bilim işte görünce kötü oluyorum inş derslerde falan alışırım.ayrıca bildiğim kadarıyla entomoloji parazitoloji dersleri var.Ama 4 üncü sinifta inş inş o zamana kadar böceklere alışırım.ya aslında yılan semender falan olsa korkmam ama küçücük şeyden korkuyorum:((((((

  -iş imkanlarının az olması demişim sizde birçok alan var demişsiniz evet ama ben daha karar vermedim daha hangi alanı seçeceğime.evet birçok alanı var işte benimde kafamı karıştıran bu hepsini istiyorum hepsi olsun istiyorum :)birde galiba alana göre iş imkanları değişiyor
  [hr]
  bazende olsa 24 saat çalışmak, kendine vakit ayıramamak demişim sizde yanıldığımı söylemişsiniz ben bu sonucu konuştuğum veteriner hekimler sonucunda çıarmıştım.bazen 10 dk çalışırız bazend e24 saat çalışırız diyorlardı.Evet belirli saatleri yok.

  birde iş imkanlarını yerleşim yerlerin göre değişiklik gössterdiğini yazmışım sizde kişini kendini nasıl geliştirdiğine bağlı olduğunu yazmışsınız ama gerçekten buralarda hayvana hiç değer verilmiyor veteriner hekime gidilmiyor.bizim mahalleye sorsanız kaç kişi hayvan besliyor diye bir elin parmaklarını geçmez.mesela egede vet hekimlik çok gelişmiş bence egedeki vet klinikleri çok güzel gerçi fazla vet kliniği görmedim zaten egedekilerinin de ancak facebooka koydukları fotoraflardan görebiliyorum

  sürekli pratik yapmak gerekiyo demişim bunu eksilere yazdım çünkü öğrendiğim bişiyi hemen unutacağım gibime geliyor kabul ediyorum fazla çalışmayı sevmiyorum.o yüzden fazla pratik yapmak istemiyorum.Gerçi hiç pratik yapmadım ama [hr]
  -türkiyede veteriner hekimlere gereken önemin verilmemesi ve böylece veterinerliğin gelişememesi demişim sizde tartışmaya açık bi konu demişsiniz.Bence gerçekten veteriner hekimlere gereken önem verilmiyor

  -bence artılarının az olması demişim verdiğiniz cevap hiç aklıma gelmemişti 3 yanlış bi doğruyu götürüyo…
  gerçektende öyle.ayrıca vet.hekimliğe hayvan sevgisine güvenip çok geliyor sonra kötü oluyor demişsiniz.Bu sözü çok duydum.Acaba bende böyle olur muyum.veteriner kliniği yada veterinerlikle ilgili bi ortamda hiç bulunmadım.Sadece bi kez vet kliniğine gittim onuda bulana kadar canım çıktım.yazın en azından bi pet shopa gideyim çalışayım hayvanlarla içiçe olayım dedim tam o gün söyleyecektim sınıf arkadaşım işe başlamıştı bile offfff yazda bitti zaten.en azından hayvanlarla ilgili bi ortamda olsam kendimi sınardım.Hayvanları ne kadar seviyorum.ısırınca ya da bana zarar verince ne düşünüyorum ne hissediyorum bu sorularımın cevabını bulabilirdim.hayvanları gözlemleye bilirdim ama olmadı işte:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

  birde bu konuyu atlamışım son olarakta bu konuyu cevaplayayım
  -veterinerlik hakkında fazla bilgim olmaması ve aklımda soru işaretlerinin olması demişim çekinmeden soru sorabilirsiniz demişsiniz teşekkürler beni üzen zaten belirsizlikler kafamdaki soru işaretleri gelecek nasıl olacak gelecekte nasıl olacağım.Bide ben 2 sene boşa okumak istemiyorum.bir an önce vet hekim olmak istiyorum.gertekten sitede birsürü şey vet.hekimlikle ilgili.samimi olmak gerekirse ben yaz tatilinde bu siteyi buldum ve açıkçası ne biçim site deim konuşamıyoz bişe yazamıyoz çok kötü dedim:(sonra üye oldum bu sefer niye mesaj atamıyom dedim sevmedim.sitenin sadece sohbet bölümünü kullanabiliyordum.oh şimdi ise herşeyi yapabiliyorum.helede mesaj yazınca mesajıma karşılık verilince çok seviniyorum.Gerçekten çok güzel bi site yapmışsınız vet hekimlikle birçok şeyi bu siteden öğtendim anotomi atlaslarının çoğunu indirdim geleceğe yatırım olsun diye bişi yazıyosun hemen cevabı hazır.Gerçi siteyi daha yeni yeni keşfediyorum.geçen gün olan konuyu açmışım:) sonra drşeyma bana abuk sabuk mesaj gönderiyodu rahatsız ediyordu hatta size siteden atı diye öm gönderdim çoktan banlamıştınız bile:) kısaca adil güzel bi site bu siteyi kurduğunuz için teşekkürler.ama baştan söyleyeyim site kurmayı öğrenince bende vet hekimlile ilgili bi site kuracağım:D ayrıca zamanınınzı ayırıp yazdıklarımı tek tek açıklamışsınız teşekkürler.Benimle veterinerlikle ilgili biri ilk defa bu kadar ilgileniyor. sizi yorduğum için özür dilerim

  #96553
  aaslis
  Katılımcı

  oku oku bitmedi ) bn de 1. sınıfım kırıkkale üniversitesinde okuoum. cefrinn ben çok mutluyum çünkü bnm de hayalim buydu anatomi dersinden bile zevk alıyorum düşünebiliyor musun kliniğe gelen hayvanları kucaklıyorum , zevkle ders çalışıyorum ne bilim herşey çoookk güzel

  #96555

  aslı bende liseyi bitirip üniversiteye gitsem çok çok mutlu olacağım ama işte 2 sene var offf anotomi dersinden bile zevk alıyorum demişsin sevilmeyecek bi yanı yok sadece zor bi ders 4 tane kitabı var anotomi bence çokk güzel sana üniversite hayatında başarılar dilerim[hr]
  ayrıca arkadaşlar biraz uzun yazmışım bayada bi yanlış yazmışım kusura bakmayın elimden geldiğice düzgün yazmaya çalıştım ama olmadı dilimiz her nekadar sürçi lisan ettiyse affola
  Ayrıca arkadaşlar sizde düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.veteriner hekimlik hayatında çektiğiniz zorluklar ya da daha farklı şeyler…açtığım veteriner hekimliğin artıları ve eksileri konusunu sadece 5 dk içinde buldum aklıma dahada eksi artı gelmiyor

  #96556
  ayikon
  Katılımcı

  mehmet arkadaşımız her şeyi çok güzel yazmış ekleyecek hiçbir şey bulamıyorum bu mesleğe gönül verebilecek birisin vazgeçme

  #96557
  vetftm
  Üye

  okudum yoruldum gözlerim yandı genel hatlarıyla zaten mehmet akın sana gereken her açıklamayı yapmış..bende veteriner hekim adayıyım erciyes ünv 3.sınıf öğrencisiyim….böceklerden ürkme ben entomoloji dersini aldım(böcek diyoruz kısaca ) hiç öle böceklerle oynamadım zaten benim açımdan pekde sorun değil ….ben sana şu konuda destek verebileceğimi düşünüyorum..benim ailemde hoşlanmaz pek hayvanlardan uzakdan severler evde bir hayvana tahammül edemezler…yıllarca hep bunun kavgasını ettik sonuç ben veteriner hekimliğindeyim annem hala pis bi meslek oldunu düşünüyor ama babam alışmaya başladı hayaller bile kuruyor… kendini geliştirdiğin sürece önün çok açık ve bu senin hayatın, herkese kısmet olmaz diye düşünüyorum sevdiği mesleği yapmak….ayrıcalıklı bi alan olduğunu düşünüyorum sevgiyle yapıyorsun çünkü..o yüzden sen üzerine düşeni yap al puanını yap tercihini ,başka bi bölümde olsam bukadar zorluğa katlanmazdım ama şuan karşımda uyuyan o pisicik,memlekette bıraktığım o şımarık köpek işte onlar benim tahammül sebebim…ailen kabullenir şimdiden hayırlı olsun

  #96561
  aaslis
  Katılımcı

  şu sistemde istediğin işi ypmk o kadar önmli ki… onlarca arkdaşm war hç bri istediği mesleği kazanamadı o yuzden untmmlı ki biz sctğmz mslgi bi ömür yapacğz mutluluk paradan puldan önce gelmeli. bn 700 tl maaş alsam da yine mutlu olurum
  kafana takılan seyleri bi kenara bırak cefrnn ayrc lisenn de kıymetini bil. bn özldm lise hytmı . ve anatomi dediğin dersi ne kadar yakından tanıosun merak ediyourum .D

  #96563

  tabiki istediğim mesleği yapmak ayrıcalık seçtiğimiz meslek paradan puldan önemli değl demişsin evet doğru diyorsun ama bu hayatta parasızda birşey olmuyo.para meselesine fazla girmek istemiyorum.ben 700tl ile çalışan veteriner hekim mutlu değil demedim ama o veteriner hekimin çalıştığı klinikte iş olanakları az gelen giden yoktu klinikte ben bi kere gittim görünce hayallerim suya düştü.Ben ordayken 3 kişi geldi kliniğe biri adres sormaya biri para bozdurmaya biride köpeği topallıyordu iü sevk etti yani kısaca ameliyat falan yapmıyorlardı klinikte bi ilaç dolabı bi sedye bi serum bide steteskop vardı anlayacağınız imkanları çokk kısıtlıyd.içimden bende düşünüyodum vet hekim olunca böyle bi klinikte mi çalışacağım allahtan bütün klinikler böyle değilmiş.
  aslı Kafana takılanları kenara bırak demişsin söylemesi kolay hergün rüyalarıma giriyo.Artık oluruna bıraktım üstüne düşmmeyeceğim zamana bırakacağım diyorum bi saat sonra yine üniversiteden falan konuşmaya başlıyorum.okullar açılalı 1 hafta oldu ama herkese vet hekimliği anlatıyorum.Arkadaşlarım sıkıldı artık birde gittiğim lise o kadar iyi bi lise değil düz lise sevmiyorum hayvanların içinde olmak varken niye liseyi okuyayım.anatomi dersini hiç görmedim ama bu siteden anatomi atlasları falan indiriyorum oradan biliyorum tabi sen daha iyi bilirsin sen odersi görmüşsün bu arada çok fazla yazdım kusura bakma yazmayı seviyorum

  #96572
  aaslis
  Katılımcı

  ankara üniversitesini kazanmaya bak bu arada bnce en iyisi o. bgn okulda yine kliniğe gelen tüm hayvanlara saldırdım kucakladım mutluyum

  #96573

  valla açık söylemek gerekirse bu siteye üye olana kadar aklımda ank üniversitesi diye birşey yoktu ank ye soğuk bakıyodum.Ank hakkında pek bir bilgim yoktu.ank nin eğitimi biraz zormuş.geçme notu 70mişmiş.bide össde 393 istiyo.Ama olsun artık daha sıcak bakıyorum.Aklımda 3 üniversite var uludağ ank ist artık hangisi denk gelirse tercih döneminde dart oynayacağım attığım ok hangi üniversiteye gelirse ona gideceğim çünkü üçü arasında karar veremiyorum

  #96574
  aaslis
  Katılımcı

  bn anadolu lisesi mezunuyum ama ankara uni sine giremedim inş sen girersin

  #96579

  valla inş girerim ama sınv değişti mi değişmedi mi kimse net bişi bilmiyo öyle boşa çalışıyoz işte allah belasını versin ösym nin :w00t:

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 67)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.